HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. Hamiltonstovare

Hamiltonstovare

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 8 dk okuma süresi
39 0
Hamiltonstovare

Hamiltonstovare Özellikleri ve Bakımı

Hamiltonstovare çok yönlü, zeki bir İsveç koku tazısıdır. Zorlu arazilerde ve zorlu iklimlerde tek başına veya bir çift olarak tilki veya tavşan avlamak için geliştirilmiştir. 

Tür

Tazı, Av Köpeği

Ağırlık

22 – 27 kg

Yükseklik

49-61 cm

Aile

Tazı

Menşei

İsveç

Menşei Tarihi

1800’lerin sonu

Yaşam Süresi

10- 13 Yıl

Hamiltonstovare

Kişilik ve Karakter Özellikleri

Hamilton Tazısı neşeli, iyi huylu, hareketli, enerjik, sevecen, sadık köpeklerdir. Genellikle av ve iz sürme görevleri için geliştirilen bu köpekler sevdiklerine ve ailelerine bağlıdır. Aynı zamanda çok enerjik, hareketli yapısı olduğu için kendisine uyum sağlayacak bir sahibe ve çevreye ihtiyaç duyarlar.

İsveç Tazısının ailesiyle ve çocuklarla iyi anlaşır. Ama kemirgenler, küçük kediler ve diğer evcil hayvanlara karşı yaklaşımı çok sıcak değildir.  Bu nedenle kendinden küçük hayvanlarla ilişkisi kontrol altınızda olmalıdır. Yabancı kişilere karşı arkadaş canlısı ve sakin oldukları görülür. Bu nedenle iyi bir bekçi köpeği değildir.

Hamiltonstovare dost canlısı, akıllı, iyi odaklanan ve koku alma konusunda oldukça yetenekli olan bir ırktır. Fazla enerjiye sahip olduğu için bu enerjiyi harcayamaması halinde ürkütücü olabilirler. Ancak yeterli egzersiz yaparsa uyum içerisinde olurlar.

Hamiltonstovare ırkı aile ortamında mutlu olurlar ve yalnız kalmaktan hoşlanmazlar. Uzun süre yalnız kaldıklarında olumsuz davranışlar sergileyebilirler. Bu yüzden Hamiltonstovare ırkını tercih eden kişilerin, genellikle evden çalışan veya evde vakit geçiren köpeğine gerekli zamanı ayırabilecek kişilerin olması daha iyi olur.

Köpeğinizin karakter ve kişilik özelliklerinin iyi yönde gelişmesi için yavruyken onu eğitmeye ve sosyalleştirmeye başlamanızda çok önemlidir. Köpeğinize karşı sevgi dolu, tutarlı ve iyi bir yaklaşımda bulunursanız karakter özelliklerini olumlu etkileyebilirsiniz.

Tarih

Hamiltonstovare ırkının tarihi, 19. yüzyıla dayanmaktadır. İsveç’te geliştirilen bir köpek ırkıdır ve İsveç bölgesindeki dağlık ve ormanlık arazilerinin, sert ikliminde tilki ve tavşan avlaması için geliştirilmiştir.

Bu köpekler, İsveç’te tavşan, tilki avlaması için yetiştirilmiş çok yönlü bir koku köpeği olarak tanınmıştır. Avlanmadıkları zaman ise çarpıcı renkleriyle mükemmel bir gösteri köpeği olarak öne çıkmışlardır. Amerika’da 90’lı yılların sonlarından bu zamana hizmet köpeği olarak bilinmeye ve kullanılmaya başlanmıştır.

Günümüzde, Hamiltonstovare cinsinin İsveç’te ve Avrupa’nın diğer ülkelerinde yaygın olarak bakıldığı ve dünyanın diğer bölgelerinde de popülerliğini sürdürdüğü görülmektedir. Hamiltonstovare köpek ırkının Amerika Birleşik Devletleri’nde bilinen sadece bir yetiştiricisi vardır ve bu sebeple o bölgede nadir köpek ırkları arasında olduğu ifade edilir. Hamiltonstovare, United Kennel Club tarafından 2006 senesinde tanınmış ve ırk standartları kabul edilmiştir. Birçok ülkenin ilgisini çeken bir köpek ırkı olsa da İsveç dışında nadir bulunan bir tür olarak bilinmektedir.

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Hamiltonstovare, orta büyüklükte, dikdörtgen şeklinde, hafif yapılı ve kaslı bir vücuda sahiptir. Dişiler daha zarif, daha kısa ve daha sıkı bir baş parçasına sahiptir. Erkeklerde ise boynunun üst kısmında belirgin bir kemeri bulunur. Beli kaslı ve hafif kavislidir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Amerikan Pitbull

Kafa

Hamiltonstovare ırkının, başı fazlasıyla uzundur. Yüz bölgesi düz, kısa ve yoğun tüylerle kaplıdır. Namlu, kafatası kadar uzun, güçlü ve dikdörtgen şeklindedir. Yanaklar incedir. Yine dudaklar da ince ve yuvarlaktır. Erkeklerin dişilere göre daha fazla dudağı olmalıdır.

Kulaklar

Hamiltonstovare cinsinin kulakları oldukça yükseğe konumlanmıştır. Kulakları yumuşak, düzdür. Aşağı doğru sarktıkları görülür.

Gözler

Bu köpek ırkının koyu kahverengi gözleri ve göz kenarlarında siyah renk geçişleri görülür.

Bacaklar ve Ayaklar

Hamiltonstovare köpek cinsinin ön ayaklar güçlü, kemikli, düz ve paraleldir. Dirsekleri vücuda yakın olup bilekler yaylı ve hafif eğimli yapıdadır. Boğumlu, sıkı ayak parmakları ovaldir.

Kuyruk

Kuyruk tabanda kalın başlar ve uç kısmına doğru incelir. Uzun kuyruğu hafif kavislidir.

Tüy

Hamiltonstovare ırkının sert, kısa ve vücuda yakın tüyleri vardır. Kuyruğun alt kısmında ve uylukların arkasındaki tüyler daha uzun ama saçak oluşturmayacak şekildedir.

Renk

Hamiltonstovare köpek ırkının kürkü üç renklidir. 1- Boynun üst tarafı, sırt, gövde yanları ve kuyruğun üst tarafı siyahtır. 2- Baş, kulaklar ve bacaklar ile boyun, gövde ve kuyruğun yan tarafları bronz renktir. 3-Ağızlığın üst kısmında ise alev; boynun altı ve üst tarafı, burun, alın, göğüs, kuyruğun ucu ve bacakların alt tarafları ve ayakları beyazdır.

Hamiltonstovare

Bakım

Hamiltonstovare’nin tüylerinin haftada bir ya da iki kez düzenli taranması ve fırçalanması basit bakım sürecinin en önemli şartıdır. ilkbahar ve sonbaharda mevsim geçişlerinde tüy dökülme miktarında artış olacağı için bu zamanlarda biraz daha fazla taramanız yeterli olacaktır.

Köpeğinizin en az ayda bir kez banyo yapması yeterlidir. Dışarıda oynamayı sevdikleri için kolayca kirlenebilir bu nedenle gerektiği durumlarda da köpeğinizi yıkamanız önerilir.

İsveç Tazı ırkı tırnaklarının fazla uzayarak köpeğin canını acıtmaması için ayda bir kez kesmeli ya da törpülemelisiniz. Kir, enfeksiyon riskine karşı kulaklarını kontrol ederek, kir ve kalıntı olduğu zaman arındırmanız gerekir. Ağız sağlığını korumak ve kötü kokuların oluşmasını eönlemek için de köpeğinizin dişlerini fırçalamalısınız.

Köpeğinizi beslerken mamanın tamamını vermek yerine, ölçerek ve iki öğüne bölerek vermeniz önerilir. Fazla kilolu olup olmadığından emin değilseniz, göz testi ve dokunma testi yapabilirsiniz. Öncelikle ona bakın; belini görebiliyor olmalısınız. Daha sonra ellerinizi sırtına koyun ve baş parmaklarınız bel kemiğinde gelecek şekilde, parmaklarınıza aşağı doğru yayılma hareketi uygulayın. Omurgalarını göremiyor ancak parmaklarınızla fazla bastırmadan da hissedebiliyor olmanız gerekir. Eğer hissedemiyorsanız, daha az yemeli ve daha çok egzersiz yapmalıdır.

Bakımlarını düzenli yaptığınız köpeğinizin mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olursunuz.

Tam olarak besin miktarını öğrenmek ve bakımlarıyla ilgili detaylı bilgi almak için veterinerinize başvurmanızda fayda vardır.

 

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın