HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. Kerry Blue Terrier

Kerry Blue Terrier

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 9 dk okuma süresi
57 0
KerryBlue22

Kerry Blue Terrier Özellikleri ve Bakımı

Kerry Blue Terrier çok yönlü, atletik ve yetenekli bir köpek olarak çeşitli görevleri yerine getirebilecek yapıya sahiptir.

Tür

Terrier

Ağırlık

17- 21 Kg

Yükseklik

44- 51 Cm

Aile

Terrier

Menşei

İrlanda

Menşei Tarihi

1700’ler

Yaşam Süresi

12–15 yıl

Kerry Blue Terrier

Kişilik ve Karakter Özellikleri

Teriyer köpek ırkları arasında yer alan Kerry Blue’nun avcılık, hayvancılık özelliklerinden, eğlenceyi seven iyi bir arkadaş olmasına kadar çok yönlülüğe sahiptir.  Kerry Blue Terrier sahibine bağlı uyanık, becerikli, zeki, tetikte ve avcılık içgüdüleri gelişmiş olan bir ırktır. Her zaman çevresindeki seslere, olaylara karşı tetikte ve harekete hazırdır.

Ailesine, sevdiklerine karşı sevgi dolu olmasının yanında çocuklarla da iyi ilişki kurarlar. Ailesiyle birlikte olmak, zaman geçirmek ve oyun oynamak Kerry Blue Terrier cinsinin kendisini daha iyi hissetmesini sağlar. Yabancı kişilere karşı koruyucu davranışlar sergilemesi olasıdır. Ancak küçük köpekleri ya da evcil hayvanları av olarak gördüğü için tedbirli olmanız gerekmektedir. Bu nedenle iyi huylu olabilmesi için erken aşamada, henüz yavru iken eğitim alması ve sosyalleştirilmesi gerekir. Eğer eğitim almazlarsa agresif tavırlar sergilemelerler.

Kerry Blue Terrier zekidir ama arada bağımsız davranışlar sergileyebilirler. İyi bir lider tarafından yetiştirildiğinde bu yönünü kontrol altında tutmanız mümkündür. Kerry Blue Terrier atletik, dayanıklı ve enerjik bir köpektir ancak iyi bir bekçi köpeği olarak değerlendirmek doğru değildir.

Kerry Blue Terrier doğası gereği fiziksel ve zihinsel egzersiz ihtiyacını karşılayabilmesi için bahçeli bir evde yaşam sürmesi gerekecektir. Apartman yaşamına uyum sağlamakta zorlanabilirler. Ama egzersiz ihtiyacını karşıladığınız ve eğitim verdiğiniz taktirde uyum sağlayacağını görebilirsiniz. Bazıları da havlamaya meyillidir. Bu sebeple yaşam ortamınıza uyum sağlayabilip sağlayamayacağını düşünerek adım atmalısınız.

Tarih

Kerry Blue Terrier, İrlanda’nın güneyinde ve batısında ortaya çıkmıştır. İlk olarak Ring of Kerry şehrinde dikkat çekmiştir ve adını bu şehirden almıştır. Kerry bölgesinde bu köpek cinsi en az bir yüzyıldır kara ve su üzerinden küçük av hayvanlarını, kuşları avlayan, koyun ve sığırları güden çok yönlü bir çiftlik köpeği olarak biliniyordu. 1920’li yıllarda İngiliz ve Amerikan şov sahnelerinde ortaya çıkmasıyla daha geniş bir kitleye yayıldı.

İrlanda bağımsızlık mücadelesi sırasında vatanseverler için adeta bir maskot oldu. İlk geliştirilen köpekler üzerinde biraz daha çalışmalar yapıp ırk geliştirildiğinde popüler bir gösteri köpeği oldular.

Kerry Blue Terrier 1924 senesinde AKC tarafından onay aldı ve 1948’de United Kennel Club tarafından tanındı.

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Kerry Blue Terrier, kaslı, uzun bacaklı olan sıkı yapılı ve orta boylu teriyer ırkı bir köpektir. Cins, ismini dalgalı ve mavi kürkünden almıştır. Boyun iyi yerleştirilmiştir, gergin ve arka omuzlara doğru kademeli olarak genişler. Güçlü bir bele ve derin bir göğse sahiptir.

Kafa

Kafa vücudun büyüklüğü ile orantılı olup orta genişliktedir. Namlu orta uzunluktadır. Yanakları düz ve temizdir. Burun, burun delikleri geniş ve dudakları siyahtır. Alt çene ise yeterince güçlüdür.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Irish Setter

Kulaklar

Kerry Blue Terrier ırkının küçük, V şeklinde, düğme kulakları orta büyüklükte ve yükseğe yerleşmiştir. Kulağın üst kıvrımı kafatasının biraz üzerindedir ve yanaklara yakın durumdadır. Kulaklar daha henüz yavru iken gösteri standardına uygun olması için bantlanır.

Gözler

Kerry Blue Terrier ırkının orta büyüklükte, koyu veya koyu ela rengindedir. Gözler kafatası üzerinde birbirine mesafeli ve orantılı yerleştirilmiştir. Köpeğin bakışlarına keskin bir ifade katmaktadır.

Bacaklar ve Ayaklar

Kerry Blue Terrier ırkının ön bacakları düzdür ve dirsekleri vücuda yakındır. Arka bacakları ise güçlü ve kaslı yapıdadır. Arka ayakların açısı ön ayaklar ile dengeli şekildedir. Ayakları yuvarlak, küçük, sıkı ve kemerli, ayak tırnakları ise siyah renklidir.

Kuyruk

Kuyruk dik, orta uzunlukta ve yükseğe konumlanmış olup kuyruk orta uzunlukta demirlenir. Ne kadar düz olursa o kadar iyi olduğu düşünülür. Kuyruğu yerleştirmenin Avrupa’nın birçok ülkesinde yasak olduğu bilinmektedir.

Tüy

Kerry Blue Terrier ırkı tek katmanlı, yumuşak, yoğun ve dalgalı tüylere sahip olan bir köpektir. Tüylerinin yoğun yapısına rağmen çok dökülmez.

Renk

Bu köpeklerin kürk rengi siyah ile çok koyu mavi, kahverengi tonları ve mavi gri tonları gibi seçeneklerle karşımıza çıkar. Kerry Blue Terrier köpeklerinin yeni doğanları siyah veya siyaha yakın bir renkte olurlar. 18 aylık olana kadar renk siyahtan çok koyu mavi, kahverengi tonları ve bunların karışımlarını içeren aşamalardan geçerek esas haline ulaşır.

Kerry Blue Terrier

Bakım

Kerry Blue köpek ırkının tüylerinin haftada 2-3 kez taranması ve fırçalanması gerekir. Tüylerinin ve bedeninin oldukça kokusuz olduğu bilinmektedir. Kerry Blues, kürk özelliğiyle alerjisi olan kişiler içinde uygun bir köpek cinsi olarak kabul edilir.

Bu cinsin her ay tüylerini makasla şekillendirmeniz ve kırpmanız gerekir. Baş, boyun, kulak ve karın bölgesi tıraşa ihtiyaç duyar.

Günlük fırçalama, taramaya ve tıraş ihtiyacının yanında, 4-6 ay arası banyoya da ihtiyaçları vardır. Gerektiği zamanlarda ve aslında her ay banyo yaptırmanız köpeğinizin rahat ve mutlu olmasını sağlayacaktır. Birçok köpek cinsine göre çok sık yıkanması cildini kurutmayacaktır.

Kerry Blue Teriyer ırkının kulak kılları çok uzadığından, kulak kiri, kir birikmesine bağlı görülen kulak enfeksiyonlarına karşı kontrol edilmeli ve kir kalıntısı olduğunda temizlenmesi önemlidir. Tırnaklarının haftalık kontrol edilerek gerekiyorsa kesilmelidir. Ağız, diş sağlığı ve kötü kokuların oluşmasını önlemek içinde dişlerini haftada birkaç kez fırçalamalısınız.

Köpeğinizi beslerken mamanın tamamını vermek yerine, ölçerek ve iki öğüne bölerek vermeniz önerilir. Fazla kilolu olup olmadığından emin değilseniz, göz testi ve dokunma testi yapabilirsiniz. Öncelikle ona bakın; belini görebiliyor olmalısınız. Daha sonra ellerinizi sırtına koyun ve baş parmaklarınız bel kemiğinde gelecek şekilde, parmaklarınıza aşağı doğru yayılma hareketi uygulayın. Omurgalarını göremiyor ancak parmaklarınızla fazla bastırmadan da hissedebiliyor olmanız gerekir. Eğer hissedemiyorsanız, daha az yemeli ve daha çok egzersiz yapmalıdır.

Bakımlarını düzenli yaptığınız köpeğinizin mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olursunuz.

Tam olarak besin miktarını öğrenmek ve bakımlarıyla ilgili detaylı bilgi almak için veterinerinize başvurmanızda fayda vardır.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın