HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. İngiliz Çoban Köpeği

İngiliz Çoban Köpeği

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 10 dk okuma süresi
38 0
ingiliz

İngiliz Çoban Köpeği (Old English Sheepdog) Özellikleri ve Bakımı

İngiliz Çoban Köpeği : İri, çevik, güçlü, kare orantılı ve kalın yapıya sahip sıkı bir gövdesi olan bu köpekler sevimli, eğlenceli, oyuncu, neşeli, nazik ve arkadaş canlısıdır

Tür

Gütme, Çoban Köpeği

Ağırlık

27-45 Kg

Yükseklik

53- 55 Cm

Aile

Livestock (hayvancılık), Herding (gütme)

Menşei

İngiltere

Menşei Tarihi

1800’ler

Yaşam Süresi

10- 12 Yıl

Kişilik ve Karakter Özellikleri

Eski İngiliz Çoban Köpeği ailesini, girdiği ortamları komik maskaralıkları ile eğlendiren ve dikkatleri üzerine çeken iyi huylu bir köpek cinsidir. İnsanlarla iletişim kurmaya ihtiyaç duyar ve yaşadığı ortamı, evini sahiplenir. Ailesine sadıktır ve gerektiği durumlarda onları korumak için elinden geleni yapar. Onlarla birlikte yapılan etkinliklerden çok keyif alırlar. Yalnız kalmaktan, ailesinden uzak yaşamaktan huzursuz olur ve terk edilme kaygısı yaşarlar.

Shepherd’s Dog yetişkin insanların yanında çocuklarla da iyi anlaşır ve iyi bir oyun arkadaşı olur. Yine de çocuklarla etkileşim kurarken gözetiminiz altında olmaları iyi olacaktır. Çoğunlukla yabancı insanlara karşı sıcak davranışlarla ve arkadaşça yaklaşırlar.

Bazı Old English Sheepdog köpekleri bağımsız, dik başlı karakteri olabilir. İyi eğitim aldıkları ve yeterli sosyalleştirildikleri zaman iyi huylu yetişkin bir köpek olacaklardır. Geç olgunlaştığı ve çoğunlukla 3 yaşına kadar tam olarak olgunluğa erişemeyen köpekler olduğu için çocuksu bir karakterleri vardır.

Hızlı öğrenen, eğitimi kolay olan akıllı bir köpek ırkıdır. Keşfetmekten, boğuşmaktan keyif alırlar.

Güçlü, hareketli bedeni düzenli egzersiz yapmaya ihtiyaç duyduğu için ihtiyaçları karşılandığında apartman dairesinde yaşayabilir. Ama yeteri kadar egzersiz yapmadıklarında huysuz, huzursuz ve olumsuz davranış sergilerler ve apartman yaşamına uyum sağlayamazlar. Orta büyüklükte bir bahçe günlük egzersizler, rahatlamaları ve oyun oynamaları için yeterlidir.

Çok fazla havlamazlar ama havladıkları zaman da etrafı çınlatan yüksek sesleri vardır. İngiliz Çoban Köpeği karakter olarak asla gergin, agresif olmazlar. Tam aksi uyanık, cesur, nazik, zeki, sosyal, uyumlu, iyi huylu ve palyaço enerjisine sahip harika bir ırktır.

İngiliz Çoban Köpeği

Tarih

Eski İngiliz Çoban Köpeği, İngiltere’nin güneybatısında ortaya çıkmış ancak kökeni belli olmayan büyük köpek cinsleri arasındadır. Bazı tarihçiler 1700’lerin sonunda ortaya çıktığını söyler.

Old English Sheepdog köpek standartlarına göre pek eski sayılmaz. Kanlarına göre de İngiliz olmalarının yanın da, İskoç, Avrupa ve Rus kökenli köpekleri de bulunur.

İngiliz Çoban Köpeği 19.yüzyılın ortalarında, elde edilen kanıtlara göre sığır ve koyunları tozlu köy yollarından, meralardan kasaba pazarına sürmesi için görevlendirilmiş ve kullanılmıştı. O dönemki sahipleri, Eski İngiliz Çoban köpeğinin kuyruğunu kesiyorlardı. Bu durum modern zamanlarda da uygulanmaya devam etti ve Eski İngiliz Çoban’ı “Bobtail” veya “Bob” takma isimleriyle de anılmaya başlandı.

AKC, ilk Old English Sheepdog 1888 senesinde kaydetti ve 1914’te ırk, Westminster Kennel Club’da kazananlar çemberinde ilk kez ortaya çıktı. Bazı kaynaklara göre de 1903 ile 1905 senesinde Eski İngiliz Çoban Köpeği AKC tarafından tanınmıştır.

Görünüşleri ve zekasıyla 1959’da bir Walt Disney filmi olan “The Shaggy Dog” ve “The Shaggy” ile birlikte popülerlikleri daha artar. İlerleyen yıllarda bu türün sayısında azalma olsa da hala daha tanınan, yetiştiren ve üreten insanlar vardır.

Günümüzde hala bazı bölgelerde çoban köpeği olarak çalışsalar da, çoğunlukla aileler tarafından evcil hayvan olarak yetiştirilir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Oregon Rex

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Old English Sheepdog büyük kare orantılı vücudu, güçlü, çevik, atletiktir. Gövdesi dengeli ve kaslıdır.

Kafa

Eski İngiliz Çoban Köpeği kafatası kareye benzer yapıdadır ve vücuduyla orantılı büyüklüktedir. Uzun tüylerle kaplı olan kafasında burun rengi siyahtır.

Kulaklar

Eski İngiliz Çoban Köpeğinin orta büyüklükteki kulakları yoğun tüylere sahip olduğundan kafasında ayırt etmek kimi zaman zordur. Sarkık kulakları düz şekilde aşağıya uzanır.

Gözler

Eski İngiliz Çoban köpeklerinin çukurda kalan gözleri kahverengi veya mavi renkte olabilir. Başındaki yoğun tüylerin arasında çukurda kalmış gözleri için belirli aralıklarla köpeklerin görüşünü engellemeyecek şekilde de tıraş edilmesi gerekir.

Bacaklar ve Ayaklar

Eski İngiliz Çoban Köpeği güçlü ve kaslı arka bacaklara sahiptir. Ayakları küçüktür, parmakları ise kemerli ve yuvarlaktır.

Kuyruk

İngiliz Çoban köpeği doğuştan kuyruksuz olabilir. Kuyruklu olan köpeklerin ise kuyruğu çoğunlukla kenetlenmektedir. Kuyruk kenetlemenin yasak olduğu ülkelerde doğal haline bırakılır. Köpeklerin kuyrukları uzun tüylere sahiptir ve aşağı doğru sarkık şekilde konumlanmıştır.

Tüy

Eski İngiliz Çoban Köpekleri çift katmanlıdır. Uzun, yoğun ve ne düz ne de kıvırcık olan tüylerinin alt katmanı yumuşak ve su geçirmezdir. Üst katman ise sert dokuludur.

ingiliz

Renk

İngiliz Çoban Köpeği’nin kürk rengi gri, mavi, gri-mavi, kahverengi, açık kahverengi, mavi merle veya merlenin herhangi bir tonunda görülebilir. Bu köpeklerin yavruları ilk olarak siyah bir kürkle doğar. Daha yaygın görülen gri veya gümüş renkteki kürkü, köpek yavrusu ilk tüylerini döktükten sonra ortaya çıkar.

Bakım

Eski İngiliz Çoban Köpeğinin kürkü fazla bakım ister, özen gerektirir ve zor olarak değerlendirilir. Çok fazla tüy dökmelerinden dolayı, tüy bakımı zor olan köpek ırkları arasında yer alırlar. Mümkünse her gün, yoksa gün aşırı taranmalı ve fırçalanmalıdır.

Eski İngiliz Çoban Köpeği kürk bakımı konusunda zorluklara katlanmayı göze alan, haftada 3 veya 4 saatini köpeğinin bakımına vakit ayıracak bir sahibe ihtiyaç duyar. Düzenli olarak tıraş etmeniz ya da profesyonel köpek kuaföründe tıraş ettirmeniz de gereklidir.

Banyo ihtiyaçları için 1 buçuk 2 ay arasında bir kez yıkayabilirsiniz. Ağız çevresindeki tüyler salyadan dolayı sararabileceği için, bu durumun, yemeklerden sonra ya da ağız çevresinde salya ıslaklığı görüldüğünde yıkar ya da silerseniz önüne geçebilirsiniz. Bir başka yol olarak salyanın tüylerde renk değişimini önlemek için mısır nişastası da sürebilir ve ıslaklık kuruduğunda fırçalayarak çıkartabilirsiniz.

Eski İngiliz Çoban Köpeği’nin tüy bakımının yanında tırnakları, uzamasına bağlı olarak ayda 1- 2 kez kesilmeli, kulakları haftalık olarak kontrol edilmeli ve kalıntılardan arındırılmalıdır. Ağız ve diş sağlığını korumak için de dişlerini haftada 2-3 kez fırçalamalısınız.

Köpeğinizi beslerken mamanın tamamını vermek yerine, ölçerek ve iki öğüne bölerek vermeniz önerilir. Fazla kilolu olup olmadığından emin değilseniz, göz testi ve dokunma testi yapabilirsiniz. Öncelikle ona bakın; belini görebiliyor olmalısınız. Daha sonra ellerinizi sırtına koyun ve baş parmaklarınız bel kemiğinde gelecek şekilde, parmaklarınıza aşağı doğru yayılma hareketi uygulayın. Omurgalarını göremiyor ancak parmaklarınızla fazla bastırmadan da hissedebiliyor olmanız gerekir. Eğer hissedemiyorsanız, daha az yemeli ve daha çok egzersiz yapmalıdır.

Bakımlarını düzenli yaptığınız köpeğinizin mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olursunuz.

Tam olarak besin miktarını öğrenmek ve bakımlarıyla ilgili detaylı bilgi almak için veterinerinize başvurmanızda fayda vardır.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın