HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. Jack Russell Terrier

Jack Russell Terrier

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 10 dk okuma süresi
69 0
Jack Russell Terrier

Jack Russell Terrier Özellikleri ve Bakımı

Jack Russell Terrier inatçı ve çalışkan bir terrierdır. Fazla enerjisi, sevgi dolu yapısıyla ailesinin en sevilen üyesi olmayı başarırlar. Toprağı kazıp, bahçe işiyle ilgilenen sahibine yardımcı olmayı severler. 

Tür

Tilki Avı, Av Köpeği

Ağırlık

5-8 Kg

Yükseklik

26- 35 Cm

Aile

Terrier

Menşei

İngiltere

Menşei Tarihi

1800’ler

Yaşam Süresi

12-15 yıl

Jack Russell Terrier

Kişilik ve Karakter Özellikleri

Jack Russell Terrier enerjik, zeki, cesur ve arkadaş canlısı küçük bir köpek olmasının yanında, akıllı, cana yakın ve çalışkanlardır. Toprak kazmaktan zevk alan bu köpekler, bahçe işlerinde sahibinin gözdesi olarak karşımıza çıkar. Sahibinin hayatını kolaylaştıracak avcılık ve kazma yeteneği doğru kullanılırsa hem köpeğiniz sevdiği etkinliği yapacak hem de sizin işlerinize yardımı olacaktır. Tabi ki burada eğitim çok önemlidir. Çünkü Jack Russell kazma eğilimli bir köpek ırkıdır ve sahibinin komutu dışında bunu yapmasının uygun olmadığını öğrenmelidir. Yanlış eğitimle, bu davranışı her zaman onaylanan bir şey olarak algılayacağından kendi başına karar vererek istediği her yeri kazmasına neden olabilir.

Ailesine ve sevdiklerine çok bağlıdır ve onlarla olmaktan zevk alırlar. Sevildiğinde ve ilgi gördüğünde mutluluktan kuyrukları hızla sallanır. Neşeli halleriyle çevresindeki insanları da mutlu eden bir enerjileri vardır.

Jack Russell ırkı aynı zamanda bağımsız, sabırsız ve inatçıdır. Bu huyları yüksek enerjileri ile birleşince ara sıra sosyalleşme konusunda sorun yaşarlar. Terrier genleriyle korkusuz yapılarıyla kendinden büyük köpeklere meydan okumaktan geri kalmazlar.  Bu nedenle, bu köpeklerin sahibinin gözetimi altında sosyalleşmesi, hayvanlar ve insanlarla iletişim kurması daha iyi olacaktır. Büyük çocukları olan ve evde başka evcil hayvanı olmayan aile ortamı bu cinsin yaşam standardına daha uygun olacaktır. Köpeğinize iyi bir lider olursanız bu gibi genel sorunlar sizin ve köpeğinizin ilişkisinde sorun olmayacaktır.

Jack Russell Terrier’ küçük bedeniyle apartman hayatına ve orta büyüklükteki evlere adapte olabilir. Ama onların daha mutlu olacağı ortamın bahçeli bir ev olduğunu bilmelisiniz. Zira özgürce gezinmek ve koşuşturmak onların ruhunda vardır.

Eğitim süreci genel itibariyle kolay olan bu ırkın yüksek kavrama yeteneği ve zekası eğitim sürecinin en büyük destekçisidir. Ancak bazen bağımsız ve inatçı tarafları eğitim sürecini uzatmaktadır. Bu gibi durumlarda sert müdahalelerde bulunmadan güzelce yaklaşarak, köpeğinizin ilgisini çekmelisiniz.

Parson Russell Teriyer, çevik ve hızlı bir bedene sahiptir. Tilki avında kullanılan bu cins, ona vereceğiniz ilk fırsatta bir avın peşinde korkusuzca ve hızla koşacaktır. Küçük cins köpekler arasında hareketli ve hızlı yapısıyla tanınırlar.

Tarih

Jack Russell Terrier, İngiltere’nin güneyinde 1800’lü yıllarda Rahip John Russell tarafından bir tilki avcısı olarak geliştirildi. Bu köpekler, hızıyla, zekâsıyla, kararlılığı ve avlanmadaki başarısıyla tam aranılan ve istenilen bir köpek cinsi oldular.

İngiltere kökenli olan bu köpek ırkı, daha sonra Avustralya topraklarında geliştirilmeye devam edilmiştir.

Jack Russell Terrier hızlı koşması sebebiyle at binicileri ve zeki, çevik olmasıyla da köpek sporu meraklıları tarafından ilgi görmüştür. Korkusuz yapısı ve bitmeyen enerjisiyle her dönemde insanlar tarafından beğeni kazanmıştır.

Jack Russell Terrier, Televiyon da  “Frazier”den Eddie ve PBS programı “Wishbone”da başkarakter olarak ün kazandı. Film sektöründe ise 1994 yapımı olan Maske adlı filmde Mailo adıyla,  Jim Carrey’le birlikte oynamıştır. Bu cinsin en ünlüsü olarak hafızalarda yer etmiştir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Cairn Terrier

1997 yuılında American Kennel Club, 2001 senesinde de United Kennel Club tarafından  Jack Russel Terrier köpekleri tanınmıştır.

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Jack Russell Terrier’ sağlam, dayanıklı, güçlü ve kompakt bir teriyerdir. Gövde uzunluğu boyuyla orantılıdır. Boyun yapısı kaslı, orta uzunlukta ve omuzlara doğru genişleyen yapıdadır. Omuzları eğimli, arkaya yatırılmış durumdadır. Göğüs kısmı derin değildir ancak atletik bir görünümü vardır. Hafif kıvrımlı beli, düz ve güçlü sırt yapısı, boyu ve tüm bedeniyle dengeli bir görünüme sahiptir. Genel olara formda olan, atletik beden yapısıyla kusursuz bir güzelliği vardır.

Kafa

Kafa yapısı genel olarak vücuduyla orantılı ve dengelidir. Namlu kısmı uzundur ve burnu siyahtır. Kaslı ve kemikli yanaklara ve güçlü çeneye sahiptir.

Kulaklar

Başının üzerindeki kulakları, orta kalınlıktadır. Geniş ve öne doğru katlanan, küçük v şekline benzetilen düğme biçimli kulakları vardır. Kulakları uç kısımlarından, alın bölgesine veya başın iki yanına doğru katlanmış şekildedir.

Gözler

Jack Russell Terrier’’in badem şeklindeki gözleri koyu renktir. Bakışları sevgi dolu ve pozitiftir.

Bacaklar ve Ayaklar

Ön bacaklar çok açık olmayan yapısıyla, güçlü ve düz kemikli, arka bacakları da yine oldukça güçlü ve kaslıdır. Arkalarından bakıldığında dizleri düz, ayakları ise geniş, yuvarlak ve sert dolguludur.

Kuyruk

Kuyruk yapısı bedenlerine göre uzundur. Jack Russell avcı olarak kullanıldığı dönemde, uzun kuyrukları dar yerlerde avlanmayı zorlaştırdığı için kenetlenmektedir. Kuyruk kesmenin yasak kuyruk doğal haline bırakılır.

Tüy

Bu ırkın düz ve saçaklı iki farklı tüy yapısı vardır. Kaba ve yumuşak tüylü olan kürkü zorlu hava şartlarına ve suya dayanıklıdır. Saçaklı kürk tipinde ise kaş ve çenede uzun tüyler, sakal görünümü verir. Tüyleri her zaman düzdür.

Renk

Jack Russell Terrrier köpeğinin bedeninin en az %51’i beyaz renktir. Baş, gövde ve kuyruk bölgelerinde siyah, ten rengi, sarımsı veya kahverengi lekeler, desenler ve işaretler olabilir. Brindle renk ve işaretleri, genel renk çeşitlerine göre biraz daha seyrek görülür

Jack Russell Terrier

Bakım

Jack Russell Terrier’in çift katmanlı tüylerini haftalık olarak düzenli taramanız ve fırçalamanız gereklidir. Kalın, sert kıllı bir fırça, tazı eldiveni ya da ince bir fırça ile tarama ve fırçalama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Uzun, saçaklı Jack Russel’in ara da tıraş olması ve sakallarının kırpılması gerekir. Kısa tüylü köpeklerin tüy uzunluğu 1 cm iken, uzun olanların 10 cm’i bulabilir.

Jack Russell Terrier’ toprakla oynamadığı, çamura bulaşmadığı ve kirlenmediği sürece ayda 1 kez yıkamanız yeterli olacaktır. Tırnakları uzamasına bağlı olarak ayda 1-2 kez kesilmeli, dişlerini de haftada 2-3 kez fırçalanmalıdır. Kulakları aşağı doğru düşük olduğu için her hafta kir ve yabancı cisim olup olmadığının kontrolü yapılmalıdır.

Köpeğinizi beslerken mamanın tamamını vermek yerine, ölçerek ve iki öğüne bölerek vermeniz önerilir. Fazla kilolu olup olmadığından emin değilseniz, göz testi ve dokunma testi yapabilirsiniz. Öncelikle ona bakın; belini görebiliyor olmalısınız. Daha sonra ellerinizi sırtına koyun ve baş parmaklarınız bel kemiğinde gelecek şekilde, parmaklarınıza aşağı doğru yayılma hareketi uygulayın. Omurgalarını göremiyor ancak parmaklarınızla fazla bastırmadan da hissedebiliyor olmanız gerekir. Eğer hissedemiyorsanız, daha az yemeli ve daha çok egzersiz yapmalıdır.

Bakımlarını düzenli yaptığınız köpeğinizin mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olursunuz.

Tam olarak besin miktarını öğrenmek ve bakımlarıyla ilgili detaylı bilgi almak için veterinerinize başvurmanızda fayda vardır.

 

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın