HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

 1. Anasayfa
 2. Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 0 dk okuma süresi
83 0

 

Evcil Hayvanların Çocuklara Kazandırdığı Beş Şey
 • Empati Yapmayı Öğretir. Evcil hayvan bakan bir çocuk empati yapmayı öğrenir. ...
 • Yaşam ve Ölüm Farkındalığı Kazandırır. ...
 • Sorumluluk Duygusu Kazandırır. ...
 • Sosyallik Becerilerde Gelişim Sağlanır. ...
 • Aile Bağlarını Güçlendirir.

Madde 2-1.Bütün hayvanlar saygı görme hakkına sahiptir. 2.Bir tür hayvan olan insan,öbür hayvanları yok edemez,bu hakkı çiğneyerek onları sömüremez,bilgilerini hayvanların hizmetine sunmakla görevlidir. 3.Bütün hayvanların insanlarca gözetilme,bakılma ve korunma hakları vardır. korkutmadan yapılmalıdır.

Alo 153 Hayvan Ambulansı 153 Hayvan Ambulansı

Bu nedenle mevzuata aykırı olan bir husus gördüğünüzde ya da hayvanlara kötü muamele yapıldığında delillerinizi ekleyerek şikayet dilekçenizle birlikte belediye veteriner işleri müdürlüğüne, İl Tarım ve Orman Müdürlüklerine başvurmalısınız.

Alo 153 Hayvan Ambulansı Saldırgan Köpekler İçin 153.

153'ü arayarak ücretsiz ambulans hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Bununla birlikte, kendi imkanlarıyla evcil hayvanlarını veterinere getiremeyenler ya da sokakta yaralı bir hayvan görenler de aynı numaraya tuşlayarak belediyelerin sunduğu ücretsiz hizmetlerden faydalanabilirler.

Madde 1- Bu Kanunun amacı; hayvanların rahat yaşamlarını ve hayvanlara iyi ve uygun muamele edilmesini temin etmek, hayvanların acı, ıstırap ve eziyet çekmelerine karşı en iyi şekilde korunmalarını, her türlü mağduriyetlerinin önlenmesini sağlamaktır.

sokak hayvanlarının tedavisi bağlı bulundukları belediye tarafından ücretsiz yapılır. serbest veteriner hekimler başkalarının egosunu tatmin için kendi vicdanlarından ve ceplerinden ödemek zorunda değiller.

Hayvanları ve doğayı korumak için 7 gün 24 saat görev başında olan ekipler, Hayvan Durum İzleme (HAYDİ) uygulaması ve 112 Acil Çağrı merkezine gelen ihbarla harekete geçiyor. Çevreye, doğaya ve hayvanlara karşı işlenen suçların önüne geçmek için görev başında olan ekip, bir komiser ve üç polis memurundan oluşuyor.

Hayvan öldürmenin cezası, Hayvanları Koruma Kanunu gereğince altı aydan dört yıla kadar hapis cezasıdır.

Zabıtanın Sahipli veya Sahipsiz Hayvanlara Müdahalesi Yasaya Aykırıdır. Belediye zabıtalarının sahipli veya sahipsiz hayvanlara ve onları beslemeye çalışan gönüllülere müdahale etmesi kesinlikle yasaya aykırıdır! Sahipli hayvanlara eziyet konusunda TCK'ya göre yetkili makam mahkemelerdir.

Hayvana Çarpma Cezası

Yukarıda da bahsedildiği üzere Hayvanları Koruma Kanunu'nda ister sahipli ister sahipsiz olsun her hayvanın yaşama hakkı vardır. Dolayısıyla kedi ve köpeğe çarpma cezası da idari para cezasıdır.

ALO 153'ü ya da bulunduğunuz şehirdeki sokak hayvanları için yardım hattını aradığınız zaman belediye ekipleri, belirttiğiniz adrese gelip sokak hayvanını alır ve tedavi için yardımcı olurlar.

Yönetim planında evcil hayvan beslemeyi yasaklayan bir hüküm bulunmuyorsa, bağımsız alanda evcil hayvan beslenebilir. Ancak, evcil hayvanın diğer kat maliklerine ve/veya kullanıcılarına rahatsızlık vermemesi gerekir.

11 inci maddenin ikinci fıkrasının ikinci cümlesi saklı kalmak üzere, hayvanları dövüştüren kişi üç aydan iki yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılır. Maddede düzenlenen suçların birden fazla hayvana karşı aynı anda işlenmesi durumunda verilecek ceza yarı oranında artırılır.

Alo 153 Beyaz Masa'yı arayarak olay yerinin adresini ve hayvanın yanında bulunan kişinin iletişim bilgilerini verdiğiniz takdirde, 7 gün 24 saat nöbetçi ekibimizle yaralı ve tedaviye muhtaç sokak hayvanları alınmakta ve sonrasında tedavileri yapılmaktadır.

SİGORTA Tahkim Kurulu'nun aldığı son kararlara göre, bundan böyle sürücünün kusuru yüzünden ezilen köpeğin veteriner masraflarını Zorunlu Trafik Sigortası, motora giren kedinin ve kabloları kemiren farenin de araçlarda yol açtığı zararları Kasko Sigortası karşılayacak.

Hayvana Çarpma Cezası

Hayvanları Koruma Kanunu uyarınca sürüş sırasında bir hayvana çarpan sürücüler, hayvanı en yakın veterinere götürmekle yükümlüdürler. Aksi takdirde, mala zarar verme suçu işlemiş olurlar ve Türk Ceza Kanunu kapsamında cezalandırılabilirler.

Standart Paket - Acil Durum seçeneği ile 1.428 TL, Geniş Kapsamlı Paket - Tam Kapsamlı tedavi seçeneği ile 4.344 TL'dir. Sempati Evcil Hayvan Sigortasını Nasıl Alabilirim? Türkiye Sigorta yetkili acenlerimiz, brokerları ve anlaşmalı banka şubeleri üzerinden satın alabilirsiniz.

Evcil hayvan sigortasının teminatları şu şekilde sıralayabiliriz;
 • Evcil hayvanın cisim yutması ya da zehirlenmesi.
 • Trafik kazası geçirmesi veya düşmesi.
 • Başka bir hayvan tarafından yaralanması
 • Mikroçip takılma işlemi.
 • Donma, boğulma ve sıcak çarpması
 • Başka bir hayvana, insana veya eşyaya verilen zararda oluşan masraflar.