HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. Irish Setter

Irish Setter

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 9 dk okuma süresi
36 0
Irish Setter

Irish Setter Özellikleri ve Bakımı

Fazlasıyla etkileyici bir güzelliğe sahip olan bu köpekler sağlam, çevik ve bir o kadar zarif yapıyla insanları etkilerler. Bu köpek ırkı Irish Setter, Red Setter adlarıyla da tanınırlar. 

Tür

Sportif Köpek, Av Köpeği

Ağırlık

27-32 Kg

Yükseklik

63- 69 Cm

Aile

Gundog, Setter, İşaretçi

Menşei

İrlanda

Menşei Tarihi

1700’ler

Yaşam Süresi

12-15 Yıl

Irish Setter

Kişilik ve Karakter Özellikleri

İrlandalı Setter genel olarak her şeye neşeyle, zevkle, pozitif bir tavırla yaklaşan iyi huylu bir köpek cinsidir. Gösterişli kırmızı kürküyle ilk bakışta dikkatleri üzerine çeken ve sonrasında çevikliği, zarafeti ve sıcakkanlı karakter özellikleriyle insanları daha çok etkileyen sevimli bir dosttur. Enerjileri fazladır ve çevresindeki insanlarla, yabancı kişilerle, çocuklarla iyi anlaşırlar. Tam anlamıyla koruma köpeği niteliklerini taşımasalar da yabancı kişiler, yaşadığı ortama ve sevdiklerine yaklaştığı zaman havlayarak sahibine haber verir.

Dışa dönük köpekler oldukları için insanlarla arkadaşlık kurmak onlar için olmazsa olmazdır. Sahibini memnun etmek isteyen ve onun sözüne sadık kalmaya özen gösteren iyi huylu bu köpek ırkı yaşamları boyunca sahibine, sevdiklerine çok büyük bağlılıkları vardır ve onlardan uzun süre ayrı kalmaktan korkarlar. Ayrılık kaygısı çekerek, terk edileceği düşüncesi onları depresyona sokabilir.

Enerjileri çok yüksek olduğu için gün içerisinde oldukça aktiftirler. Enerjilerini atamadıkları zaman huzursuz, huysuz, mutsuz ve hırçın olmaları da mümkündür. Onları mutlu etmek ve güzel, eğlenceli zaman geçirmek için tenis topuyla yakala-bırak oyunları oynayabilirsiniz.

İrısh Setter gelişmiş koku alma yeteneğine sahip olan burnuyla, av faaliyetlerinde oldukça yeteneklidir. Farklı arazi ve iklim şartlarına kolaylıkla uyum sağlarlar.

Apartman hayatı onların yaşaması için uygun değildir. Onların yaşama ortamı için en ideal olanı büyük bir avluya sahip bahçeli bir evdir. Bahçeli evde yaşaması ve farklı iklimlere kolaylıkla uyum sağlaması bahçenizde, kulübe de yalnız başlarına yaşayacakları anlamına gelmez. Kesinlikle dış mekanda yaşayabilecek bir köpek değildir. Ev içerisinde dahi uzun süre yalnız kaldıklarında, ayrılık kaygısı çektikleri görülebilir.

İrlanda Seteri köpek ırkı yavaş olgunlaştığı için birkaç yıl boyunca büyük bedeniyle küçük bir köpek yavrusu gibi dolaşır. Sabırla, tutarlı yaklaşımla ve sevgiyle yetiştirildiğinde eşsiz bir köpeğe sahip olursunuz. Günümüzde en iyi aile köpekleri arasında yer alır.

Tarih

İrlandalı Setter’in, kökeni net bilinmemektedir. 1800’lü yıllarda İrlandalı avcıları koku alma yetenekleri güçlü, hızlı ve heybetli yapısı olan büyük bir köpeğe ihtiyaç duyarlar. Bu yeteneklere sahip olan, geniş arazilerde hızlı harekete edip avlanan Irish Setter avcıların popüler köpekleri arasında yerini alır. Özellikle kuş avlama konusundaki yetenekleriyle avcıların en iyi yardımcıları olurlar.

Yine 1800’lerin ortalarında, İrlandalı Kırmızı Setter köpekleri Amerika’ya getirilmiş ve dönemin soylu kişilerinin de ilgisini çekmişti. 1812’ye kadar köpek yetiştirme çiftliklerinde neredeyse başka tür köpek yoktu.

1862 yıllarında İrlanda’da, Irısh Setter cinsini sonsuza dek etkileyecek ve değiştirecek olan Champion Palmerston köpeği dünyaya geldi. Bu köpek, alışılmadık derecede uzun kafası ve ince yapısıyla tarla ve az köpeği olamayacak kadar saf olarak kabul edildi. Özellikleri sebebiyle köpeğin öldürülmesi gerektiğini ifade edenler de oldu. Ancak bu köpeği beğenenler araya girerek, İrish Setteri gösteri köpeği olarak tanıtıldı. Sonrasında bu özellikleri ve görünüme sahip olan birçok yavru dünyaya geldi.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Brezilya Mastiff

1870’lı yıllarda mükemmel bir aile köpeği olarak popülaritesini artırdı. 1960 ve 1970’li senelerde ise Jim Kjelgaard’ın 1945 tarihli romanı “Big Red” isimli kitapta ve “Big Red” adlı filmde İrlanda Seteri ırkı köpeğin yer almasıyla popülerliği iyice arttı. Ama daha sonraki zamanlarda popülerlik sıralamasında düşüş yaşandı.

Irish Setter

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Sportif köpek ırkları arasında yer alan, İrlanda Seteri heybetli, çevik, güçlü ve zarif bir vücudu vardır. Vücudunun her bir parçası, birbiriyle uyum içerisindedir.

Kafa

İrish Setter uzun ve ince kafatası profilden bakıldığında oval, üstten bakıldığında ise hafif kubbelidir. Alın çıkıntısı ve namlu belirgin ve orta derecede derinliğe sahiptir. Geniş burun delikleri vardır ve burun rengi siyah yada kahverengidir.

Kulaklar

İrlanda Setter’in kulakları başa yakın yerleşmiştir. Kulaklarının en belirgin özellikleri üçgen şeklinde, uzun, ince, yumuşak ve sarkık şekilde olmalarıdır.

Gözler

Irish Setter orta büyüklükte, badem şeklinde ki gözleri koyu kahverengi ya da ela tonlarındadır.

Bacaklar ve Ayaklar

İrlandalı Seter’in uzun ve adaleli bacakları yere düz ve kendinden emin adımlarla basar. Uzun, güçlü ve arkadan çekişe sahip bacaklarıyla, İrlanda Seteri sportif köpekler arasında en hızlıların içinde yer almaktadır.

Kuyruk

Uzun kuyruk yapısı diz kapağına kadar gelir. Tabandan kalın başlayarak, bir noktaya kadar incelen tüylü bir kuyruğa sahiptir.

Tüy

İrlanda Setteri’nin tüyleri baş ve bacakların ön tarafında ince, kısa ve pürüzsüzdür. Vücudun geri kalan diğer kısımlarında ise orta uzunluktadır. Genel itibariyle Irish Setter cinsinin kürk yapısını; baş ve ön ayakları hariç uzun ve ipeksi olarak ifade edebiliriz.

Renk

İrlanda Seteri’nin kızıl, kırmızı ve kahve tonlarında tüyleri vardır. Bazı genç Irish Setter köpeklerinin kulaklarının ve bacaklarının arkasında gümüş grisi renk olabilir. Grimsi bu renk Irish Setter olgunlaştıkça kaybolur.

Bakım

İrlanda Setter iğneli ya da yumuşak kıllı bir fırça yardımıyla haftada en az iki üç kez fırçalanmalı ve taranmalıdır. Aynı zamanda belli aralıklarla tıraş edilmesi, kırpılması ve düzeltilmesi gerekmektedir. İrlanda Setter yıl içerisinde belli aralıklarla birkaç kez banyo yapmaya ihtiyaç duyarlar.

Tırnakları, kulakları, gözleri, burnu, ağız ve diş bakımı da önemlidir. Tırnakları ayda en az 1 kez kesilmeli, kulakları düzenli kire ve enfeksiyona karşı kontrol edilip gerektiğinde temizlenmelidir. Dişleri haftada 2-3 kez dişleri fırçalanmalıdır.

Köpeğinizi beslerken mamanın tamamını vermek yerine, ölçerek ve iki öğüne bölerek vermeniz önerilir. Fazla kilolu olup olmadığından emin değilseniz, göz testi ve dokunma testi yapabilirsiniz. Öncelikle ona bakın; belini görebiliyor olmalısınız. Daha sonra ellerinizi sırtına koyun ve baş parmaklarınız bel kemiğinde gelecek şekilde, parmaklarınıza aşağı doğru yayılma hareketi uygulayın. Omurgalarını göremiyor ancak parmaklarınızla fazla bastırmadan da hissedebiliyor olmanız gerekir. Eğer hissedemiyorsanız, daha az yemeli ve daha çok egzersiz yapmalıdır.

Bakımlarını düzenli yaptığınız köpeğinizin mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olursunuz.

Tam olarak besin miktarını öğrenmek ve bakımlarıyla ilgili detaylı bilgi almak için veterinerinize başvurmanızda fayda vardır.

 

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın