HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. İtalyan Tazısı

İtalyan Tazısı

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 8 dk okuma süresi
44 0
İtalyan Tazısı

İtalyan Tazısı Özellikleri ve Bakımı

İtalyan Tazısı, koşmayı, kovalamayı seven, nazik, sakin ve hassas mizaçlı bir tazı köpeğidir.

Tür

Süs Köpeği, Oyuncak Köpek, Arkadaş Köpeği

Ağırlık

3 – 6 Kg

Yükseklik

33- 38 Cm

Aile

Gezginci, Avı işaret eden köpek

Menşei

İtalya

Menşei Tarihi

Eski Çağlar

Yaşam Süresi

12- 15 Yıl

İtalyan Tazısı

Kişilik ve Karakter Özellikleri

Uyanık, akıllı, eğlenceli, oyuncu, sevgi dolu ve arkadaş canlısı bir cinstir. Ailesine çok bağlıdır ve onlarla birlikte olmaktan keyif alırlar. Bu nedenle uzun süre yalnız başına kalmaktan ve evde tek olmaktan hoşlanmazlar. Bu durum onların depresyona girmesine, terk edilme korkusu yaşamasına ve bundan dolayı olumsuz davranışlar sergilemesine sebep olur. Stresli ortamlarda titreyerek tepki verdikleri ve çok korktuklarında ısırdıkları görülür. Bu davranışı nadir uyguladıkları olumsuz davranışlarından birisidir ve eğitimle, sevgiyle kısa sürede kontrol altına alınabilir.

Yabancılara karşı mesafeli, çekingen, utangaç ve soğuk davranışlarda bulunabilirler. Saygılı çocuklarla, İtalyan Tazı köpekleriyle ve diğer evcil hayvanlarla arası oldukça iyidir. Erken aşamada sosyalleştirir ve eğitirseniz arkadaş ilişkilerinde daha iyi olur.

Dışarıda zaman geçirip, günlük egzersiz ihtiyacı karşılandığında apartman yaşamına kolaylıkla adapte olurlar. Ev içerisinde yeterli kadar aktif olamazlar ama dışarıya çıkamadığı zamanlarda köpek oyuncakları ile oynayarak zaman geçirmekten de keyif alırlar. Bahçesiz bir evde yaşam sürebilirler. Ancak soğuk havaya karşı aşırı hassas olduğu için kış mevsiminde dışarıya çıkacakları zaman kazak, köpek kıyafeti giymesi gereklidir. Kısa ve ince kürke sahip olduğu için çabuk üşür ve titrerler. Aynı zaman da çok sıcak havalarda güneşten korumaya dikkat etmeli ve yanınızda su bulundurmalısınız.

İdeal bir av köpeği mizaçlarıyla dışarıda çok hareketli olsalar da, ev ortamına girdiklerinde iyi huylu bir ev köpeği, aile dostu ve süs köpeğidir.

Tarih

İtalyan Tazısı, eski köpek cinsleri arasındadır. Bazı kanıtlara göre 2000 yıldan uzun süredir varlıklarını sürdürmektedir. Yaklaşık 2000 yıl öncesine ait sanat eserlerinde arkeolojik kazılar neticesinde bulunan köpek iskeletleri bu ırkın o dönemde yaşıyor olduğunu kanıtlamıştır.

İtalyan Tazısı’nın kökeni tam olarak bilinmese de Fenikeliler aracılığı ile Avrupa’ya getirildiği düşünülmektedir.

17. yüzyılda İngiltere’ye gelen köpekler tıpkı anavatanı olan İtalya’daki gibi burada da soylular arasında hızla yayıldı. 1820’de İtalyan Tazı ırkı, köpeklerle ilgili bir kitapta bahsi geçen iki oyuncak köpek türünden biri olarak yer almıştı. 

Bu popülerlik döneminin ardından sayılarında hızla azalma yaşandı ama sebebi ne olursa olsun İtalyan Tazısı soy tükenme tehlikesini başarıyla atlatmayı başardı.

Günümüzde İtalyan Tazıları ikinci bir rönesansın sonuna kadar keyfini sürüyorlardı. Zira modern köpek sahipleri en az 2000 yıl öncesinde geliştirilen, sevimli, arkadaş canlısı ve insan arkadaşlarını memnun etmeye istekli olan bu ufak tazıları yeniden keşfetmiş ve soylarını kurtarmıştı. AKC, ilk İtalyan Tazısını 1886 yılında tescil etmiş ve ırk standartlarını oluşturdu.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Jack Russell Terrier

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Daha ince kemikli, ince ve küçük yapılı minyatür Greyhound olarak bilinirler. İri akrabaları gibi karın kısmı içe çekiktir. Boyun ince, uzun, aynı zamanda kemerlidir. Derin ve dar göğüs yapısı vardır.

Kafa

Kafa uzun ve dardır. Uca doğru sivrilen namluya sahiptir. Burun rengi kahverengi veya siyahtır. Güçlü çene yapısına sahiptir.

Kulaklar

Küçük, dar kulakları başın üzerinde geriye doğru kıvrıktır. Katlanır halde duran kulaklar köpek uyandığında sağa doğru açılır. İtalyan Tazısı bir şeye dikkat kesildiklerinde geriye kıvrık kulakları baş üzerinde dik konumlanır.

Gözler

İtalyan Tazısının orta büyüklükte, iri, belirgin ve koyu renkli gözleri dışa doğru hafif çıkıntılıdır. Sevimli bakışlarıyla insanların ilgisini çekerler.

Bacaklar ve Ayaklar

İtalyan Tazısının hızlı koşmasını sağlayan ayaklara sahiptir. Uzun, ince kemikli ve sağlam bacakları vardır. Ancak gelişimleri tamamlana kadar bacakları hassastır.

Kuyruk

İtalyan Tazısının uzun ve ince kuyruğu bir noktaya doğru sivrilir ve ucunda hafif bir kıvrım görülür. Kuyrukları da ince tüylerle kaplıdır.

Tüy

İtalyan Tazısının tek katmanlı, kısa ve pürüzsüz kürkü yumuşak düz ve saten gibi parlaktır.

Renk

Bu köpeklerin kürk rengi kahverengi, açık kahverengi, krem rengi, kırmızı, mavi, gri, arduvaz grisi, beyaz veya siyah renkleri ve renk tonlarında görülebilir. Aynı zamanda bu renklerin üzerinde beyaz işaretler, desenler ya da işaretler olabilir.

İtalyan Tazısı

Bakım

İnce, kısa tüylere sahip olan İtalyan Tazısının az tüy dökmesi, bakım sürecini kolaylaştırır. Haftada 1- 2 kez köpeğinizin tüylerini taramanız ve fırçalamanız onların dökülen ölü tüylerinden için yeterli olacak ve dökülmeleri daha da azaltacaktır.

Tarama ve fırçalama bakımlarına ek olarak sağlıklı tüyler için belirli aralıklarla banyo yapması önemlidir. Bunun yanın da tırnaklarını ayda bir kez kesmeli ve törpülemelisiniz. Kulaklarını da haftalık olarak kir ve enfeksiyon oluşumuna karşı kontrol etmeli, gerek varsa temizlemelisiniz.

İtalyan Tazısı’nın en önemli bakım işlemlerinden birisi ağız ve diş bakımıdır. Köpeğinizin yavruluktan, yaşlığa kadar geçen zaman diliminde diş sorunları yaşamaması ve olası sorunların önüne geçmek için haftada en az 2-3 kez fırçalamanız gerekir.

Köpeğinizi beslerken mamanın tamamını vermek yerine, ölçerek ve iki öğüne bölerek vermeniz önerilir. Fazla kilolu olup olmadığından emin değilseniz, göz testi ve dokunma testi yapabilirsiniz. Öncelikle ona bakın; belini görebiliyor olmalısınız. Daha sonra ellerinizi sırtına koyun ve baş parmaklarınız bel kemiğinde gelecek şekilde, parmaklarınıza aşağı doğru yayılma hareketi uygulayın. Omurgalarını göremiyor ancak parmaklarınızla fazla bastırmadan da hissedebiliyor olmanız gerekir. Eğer hissedemiyorsanız, daha az yemeli ve daha çok egzersiz yapmalıdır.

Bakımlarını düzenli yaptığınız köpeğinizin mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olursunuz.

Tam olarak besin miktarını öğrenmek ve bakımlarıyla ilgili detaylı bilgi almak için veterinerinize başvurmanızda fayda vardır.

 

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın