HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. Giant Schnauzer

Giant Schnauzer

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 7 dk okuma süresi
37 0
Giant Schnauzer

Giant Schnauzer Özellikleri ve Bakımı

Giant Schnauzer şakacı, cesur, zeki, sadık, çalışkan, enerjik, oyuncu, sevecen ve korumacı bir mizacı vardır. Refakatçi köpeklerin sevecen ve sakin karakterinin yanında bekçi köpeklerinin de iddialı, cesur ve korkusuz doğa özellikleri onlarda uyum içinde kendini gösterir.

Tür

Çalışma

Ağırlık

24- 48 Kg

Yükseklik

64- 71 Cm

Aile

Hayvancılık köpeği, Herding, Schnauzer

Menşei

Almanya

Menşei Tarihi

Orta Çağlar

Yaşam Süresi

10-12 yıl

Giant Schnauzer

Kişilik ve Karakter Özellikleri

Sorumluluk bilinci yüksek bir ırk olan bu köpekler ailesine ve sevdiklerine çok bağlıdır. Koruma içgüdüsünün yüksek olması nedeniyle sahibini, evini ve ailesini tehdit etmeye insanların cesaret etmesi önerilmez.

Dev Schnauzer çocuklarla arası gayet iyi olsa da fazla şamatacı davranışlar sergileyebilecekleri için çocuklarla kurduğu arkadaşlıklarda gözetim altında tutmanız gerekir. Yabancı kişilere karşı çekingen ve temkinlidir. Dominant bir yapısı ve lider ruhu olduğu için diğer köpeklerle iyi anlaşabilmesi için erken aşamada sosyalleştirilmesi gerekmektedir. Bu nedenle kendinden daha otoriter ve liderlik konusunda tecrübeli bir sahibe ihtiyaç duyar.

Giant Schnauzer köpekleri için ideal ortam özgürce hareket edebileceği bahçeli bir evdir. Apartman yaşamında büyük yapısı ve karakteriyle zorlanması olasıdır.

Sıcak havalara karşı direnci düşük ancak soğuk havalara karşı dayanıklıdır. Bahçeli bir evde yaşam sürmelerine rağmen asla gece ev dışında kalmak ve uyumak istemez. Çünkü ailesine yakın olmak bu köpekler için önemlidir.

Çobanlık yetenekleri vardır ve çiftliklerde insanların hayatını kolaylaştırır. Ev ortamında ise bekçi olarak görev alabilirler.

Tarih

Dev Schnauzer, 1800’li yılların ortalarında Bavyera Alpleri’nde ve Wurrtemburg kırsalında ortaya çıktı. O bölgedeki sığırları çiftliklerden pazara sürmek için uygun olacak bir büyüklükte ve sağlam yapıda Standard Schnauzer taklit edilerek geliştirildi.

Yıllar boyunca yapılan tüm bu çaprazlamalar sonucunda Munchener olarak da bilinen ve sığırları idare edebilen, soğuk hava koşullarına dayanıklı ve akıllı bir köpek gelişmiştir. Daha sonraları köpeklerin sığır sürmelerinin modası ve işlevselliği geçince bu köpekler, polis köpeği olarak eğitilmeye başlanmıştır.

Bir çok başarıyla birlikte Dev Schnauzer ırkı son yıllarda evcil hayvan olarak öne çıkmış ve şimdi Amerika’da mütevazı bir popülerliğe erişerek, bunun tadını çıkarıyordur. AKC tarafından da ırkın 1930 senesinde tanındığı ve standartları belirlendiği bilinmektedir.

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Kare görünümlü vücut yapısına sahiptir. Kaslı, güçlü, büyük ve sıkı vücutlu bir köpektir. Boynu omuz kısmıyla zarif bir şekilde bileşir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Brittany Spaniel

Kafa

Kafa güçlü ve dikdörtgen görünümünde olup namlu uzunluğu, başın üst kısmı ile aynıdır. Burun iri ve siyah renktir.

Kulaklar

Giant Schnauzer ırkının kulakları başın üzerinde, dik şekilde yerleşmiştir. Kulakları kırpılabilir ya da doğal şeklindedir.

Gözler

Giant Schnauzer köpeğinin gözleri oval, orta büyüklükte olup koyu kahverengindedir.

Bacaklar ve Ayaklar

Giant Schnauzer ırkının ön bacakları yere dik ve birbirine paralel şekildedir. Ön bacaklar nereden bakarsanız bakın düz görülür. Arka bacakları da aynı şekilde düzdür.

Kuyruk

Giant Schnauzer kuyruk yüksekte konumlanmış olup çoğunlukla kuyruğun ikinci veya üçüncü eklemde kenetlendiği görülmektedir.

Tüy

Çift katmanlı kürkünün dış katmanı telsi, sert, yoğun ve diken gibi yapıdadır. Alt katman tüyleri ise sıkı, sırım gibi ve yumuşaktır. Yüzünde sert, kaba, uzun, gür tüylerden oluşan sakal ve kaşlar bulunur. Giant Schnauzer cinsinin bu tüy yapısı onların bir imzasıdır.

Renk

Bu ırkın tüyleri siyah, siyah-beyaz, gümüş ya da gri kırçıllı renktedir.

Giant Schnauzer

Bakım

Dev Schnauzer ırkının çift katman tüylerinin bakımına biraz zaman ayırmanız gerekecektir. Kısa bir tel fırça ile haftada 2-3 kez tüylerinin taranması veya fırçalanması gerekmektedir.

Giant Schnauzer cinsinin tüylerinin yıl genelinde orta miktarda tüy döker. Bu dökülmeyi azaltmak için de tüylerinin uzadıkça kısaltılması gerekmektedir. Yılda 2 yada 4 defa tüylerinin uzamasına bağlı olarak küt bir makasla şekillendirme ve kırpma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Giant Schnauzer ırkının yüz bölgesinde sakalları ve kaşlarının uzun olması nedeniyle daha özenli bir bakım istediği görülür. Her yemek sonrasında yüzünü silmeniz ve hatta gerek duyulursa yıkamanız önerilmektedir. Çok sık banyo yaptırmanıza gerek yoktur. Düzenli olarak tüylerini silerseniz sadece çok kirlendiğinde, gerekli diğer durumlarda köpeğini yıkamanız yeterli olacaktır.

Giant Schnauzer köpeğinin tırnaklarının uzayarak canını acıtmaması için ayda bir veya iki kez kesilmesi, törpülenmesi gerekir. Aynı şekil de tüylü kulaklarının da kir, enfeksiyon riskine karşı kontrol edilmesi ve kir kalıntısı olduğunda temizlenmesi önemlidir. Ağız, diş sağlığını korumak, olası kötü kokuların ve bakterilerin oluşmasını engellemek içinde dişleri haftada birkaç kez fırçalanmalıdır.

Köpeğinizi beslerken mamanın tamamını vermek yerine, ölçerek ve iki öğüne bölerek vermeniz önerilir. Fazla kilolu olup olmadığından emin değilseniz, göz testi ve dokunma testi yapabilirsiniz. Öncelikle ona bakın; belini görebiliyor olmalısınız. Daha sonra ellerinizi sırtına koyun ve baş parmaklarınız bel kemiğinde gelecek şekilde, parmaklarınıza aşağı doğru yayılma hareketi uygulayın. Omurgalarını göremiyor ancak parmaklarınızla fazla bastırmadan da hissedebiliyor olmanız gerekir. Eğer hissedemiyorsanız, daha az yemeli ve daha çok egzersiz yapmalıdır.

Bakımlarını düzenli yaptığınız köpeğinizin mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olursunuz.

Tam olarak besin miktarını öğrenmek ve bakımlarıyla ilgili detaylı bilgi almak için veterinerinize başvurmanızda fayda vardır.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın