HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. Hollandalı Çoban Köpeği

Hollandalı Çoban Köpeği

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 9 dk okuma süresi
33 0
Hollandalı Çoban Köpeği

Hollandalı Çoban Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Hollandalı Çoban Köpeği Canlı, enerjik, dayanıklı, zeki, atletik yapılı bu köpekler gütme yeteneğini ve hayvancılık içgüdüsünü korumaktadır. Orta büyüklükteki, güçlü ve kaslı vücudu fiziksel yapısının iyi olduğunu göstermektedir.

Tür

Çoban Köpeği

Ağırlık

19-33 Kg

Yükseklik

53- 63 Cm

Aile

Çoban Köpeği, Çiftlik Köpeği

Menşei

Hollanda

Menşei Tarihi

1900’lar

Yaşam Süresi

11-14 Yıl,

Hollandalı Çoban Köpeği

Kişilik ve Karakter Özellikleri

Hollandalı Çoban Köpeği itaatkar ve sadık bir köpek ırkıdır. Birçok konuda becerikli olmasının yanında sahibini memnun etmeye istekli köpeklerdir. Zeki oldukları için yeni komutları hemen öğrenir. Erken aşama da eğitilirlerse inatçı karakterleri törpülemiş olursunuz.

Hollandalı Çoban Köpeği cinsinin yalnız kalmaya tahammülü yoktur. Ailesi ile bağları güçlüdür ve onlarla vakit geçirmek isterler. Yavruluk döneminden itibaren sosyalleştirildiğinde, çocuklarla ve hayvanlarla iyi anlaşabilir. Ama yabancılara karşı ne kadar iyi eğitim alırlarsa alsınlar onlar için yabancı olmaya devam edecektir. Bu durum herhangi bir saldırganlığa dönüşmese de mesafeli oldukları görülmektedir. Aile dostlarını ise zamanla kabullenir ve coşkuyla karşılayarak onlarla arkadaşlık eder.

Hollandalı Çoban Köpeği gün boyunca aktif olabilecek enerjiye sahip olduğu için ona uygun yaşam alanı, bahçeli ve geniş arazisi olan bir evdir. Enerjisini atması, koşup oynaması için geniş alanlar gereklidir. Bedensel yapıları ve dayanıklı kaplaması ile tüm hava koşullarına, soğuk iklimlere uyum sağlarlar.

İyi bir lider ile köpek üzerinde hakimiyet kurulması gereklidir. Sevmediği, hoşuna gitmediği bir durumda tepkisini hırlayarak ve en sonunda da ısırarak belle edebilen bir ırk olduğu için ona söz geçiren bir lider olarak bu gibi durumlara izin vermemelisiniz.

Hollandalı Çoban Köpeği genetik özelliklerinin yanında iyi bir eğitim aldığı zaman itaat, çeviklik, yakalama, bekçilik, gütme gibi görevlerde çoban köpekleri arasında başarıya ulaşır. 

Tarih

Hollandalı Çoban Köpeği, Hollanda’ya özgü doğal bir kara cinsidir. Çobanlar ve çiftçiler tüm hava koşullarına uyum sağlayabilecek ve aynı zamanda her şeyi yapabilecek bir köpeğe ihtiyaç duyuyorlardı. Diğer adıyla Dutch Shepherd çiftlikteki tavukları mutfak bahçesinden uzak tutacak, inekleri, koyunları sağmak için bir araya getirecek ve süt ya da ürün yüklü el arabaları pazara çekecek, bunun yanında yabancılara karşı sahibini uyaracak ve bekçilik yaparak çocukları gözetleyecekti.

1900 yıllarında sanayileşme ve tarım tekniklerinin gelişmesiyle birlikte koyun ve köpek sürüleri, diğer çiftlik işleri geride kaldı. Hollandalı Çoban köpeği bu dönemlerde daha çok rehberlik, arama-kurtarma, polis ve askeri işler gibi diğer görevler için kullanıldı. Cins, tüm değişimlere rağmen orijinal gütme kabiliyetini korumuştur ve yine gerektiğinde bu amaç için kullanılmaktadır.

1995 senesinde United Kennel Club, Hollanda Çoban Köpeğini Sürü Grubuna kabul etmiştir. Bugüne geldiğimizde Hollanda Çoban Köpeği nadir olmasına rağmen polis çalışmaları, arama-kurtarma görevleri, rehber köpeği olarak kullanılmaktadır.

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Hollanda Çoban Köpeğinin orta büyüklükte, güçlü, sert, iyi kaslı ve dayanıklı vücuda sahiptir. Vücudu yüksekliğinden daha uzun, sırtı düz ve sağlamdır.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Avusturya Tazısı

Kafa

Hollanda Çoban cinsinin kafa yapısı uzun ve vücuduna orantılıdır. Namlusu düzdür ve dişleri oldukça güçlüdür.

Kulaklar

Orta büyüklüğe sahip olduğu kulakları, hareket halindeyken veya uyanıkken yüksekte ve dik şekilde durur

Gözler

Hollanda Çoban cinsinin gözleri orta büyüklükte ve badem şeklindedir. Hafif çekik yapılı bu gözleri koyu renklidir.

Bacaklar ve Ayaklar

Ayakları güçlü ve kemerlidir. Parmakları koyu renkli pedlerle oval yapıya sahiptir. Bu ırkın bazı kişilere göre çiğ pençeleri vardır bazı kişilere göre yoktur. Çiğ pençesinin olup olmadığı konusunda hala karışıklıklar mevcuttur.

Kuyruk

Hollanda Çoban’ının dümdüz sarkan veya dinlenirken hafifçe bükülen kavisli kuyruk yapısı vardır.

Tüy

Hollanda Çoban Köpekleri üç farklı kürk tipine sahiptir. Kısa tüylü köpekler yünlü, çok sert, sıkı astara sahiptir. Telsi tüylü olan kürk, çok kalın, sert, oldukça yoğun bir tabaka şeklindedir. Uzun tüylü Hollanda Çoban Köpeğinin düz, yatar konumda ve dokunulduğunda hafif sert yapıdadır. Üç farklı kürk yapılarının ortak özelliği her türlü hava koşuluna karşı korumakta ve rahat olmasını sağlamaktadır.

Renk

Hollanda Çoban Köpeklerinin kürk rengi genellikle brindle, altın zemin rengi (açık kumdan kestane kırmızısına) veya gümüş tonlarındadır. Cins içerisinde bazı köpeklerin kürk rengi hafif kumlu bir renk iken, bazıları kırmızı renk tonlarında olabilir.

Hollandalı Çoban Köpeği

Bakım

Hollandalı Çoban Köpeğinin kısa kaba tüye sahip olan köpeklerin haftada 1, orta ve uzun tüylere sahip olanların ise haftada 2 ya da 3 defa fırçalanması ve taranması yeterlidir. Telsi tüylü çeşidinin ise senede iki kez profesyonel bakıma ihtiyacı olacaktır ve diğerlerine göre bakımı daha kolaydır. Telsi saçlı tüylü olanların kesinlikle fırçalanması önerilmez ve taramayı da ölçülü olarak yapmanız önemlidir.

İlkbahar ve sonbahar mevsim geçişlerinde yoğun tüy dökecekleri için bu dönemde tarama ve fırçalama sıklığını arttırarak en az seviyede tutmanız mümkündür.

Banyo ihtiyaçlarını kirlendiğinde, çamura bulaştığında veya veterinerinizin önerdiği aralıklarda karşılamalısınız.

Bunlara ek olarak tırnaklarının fazla uzayarak canını acıtmaması,  çatlamaması ve hareketlerini engellememesi için ayda bir ya da iki kez kontrol edilerek kesilmeli, kulakları kir, döküntü ve enfeksiyon riskine karşı bakılıp temizlenmelidir. Ağız sağlığını korumak ve kötü koku oluşumunu önlemek için dişleri haftada en az bir, iki kez fırçalamanız önemlidir.

Köpeğinizi beslerken mamanın tamamını vermek yerine, ölçerek ve iki öğüne bölerek vermeniz önerilir. Fazla kilolu olup olmadığından emin değilseniz, göz testi ve dokunma testi yapabilirsiniz. Öncelikle ona bakın; belini görebiliyor olmalısınız. Daha sonra ellerinizi sırtına koyun ve baş parmaklarınız bel kemiğinde gelecek şekilde, parmaklarınıza aşağı doğru yayılma hareketi uygulayın. Omurgalarını göremiyor ancak parmaklarınızla fazla bastırmadan da hissedebiliyor olmanız gerekir. Eğer hissedemiyorsanız, daha az yemeli ve daha çok egzersiz yapmalıdır.

Bakımlarını düzenli yaptığınız köpeğinizin mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olursunuz.

Tam olarak besin miktarını öğrenmek ve bakımlarıyla ilgili detaylı bilgi almak için veterinerinize başvurmanızda fayda vardır.

 

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın