HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Hakkımızda

Hakkımızda

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 3 dk okuma süresi
77 0
Zeus ve Ben

İsim : Teoman

Soyisim : Güneş

İkamet : İtalya

Meslek : Otomobil parçaları firmasında yönetici.

Hobiler : Boş Zamanlarını minik dostlarımıza adamış.

Bizler HYH ekibi olarak bu güzel canlılara, dostlarımıza ses olmaya çalışıyoruz. Onlara güzel yaşayacağı bir ortam hazırlamak insan olarak hepimizin önceliği olmalıdır. Yaşamak Onların da Hakkı!

 

Geçmişteten  günümüzde hayvanlara karşı adaletsiz davranış ve tutumlar devem etmektedir. Kimileri, saçma sapan bahanelerle (Beni Köpek Isırdı, Kediler Nankördür) yaptığı bu insanlık dışı davranışı haklı duruma çıkarmaya çalışmaktadır. Hayvanlar hediyelik bir obje veya bizlerin egoları için varolmuş canlılar değildir. Bizler gibi acıyı, mutlluğu hissedebilen canlılardır. Yasaların yetersizliği ya da varolan yasanın gerektiği gibi uygulanmayışı bu durumu devam ettirmektedir. Bizler insan olarak bu canılara saygı duymalı ve yaşam ortamlarına müdehale etmemeliyiz. Bir canlıyı sevmemek ona eziyet etme veya zarar verme hakkını vermez.

Bizler HYH ekibi olarak bu güzel canlılara, dostlarımıza ses olmaya çalışıyoruz. Onlara güzel yaşayacağı bir ortam hazırlamak insan olarak hepimizin önceliği olmalıdır. Yaşamak Onların da Hakkı!

Hayvanların Yasal Hakları

Türkiye’de hayvan hakları 2004 yılında yasa ile  koruma altına alınmıştır. Hayvanların, doğanın onlara tanıdığı yaşama haklarını korumak için gerekli hükümler yasal güvenceye alınmış ve bu hükümleri ihlal edenlere çeşitli cezalar verilmesi öngörülmüştür. Ancak bu yasalar hayvanları hak sahibi varlıklar olarak tanıyan yasalar değildir.

TBMM’de 9 Temmuz 2021 tarihinde Hayvanları Koruma Kanunu ile Türk Ceza Kanunu’nda değişiklik yapılmıştır. Yapılan yasal düzenlemede hayvanlara yönelik işkence, kötü muamele, hayvana yönelik cinsel istismar ve tecavüz gibi hak ihlalleri suç kapsamına alınarak hapis cezası getirilmiştir.

Bizler insan olarak bu canlıların yasal haklarını, yaşam ortamlarını korumakla yükümlüyüz.