HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. Japon Köpeği

Japon Köpeği

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 8 dk okuma süresi
36 0
Japon Köpeği

Japon Köpeği (Japanese Chin) Özellikleri ve Bakımı

Japon Köpeği Yüzünde kendisine has sevimli, meraklı ve şaşkın bir ifadesi vardır. Şık yürüyüşü ile hareketli, canlı ve hafif köpeklerdir.

Tür

Oyuncak Köpek, Süs Köpeği

Ağırlık

2- 4 Kg

Yükseklik

20- 28 Cm

Aile

Oryantal

Menşei

Japonya

Menşei Tarihi

Eski Çağlar

Yaşam Süresi

10- 14 Yıl

Japon Köpeği

Kişilik ve Karakter Özellikleri

Japon Köpeği asil, mutlu, sevgi dolu, sevimli, sıcakkanlı, zeki ve arkadaş canlısı köpeklerdir. Ailesine ve sevdiklerine bağlıdır ve onlarla zaman geçirmekten keyif alırlar. Herkesle iyi anlaşan bu köpekler dost canlısı, şefkatli yapısıyla yabancılarla da iyi anlaşırlar. Uzun süre yalnız kalmaktan hoşlanmazlar. Böyle durumlarda ayrılık anksiyetesi yaşayabilirler.

Köpekler ve diğer evcil hayvanlarla da iyi anlaşırlar. Çocuklarla da çok iyi arkadaşlık kurarlar. Küçük çocuklarla birbirlerine istemeden zarar vermeleri mümkün olduğundan, küçük çocuklarla oyun oynarken, birlikte zaman geçirirken gözetlemeniz önerilir.

Japon Köpeği Karakterlerinin gelişimini yaşadıkları çevre ile şekillenir. Japon Köpeği eğer sessiz ve kasvetli bir evde yaşıyorsa içine kapanık ve çekingen karakterli, eğlenceli ve hareketli bir evde yaşıyorsa ailesini daha canlı tutma görevini severek üstlenir.

Tıpkı kediler de olduğu gibi Japon Köpekleri de tırmanmayı ve yüksek yerlerde durmayı sever. Bu nedenle ev içerisinde zıplaması, tırmanması çok sık yaptıkları davranışlar arasındadır. Ancak iyi bir eğitimle bu davranışı kontrol edilebilir.

Apartman yaşamına gün içerisinde yeterli egzersiz yaptığı ve ihtiyaçları karşılandığında adapte olurlar. Ev içerisinde çok aktif değildir ve orta büyüklükte bir eve kolaylıkla uyum sağlar. İklim değişikliklerine, soğuk ve çok sıcak havalara karşı hassas oldukları için dışarıya çıkacağı zamanlara dikkat edilmelidir.

Egzersiz yapmak yerine gün içersin de sahibinin yanında dinlenmek Japon Köpeklerinin en sevdiği etkinliktir.

Japon Köpeği çok zekidir ve uyumlu karakterleriyle daha kolay eğitilirler. Gerekmediği sürece çok havlamazlar. Bu köpekler sevdikleriyle birlikte bakımları yapıldığı, mutlu olduğu ve sevildiği bir ortamda uzun yıllar yaşam sürecektir.

Tarih

Japon Köpeği, Japon adını taşımasına rağmen menşei Eski Çin’e kadar dayanır. İlk zamanlarda “Japon Spanyeli” olarak adlandırılmıştır.

Avrupa’ya ilk olarak Portekiz ile Japonya’nın ticaret yaptığı dönem de Portekizli denizciler tarafından 16. Yüzyılda geldiği düşünülmektedir. 1853 senesinden önce Batı’da bilinirliği oldukça az olan bu köpekler, bu tarihten sonra tanınmaya başlamıştır. Sonraki zamanlarda, ilginin artması ve köpeklerin tanınmasıyla tüccarlar daha çok Japanese Chin’i getirerek köpekleri Avrupa, İngiltere ve Amerika’da satmışlardır.

1800’lü yılların sonunda AKC bu ırkı tanımıştır. 1977 yılına kadar da “Japon Spanieli” adı kullanılır ve sonradan “Japanese Chin” olarak isimlendirilir.

Geçmişten bugüne varlığını sürdüren Japon Köpekleri Amerika’da mütevazı bir seviyede popülerliğini korur. Japonya’da ise günümüzde de en büyük popülerliğe sahip köpek cinsi olarak soyunu devam ettirir.

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Japon Spaniel ‘in vücut yüksekliği ile gövde uzunlukları aşağı yukarı aynıdır. Vücudunun en göze çarpan yanı basık ve geniş yüzüdür.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Amerikan Yerli Köpeği

Kafa

Japon Chin köpekleri yuvarlak kafa ve belirgin çıkıntısına sahiptir. Namlusu geniş ve kısadır. Burun iri ve burun delikleri geniş yapıdadır. Çeneleri büyük ve güçlüdür.

Kulaklar

Japon Köpeği‘nin kulakları kafatasının biraz altında, küçük ve sarkık bir şekilde yer alır. Birbirinden ayrı, mesafeli konumlanan kulakları ters V şeklindedir.

Gözler

Japon Köpeği‘nin yuvarlak ve iri gözleri badem şeklinde olup, siyah renk ve koyu tonlarına sahiptir. Gözlerinde ve yüzünde onlara şaşkınlık ifadesi veren sevimli bir hava vardır.

Bacaklar ve Ayaklar

Japon Köpeği ırkı ince kemikli ön bacaklara sahiptir. Dirsekleri vücutlarına yakın mesafededir. Bu köpek ırkında küçük boyutlarda olanlar daha fazla tercih edilir.

Kuyruk

Japon Köpeği‘nin yükseğe yerleşmiş, arkaya doğru uzanan kıvrık ve tüylü kuyruğu vardır.

Tüy

Japon Köpeği‘nin çift katmanlı, orta uzunlukta, bol, düz ve ipeksi tüyleri vardır. Kafası, yüzü ve ön ayaklarının ön kısmında vücuduna kıyasla daha kısa tüyler görülür. Boyun, omuz ve göğüs çevresinde orta uzunlukta yeleye sahiptir.

Renk

Japon Köpeği‘nin ırkı, çeşitli kürk renkleriyle görebiliriz. Kürkünde renkli yamalar ve beyaz renk vardır. Genelde siyah renk olmakta birlikte kızıl, sarı ve kaplan renkleri de görülebilir. Yamalar çoğunlukla siyah renktedir ancak kırmızı, limon, portakal, samur, ten rengi noktalar ya da siyah- beyaz veya brindle renkleri de olabilir.

Japon Köpeği

Bakım

Japon Köpeği‘nin ipeksi tüyleri çok bakım isteyeceği izlenimi uyandırır ama bakımı sanılanın aksine zor değildir. Haftada 1-2 kez fırçalama ve tarama işlemi yaparak tüy dökülmeleri azaltabilirsiniz.

Temiz bir köpek ırkı olduğu için ayda ya da birkaç ayda 1 kez banyo yaptırmanız Japanese Spaniel için yeterli olacaktır.

Bunun yanında tırnak, kulak, göz, ağız ve diş sağlığı için de düzenli kontroller yapmalısınız. Japon Chin köpeğinin tırnakları hızlı uzadığı için ayda en az 1-2 kez kesilmesi gerekir. Kulaklarına da enfeksiyon, kir ve pislik birikmesini engellemek için haftalık kontrol etmeli ve gerektiğinde temizlemelisiniz. Diş ve ağız sağlığı için dişlerini haftada 2- 3 kez fırçalamanız önemlidir. Yine göz çevresini enfeksiyon oluşmaması için temizlemeli, nemli bırakmadan kurutmalısınız

Köpeğinizi beslerken mamanın tamamını vermek yerine, ölçerek ve iki öğüne bölerek vermeniz önerilir. Fazla kilolu olup olmadığından emin değilseniz, göz testi ve dokunma testi yapabilirsiniz. Öncelikle ona bakın; belini görebiliyor olmalısınız. Daha sonra ellerinizi sırtına koyun ve baş parmaklarınız bel kemiğinde gelecek şekilde, parmaklarınıza aşağı doğru yayılma hareketi uygulayın. Omurgalarını göremiyor ancak parmaklarınızla fazla bastırmadan da hissedebiliyor olmanız gerekir. Eğer hissedemiyorsanız, daha az yemeli ve daha çok egzersiz yapmalıdır.

Bakımlarını düzenli yaptığınız köpeğinizin mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olursunuz.

Tam olarak besin miktarını öğrenmek ve bakımlarıyla ilgili detaylı bilgi almak için veterinerinize başvurmanızda fayda vardır.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın