HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

 1. Anasayfa
 2. Aşı Takvimi
 3. Köpek Aşı Takvimi

Köpek Aşı Takvimi

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 11 dk okuma süresi
48 0
kopek asi takvimi 1

Köpek aşı takvimi

Dünyanın en sevimli hayvan dostları olan ve pek çok kişinin severek beslediği köpek aşı takvimi hakkında bilinmesi gereken detaylar bulunmaktadır.

Köpek aşı takvimi sevimli dostlarımızın yaşamları boyunca gelişimlerini tamamlaması için dönemsel olarak olması gereken aşıların takibi konusunda son derece önemli olmaktadır. Arkadaş canlısı olan ve insan ırkı ile uzun bir geçmişe sahip köpekler her zaman en çok tercih edilen evcil hayvanlardır. İnsanlarda olduğu gibi hayvanlarda da belirli hastalıklar oluşmaktadır. Bundan dolayı bu hastalıklardan korunması adına belli başlı yaptırılması gereken aşılar bulunmaktadır. Ancak bu aşılar ve yapılması gereken zamanlar hakkında detaylı bilgilere sahip olunması gerekmektedir.

Köpek Aşı Takvimi Önemi Nedir?

Köpek aşı takvimi küçük dostlarımızın sağlıklı, uzun ve mutlu bir ömür geçirebilmeleri için son derece önemli bir yere sahip olmaktadır. Yavru olan dönemde anne sütü ile belirli oranda bağışıklık sistemleri korunsa bile anne sütünün bırakılması ve karşı karşıya kaldıkları risklerin artması pek çok sağlık sorunlarının oluşmasını sağlamaktadır. Köpek aşı takvimi önemi şunlardır;

 • Aşıların en esas amacı ciddi hastalıkların önlenmesini sağlamak ve özellikle bağışıklık sisteminin savunmasız olduğu yavru döneminde yavru köpek aşı takvimine uyulması sevimli dostlarımızın sağlığının korunmasında gereklidir.

 • Aşı takvimine uyulması halinde sadece aşısı yapılan köpek değil diğer tğm canlılar korunmaktadır. Dışarı çıkıldığında tehlike oluşturmamaları için kesinlikle ihmal edilmemesi gerekir.

 • Aşılar köpekler kadar insanlar içinde faydaları bulunmaktadır. Köpeklerin sağlıklı olmasını ve onlardan bulaşabilecek bir takım hastalıklara insanların güven içinde kalmasını sağlamaktadır.

 • Köpek aşı takvimi meydana getirilirken aşıma uygulaması yapıldığında kesinlikle veteriner hekime başvuru yapılması gerekir. Uygulama sırasında veya program belirlenmesinde yapılacak hatalar köpeklerin ciddi sorunlar ile karşı karşıya kalmaya neden olabilir.

Köpeklerde yavruluk dönemi yaklaşık olarak 1 sene devam eder ve bu süre içinde hem yavru köpekler hem de yetişkin döneminde daha sağlıklı olmaları bakımından bir takım temel aşıların yapılmasına dikkat edilmesi gerekir. Köpeklerin yavruluk ve yetişkin döneminde kesinlikle yapılması gereken aşılar ile zamanları hakkında bilgi sahibi olunmalıdır.

köpek aşı takvimi

Yavru Köpek Aşı Takvimi

Yavru köpekler için uygulanacak aşı takviminde yer alan bir takım aşılar bütün köpeklere uygulanması mümkün olurken bazı aşıların is uygulanması köpeğin yaşadığı yer ve burada yer alan riskler her hangi bir hastalığı bulunup bulunmadığı gibi durumlar doğrultusunda farklılık gösterebilir. Bundan dolayı yavru köpek aşı takvimi belirlendiği sürede veteriner hekim yardımı alınması gerekmektedir. Yavru köpek aşı takvimi içinde yer alan aşılar şunlardır;

6- 8 Haftalık İç ve Dış Parazit Aşısı;

Yavru köpeklerin hem genel olan sağlık kontrolleri hem de bağışıklık sistemlerinin güçlenmesi ve olabilecek hastalıklara riskini azalmasını sağlayan aşı uygulamaları yapılmaktadır. İç ve dış parazit uygulamalarının yapılması haricinde gerekli olması durumunda Puppy DP aşısı yapılmaktadır. Son derece önemli aşı uygulaması olan ve içinde Distemper, Parvovirüs, Parainfluenza ile Leptospitosis durumuna karşı koruyucu özellikte bulunan antikorlar bulunan karmaaşının ilk dozu verilir.

9- 12 Haftalık Aşıları

Karma aşısının ikinci dozu uygulanmakta ve çok bulaşıcı bir bakteri olan Bordotella durumuna karşı aşılanma sağlanmaktadır. Yavru köpeklerin boğmaca, şiddetli öksürük, kusma ve azda görülse ölüm ile sonuçlanan etkilere neden olabilir. Ayrıca iç parazit ikinci uygulaması ve ek olarak Bronşin- KC aşısı yapılır.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Kedi Aşı Takvimi

12- 14 Haftalık Aşıları

3. ayını bitiren yavru köpekler Bordotella bakterisine karşı aşı tekrarı yapılır ve ekolarak kuduz aşısı yapılır. Ayrıca 12. hafta ile yapılması gereken bir diğer aşı Lyme aşısı olmaktadır. Lyme hastalığı keneler yolu ile bulaşır ve enfekte olduğunda lenf düğümlerinde ateş, iştahsızlık ve şişmeye neden olur. Tedavi edilmemesi halinde böbrekler, kalp, eklemler ve merkezi sinir sistemini etkilemektedir.

Yetişkin Köpek Aşı Takvimi

Yavruluk dönemi aşıların koruyuculuk özellikleri belirli süreler ile sınırlı olmaktadır. Bundan dolayı belli periyotlar içinde tekrarlanması gerekmektedir. Bazı aşıların tekrar edilmesi gereken periyotlar ile ilgili farklı uygulamalar bulunmaktadır. Kuduz aşısı pek çok ülkede 3 yılda bir yapılırken ülkemizde ise her yıl tekrar edilmektedir. Yetişkin köpek aşı takvimi aşıları şunlardır;

 • Kuduz aşısı, her yıl tekrar edilen aşı türü olmaktadır.

 • Karma aşı, pek çok bulaşıcı hastalığa karşı koruyucu niteliği bulunan karma aşının her yıl tekrar edilmesi gerekmektedir.

 • Bordotella aşısı, Bronchiseptica aşısının koruyuculuğu sadece bir yıl olmaktadır. Dışarı çıkıp dolaşan köpeklere bulaşma olasılığı olan bu tarz bakteriye karşı aşının her yıl tekrar edilmesi gerekir.

 • Koronavirüs aşısı, korona virüs bulaşıcılığı ile oluşabilecek sağlık sorunlarına karşı bu aşının her yıl bir defa yapılması zorunlu olmaktadır.

 • İç parazit aşısı, iç parazit aşılarının koruyuculuk özelliği az olmasından dolayı 3 ayda bir tekrar edilmesi gerekmektedir.

Yukarıda adı geçen aşıların yanı sıra riskin yüksek olması veya veteriner heki tarafından önerilmesi halinde Lyme hastalığına ve mikozis profilaksisi adına da aşılama yapılması gerekli olabilir. Bu durumda dış parazit uygulaması genellikle iç parazitle aynı zamanda tekrar edilmelidir. Dış ortamlarda yer alan parazitlerin bulaşmasını önleyen bu uygulama sayesinde farklı hastalıkların meydana gelmesinin önüne geçilmektedir. Bundan dolayı dış parazit ile diğer tüm aşılar gibi zamanında ve en doğru şekilde uygulanması gerekmektedir.

Köpek Aşı Takvimi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Köpek aşı takvimi için dikkat edilmesi gerekenler, 45 günden daha küçük olan köpekler yeterli anne sütü aldığı düşünülerek parvo virüse antikorlarına sahip olan bir anneden doğan yavrular birkaç haftada enfeksiyona karşı korunmaktadır. Fakat maternal olarak edinilen antikor azalması ile enfeksiyona duyarlılık artacaktır. Bu neden ile anne sütünden kesilmesinden sonra aşılama protokolüne başlanması gerekir. Aşılama yapılmadan önce yavru köpeklerin vücut sıcaklıklarının kontrol edilmesi gerekir. Normal olarak 38,5 ile 39,5 değerleri dışına çıkan hallerde aşı yapılması önerilmemektedir. Sevimli dostlarımıza aşı yapılmadan önce stres kaynağı olan etmenlerden uzak durulması gerekir.

Aşı uygulamalarının daha steril ortamlarda yapılması bakımından işlem öncesinde yer alan ve sonrasında belirli bir zaman içinde banyo yapılmaması gerekir. Yapılan aşılar kesinlikle aşı karnesine kayıt ettirilmeli ve imzaları veteriner tarafından atılması gerekmektedir. Aşılama takvimi bittikten sonra diğer köpeklerden uzak tutmaya dikkat edilmesi gerekir. 45 gülük ile2 aylık aşı uygulamalarından önce sevimli dostlarımızın iç ve dış parazit kontrolleri kesinlikle yapılmalıdır. Aşı protokolü oluşturulmadan ve aşı takvimi belirlenmeden önce kullanmış olduğu her hangi bir ilaç, takviye ve bunlar gibi ürünler ile ilgili kesinlikle veteriner hekime bilgi verilmelidir.

Aşı uygulamaları öncesinde ve sonrasında yer alan veteriner hekimin iletmiş olduğu tüm uyarılara tam olarak uyulması gerekir. Yapılan tüm aşıların sıralaması ya da ne zaman yapılacağı köpeğin aşılama içi uygun olmadığı yapılan muayene sonrasında yapılan değerlendirme ve alınan kararlar veteriner hekime göre değişiklik gösterebilir. Köpek aşı takvimi sıralamasında yer alan yavru ve yetişkin köpek için tüm aşıların yapılmasına sağlıklı olması için dikkat edilmesi gerekir. Köpeğin hastalıklarından korunması için aşıların önemi son derece büyük olmaktadır.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın