HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. Greyhound

Greyhound

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 8 dk okuma süresi
39 0
Greyhound

Greyhound Köpek Cinsi Özellikleri ve Bakımı

Greyhound köpek cinsi Sadık, zeki, nazik, zarif ruhlu, hassas, aynı zamanda inatçı ve bağımsız karakterli köpek olarak karşımıza çıkmaktadır. Uzun bacaklarıyla hız için tasarlanmış köpeklerdir. Tazı, English Greyhound adlarıyla da anılmaktadır.

Tür

Tazı, Av Köpeği

Ağırlık

27- 32 Kg

Yükseklik

66- 76 Cm

Aile

Sighthound, Gezgin Köpek

Menşei

Büyük Britanya

Menşei Tarihi

Eski Çağlar

Yaşam Süresi

10- 13 Yıl

Greyhound

Kişilik ve Karakter Özellikleri

Greyhound köpek cinsi genel olarak iyi huylu bir mizaca sahiptir. Henüz yavruyken eğitildiğinde ve sosyalleştirildiğinde daha iyi huylu bir köpek olarak da yaşam sürerler.

Hızlı hareket ederler ve aynı zamanda hareket eden şeyleri takip etmekten çok hoşlanırlar. İçgüdüsel olarak hareket eden şeylerin peşinden koşma eğilimlerine karşı da sahibinin hazırlıklı olması gerekir.

Sahibine sadıktır ve sevdikleriyle zaman geçirmekten hoşlanan bu köpekler sevdiklerini memnun etmeye hevesli olurlar. Sıcakkanlı olsalar da yabancı kişilere karşı ilk yaklaşımları tedirgin, gergin ve mesafelidir. Ancak kendisine ödül veren, ilgi gösteren kişilerle ömür boyu arkadaşlık sürdürebilecek bir köpektir.

Diğer köpekler ve evcil hayvanlarla aynı ortamda yetiştirildiği sürece ilişkisi iyidir. Ancak bazı köpeklerin kedilere karşı hassasiyeti ve av dürtüsü yüksek olduğu için kedileri ya da kendinden küçük evcil hayvanları öldürmesi mümkündür. Ama Greyhound yaşadığı evdeki insanlarla ve hayvanlarla nadiren sorun yaşar.

Greyhound gün içerisinde yeteri kadar egzersiz yaptıkları sürece apartman hayatına sessiz ve sakin yapısıyla uyum sağlarlar. Dışarıda enerjisini attıkları taktirde ev içerisinde, çok aktif değildir. Küçük bir bahçede egzersiz yapması yeterli olacaktır. Soğuğa karşı hassastırlar ve soğuk iklim bölgelerinde uzun süre dışarıda kalmamalıdır. Çok fazla havlamadıkları için ev içerisinde de neredeyse tembel denecek kadar sakindir.

Tarih

Greyhound köpek ırkının hikayesi Mısır’da yaklaşık olarak 5.000 yıl öncesinden başlamaktadır. Firavunlar, tazıları, Mısır çöllerinde vahşi hayatın ayak izlerini aramak, kovalamak, tespit etmek ve bunun sonucunda da avlamak için tasarlanmıştı.

Greyhound Karanlık Çağ’dan sonra Avrupa’ya doğru yol aldı. 1800’lü yıllarda bu köpekler, üst sınıfın eğlencesi haline geldi.

Greyhound cinsinin popülaritesi, av peşinde koşma, takip etme ve yarış becerisi sebebiyle zaman içerisinde İngiltere’de büyümeye devam etti.

Bu köpekler saatte 65 km hızla koşabilen ve av konusundaki yetenekleriyle dikkat çeken bir ırk oldu. Açık alanlarda ilerlemekteki marifetlerini ve kolay yorulmadıklarını kanıtlayan bu köpekler önce kapalı parklarda, sonra mekanik bir yemle raylarda hızlı hareketleri izlendi ve kitlelere sunuldu.

1926 yılında başlayan pist yarışları kısa süre içerisinde popüler oldu. Bu köpekler de hızlanmaları ve hızlı koşmaları için yetiştirildi. Sonucunda ise en hızlı köpek cinsi ortaya çıktı.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Beagle

1885’ de Greyhound AKC tarafından tanındı. 

Greyhound

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Greyhound, uzun boylu ve ince yapılı bir köpek olmasının yanında uzun bir boyna ve geniş, derin göğse sahiptir. Kas kütlesi yüksek ve omurgası fazlasıyla esnektir. İyi bir koşucu olan tazıların bu yapıları destekleyen ve hızlanmasını kolaylaştıran bir vücut yapısı vardır.

Kafa

Greyhound köpeğin uzun ve dar kafatasına sahiptir. Neredeyse hiç belli olmayan alın çıkıntısı, uzun, geniş ve sivri namlusu vardır.

Kulaklar

Greyhound köpeğinin küçük kulakları birbirine mesafeli ve geriye doğru katlanmıştır. Heyecanlanıp sevindiklerinde dikleşen kulakları gül kulak şekliyle de bilinirler.

Gözler

Greyhound’un belirgin ve hafif çekik olan gözleri koyu renklidir. Alt kısımlarında siyah sürmeler vardır.

Bacaklar ve Ayaklar

Greyhound cinsinin öne çıkan ayırt edici özelliği uzun, güçlü ve adaleli bacaklarıdır. Kas kütlesi yüksek, hafif bacakları bu köpek ırkının hızını daha da arttırmaktadır. Ayaklarının uzun ve dar yapısı koşmalarını destekler.

Kuyruk

Greyhound köpeklerinin uzun, ince aşağıdan konumlanmış ancak hafif yukarıya eğrisi olan ve ucu kıvrık kuyruğu vardır. Kuyruk kısa tüylerle kaplıdır. Uzun kuyrukları hızlandıkları zaman tıpkı bir dümen yavaşlarken ise fren görevi görür.

Tüy

Greyhound köpek ırkı ince ve düz tüylerden oluşan bir kürke sahiptir.

Renk

Greyhound tazı köpeği adındaki grey/gri anlamından dolayı kürkünün sadece gri olmasını beklememelisiniz. Tüyleri açık kahverengi, siyah, kırmızı, mavi, gri veya beyaz renk ve tonları olmak üzere herhangi bir renk çeşidiyle karşımıza çıkabilir.

Bakım

Greyhound köpeğinin kısa, pürüzsüz kürkünün düzenli olarak haftada 1- 2 kez taranması ve fırçalanması önerilir.

Çok sık banyo yapmaları tavsiye edilmediği için bunun yerine nemli bir bezle köpeğinizi silebilir ya da kuru köpek şampuanı kullanabilirsiniz.

Tırnakları hızlı uzadığı için, doğal şekilde yıpranmamışsa, köpeğinin hayatını olumsuz etkileyecek şekilde ve uzunluktaysa düzenli olarak kesilmelidir. Aynı şekilde kulakları, düzenli olarak enfeksiyona neden olabilecek herhangi bir kulak kiri veya döküntü oluşumuna karşı kontrol edilmeli ve gerekli görülürse temizlenmelidir. Ağız ve diş sağlığı için haftada 3-4 düzenli olarak fırçalanmalıdır.

Köpeğinizi beslerken mamanın tamamını vermek yerine, ölçerek ve iki öğüne bölerek vermeniz önerilir. Fazla kilolu olup olmadığından emin değilseniz, göz testi ve dokunma testi yapabilirsiniz. Öncelikle ona bakın; belini görebiliyor olmalısınız. Daha sonra ellerinizi sırtına koyun ve baş parmaklarınız bel kemiğinde gelecek şekilde, parmaklarınıza aşağı doğru yayılma hareketi uygulayın. Omurgalarını göremiyor ancak parmaklarınızla fazla bastırmadan da hissedebiliyor olmanız gerekir. Eğer hissedemiyorsanız, daha az yemeli ve daha çok egzersiz yapmalıdır.

Bakımlarını düzenli yaptığınız köpeğinizin mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olursunuz.

Tam olarak besin miktarını öğrenmek ve bakımlarıyla ilgili detaylı bilgi almak için veterinerinize başvurmanızda fayda vardır.

 

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın