HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. Havanese

Havanese

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 8 dk okuma süresi
42 0
Havanese

Havanese Özellikleri ve Bakımı

Yoğun tüyleri, sevecen bakışları, oyuncu ve eğlenceli yapısıyla ön plana çıkan küçük bir aile köpeğidir. Bu cinsin enerjisi, mutluluğu ve canlı yapısı insanları genel olarak olumlu yönde etkilemektedir. 

Tür

Oyuncak, Süs Köpeği

Ağırlık

3- 6 Kg

Yükseklik

21- 30 Cm

Aile

Barbichon, Su Köpeği, Gösteri Köpeği

Menşei

Küba

Menşei Tarihi

Eski Çağlar

Yaşam Süresi

12- 16 Yıl

Havanese

Kişilik ve Karakter Özellikleri

Havanese köpek ırkı ilk defa evcil hayvan sahibi olacak bir ailenin kolaylıkla bakabileceği bir köpek cinsidir. Ailesiyle birlikte olmak bu ırk için çok önemlidir. İlgi görmeyi ve oyun oynamayı seven türlerdir.

Çok meraklı olan bu ırkın, sahibinin peşinden dolaşması, yapılan işlere burnunu sokmaya çalışması çok normaldir. Yalnız kalmaya karşı tahammülsüzdür ve terk edilme korkusuyla psikolojik olarak olumsuz etkilenebilirler. Bu ırkın tek olumsuz özelliğini, sahibine neredeyse yapışık olma isteği olarak belirtebiliriz.

Sıcakkanlı, arkadaş canlısı, kibar, yumuşak huylu ve sevgi dolu olan bu köpekler çevresindeki herkesle iyi anlaşabilir. Çocuklar, yabancı kişiler, diğer köpekler ve evcil hayvanlar onlar için birer oyun arkadaşıdır. Çok sosyal bir köpektir ancak nadirde olsa bazı Havanese köpeklerinde utangaç olduğunu ifade etmeliyiz. Bu durumu erken yaşta sosyalleştirerek aşabilirsiniz.

Eğitimi çok kolaydır. Çok zeki olmaları da eğitim sürecini ve başarıya ulaşmalarını kolaylaştıran bir nedendir.

Çok fazla egzersize ihtiyaçları olmadığı için apartman ve orta büyüklükte bir eve kolaylıkla uyum sağlarlar. Ancak günlük ihtiyaçlarının karşılanması, orta tempoda yürüyüşler ve oyunlar ile egzersizleri tamamlanması da önemlidir. Bu ihtiyaçları giderilmezse huzursuz ve sıkılgan olabilirler. Çoğunlukla çok havlamalar ama uzun süre yalnız kaldıklarında yada tehlike sezdiklerinde havlama ataklarına girebilirler. Erken aşama da bu davranışlarına müdahale ederseniz, yetişkinlikte uygulamadığını görebilirsiniz.

Tarih

Havanese menşei Küba’dır. Bichon Frise ve Malta (Maltese) gibi küçük köpek sınıfındaki cinslerle ortak atalara sahip olduğu düşünülür. Bu küçük köpeklerin denizci tüccarlar tarafından takas yoluyla dünyanın farklı bölgelerine ulaşmıştır.

Küba da yaşayan aristokratlar ve zengin yetiştiriciler yerli kucak köpeğine yoğun ilgi göstermişlerdir. Irkın ismi de Küba’nın başkenti Havana’dan esinlenerek, Havanese olarak belirlenmiştir.

Başlarda zenginlerin ilgi gösterdiği bu ırk Habeneros ve Beyaz Kübalı olarak adlandırıldılar.

Havanese cinsi yayıldıkça, zeki ve çalışkan olmasıyla sadece zenginlerin evcil hayvanı değil, performans köpeği olarak sirklerde de popüler hale geldiler. Evcil hayvan olarak tanınırlıkları azalırken, sirk ve oyun köpekleri olarak tanınmaları artar.

1959 yılında Komünistlerin Küba’yı ele geçirmesiyle birlikte ırkın sayısı daha da azalmaya başladı. 1960 yıllarının başında Fidel Castro’nun devriminden Amerika’ya ve farklı bölgelere kaçan aileler, yanlarında bu küçük köpeklerini de götürdüler. Amerika Birleşik Devletleri’ne giden üç ailenin yanında götürdükleri, Havanese köpek ırkının günümüzdeki Havanese ırkının ataları olduğu düşünülmektedir.

1970’lı yıllarda Amerika’daki evcil hayvan sahiplerinin destekleriyle, mülteciler Havanese cinsini korudu ve soyunu devam ettirmek için çaba gösterdi. 

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Bichon Frise 

1996 senesinde AKC tarafından tanındı ve ırk standartları belirlendi.

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Havanese küçük ama sağlam vücut yapısı yoğun tüyleriyle birlikte daha iri durmaktadır. Gövdesi, kafası ve genel olarak vücudu orantılı bir yapıdadır. Çok fazla büyümedikleri için ideal ev köpekleri arasında yer alır.

Kafa

Havanese köpeğinin kafası vücuduyla orantılı büyüklüktedir. Kafası yuvarlak, alın bölgesi kısadır. Burnu ve dudakları siyah renklidir ve dudak uçları aşağı doğru bakmaktadır.

Kulaklar

Havanese köpeğinin kulakları başının yan tarafında, hafif şekilde yukarıda duran ve kulak uçları da yanaklara doğru sarkık şekildedir. Kulakları tüylüdür.

Gözler

Havanese ırkı orta büyüklükte, badem şeklindeki koyu kahverengi gözlere sahiptir. Parlak, yoğun tüylerinin arasında, siyah burnu ve gözleriyle dikkat çekici bir güzelliktedir.

Bacaklar ve Ayaklar

Havanese güçlü, esnek, sağlam ve kısa bacakları vardır. Yere sağlam basan ayaklarıyla, hafif yaylanarak, kendinden emin adımlarla yürürler.

Kuyruk

Havanese köpek ırkı kıvrılmış, uzun ve ipeksi tüylerle kaplı yukarıda duran kuyruğa sahiptir. Kısaya yakın olan kuyruğu, tıraşlanmasına göre daha tüylü ya da az tüylü görebiliriz.

Tüy

Havanese çift katmanlı kürkünün iç katmanı da, dış katmanı da yumuşak tüylüdür. Dış katmanı çok uzun ve kalındır. Uzunluğu 15-20 cm kadar olabilir. Dalgalı tüy öncelikli olarak tercih edilse de düzden kıvırcığa kadar değişen tüylerle de olabilirler.

Renk

Havanese ırkının en çok karşılaşacağınız rengi beyaz ve krem renkli kürktür. Aynı zamanda siyah-kahverengi, sable, gri gibi renk ve desenlerde de kürke sahiptirler.

Havanese

Bakım

Havanese’nin yoğun tüyleri sebebiyle günlük olarak taranması gerekir. Yoksa tüylerinde karışma olabilir. Köpeğinizi yavruluk döneminden itibaren taranmaya ve fırçalanmaya alıştırmalısınız ki daha sonrasında bu işlemi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Aynı zamanda tüy bakımını kolaylaştırmak için Havanese sahiplerinin köpeklerini belli aralıklarla tıraş yaptırdıkları da görülmektedir.

Havanese köpek ırkının belli aralıklarla yıkanması gerekir. Gözyaşı salgılayan sulu gözlü bir köpek olduğu için gözyaşları da kürkünde leke yapabilir. Bunun önüne geçmek için göz çevresini her gün nazikçe temizlemelisiniz. 

Tırnaklarını haftalık kontrol etmeli ve ayda 1-2 kez kesmeli yada törpülemelisiniz.  Sarkık kulak yapısı nedeniyle kulaklarının içini kir ve kalıntı oluşup oluşmadığını görebilmek için kontrol etmelisiniz. Yine ağız ve diş sağlığı için haftada 2-3 kez dişlerini fırçalamanız gerekmektedir.

Köpeğinizi beslerken mamanın tamamını vermek yerine, ölçerek ve iki öğüne bölerek vermeniz önerilir. Fazla kilolu olup olmadığından emin değilseniz, göz testi ve dokunma testi yapabilirsiniz. Öncelikle ona bakın; belini görebiliyor olmalısınız. Daha sonra ellerinizi sırtına koyun ve baş parmaklarınız bel kemiğinde gelecek şekilde, parmaklarınıza aşağı doğru yayılma hareketi uygulayın. Omurgalarını göremiyor ancak parmaklarınızla fazla bastırmadan da hissedebiliyor olmanız gerekir. Eğer hissedemiyorsanız, daha az yemeli ve daha çok egzersiz yapmalıdır.

Bakımlarını düzenli yaptığınız köpeğinizin mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olursunuz.

Tam olarak besin miktarını öğrenmek ve bakımlarıyla ilgili detaylı bilgi almak için veterinerinize başvurmanızda fayda vardır.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın