HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. Ibizan Hound

Ibizan Hound

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 7 dk okuma süresi
40 0
Ibizan Hound

Ibizan Hound Özellikleri ve Bakımı

Ibizan Hound Tıpkı bir geyik benzeri zarafete ve onların niteliklerini yansıtan hareketlere ve mizaca sahiptir. İbiza Tazıları, bazı köpek severler tarafından “Beezers” olarak da isimlendirilir.

Tür

Av Köpeği, Tazı

Ağırlık

20- 24 Kg

Yükseklik

55 – 70 Cm

Aile

Sighthound (Gezgin)

Menşei

İbiza

Menşei Tarihi

Eski Çağlar

Yaşam Süresi

10- 14 Yıl

Ibizan Hound

Kişilik ve Karakter Özellikleri

Sessiz, temiz, oyuncu, nazik, zarif ve kibar olan bu köpekler aynı zamanda yumuşak huylu, soğukkanlı bir köpektir. Ibizan Hound ailesine ve sevdiklerine çok bağlı, sevgi dolu köpeklerdir. Yabancı kişilere karşı yaklaşımı ise ilk başlarda mesafeli, ilgisizdir. Bu yaklaşım utangaç ya da saldırgan bir tavır değildir. Ancak yabancı kişinin sevdiğine ve kendisine zarar vermeyeceğini anladığı zaman davranışları değişecektir.

Çocuklarla arası iyidir ama küçük çocuklara istemeden de olsa zarar verme ihtimaline karşı gözetimiz altındayken birlikte vakit geçirmeleri önerilir. Kedi, tavşan, köpek ve diğer evcil hayvanlarla anlaşır. Tabi aynı ortamda büyüdüğü ve yetiştiği kedilere karşı sıcak yaklaşırken, tanımadığı kediler için oldukça tehlikeli olabileceği unutulmamalıdır.

Yeterli egzersiz yaptıkları, ihtiyaçları karşılandığı sürece, apartman hayatına uyum sağlarlar. Tek başına köpek kulübesinde yaşam sürebilecek bir cins değildir. Çok hızlı koştukları, koşmayı sevdikleri için bahçeli evlerde kontrol altında oyun oynaması ve tasma ile dışarıda gezdirilmesi önerilir.  Hızlı oldukları için kaçtıkları zaman yakalaması ve kontrol altına alınması sizi zorlayabilir. 

Belirli zamanlarda, sevdiklerini tehlikelere karşı uyarmak ve canının sıkıldığını ifade etmek için ses çıkarabilirler. Zeki ve itaatkardır ama arada inatçı oldukları da görülür.

Tarih

Ibizan Hound ırkının menşei İspanya’nın İbiza Adası’dır. Geçmişinin 3000 yıl öncesinde kadar dayandığı söylenmektedir.

İspanyol çiftçiler bu köpekleri avlanmada yardımcı olarak kullandı. Adadaki zor koşullardan dolayı yetiştirilen köpekler arasından adalılar, tavşan avında inanılmaz hızlı olması nedeniyle özel olarak İbizan Hound’u tercih ediyorlardı.

İbiza’daki uzun yaşamlarından sonra 1950’li yıllarda ilk defa İbiza Tazısı Amerika’ya geldi. 1979 senesinde AKC’nin Ibizan Hound ırkını tanınmasıyla yavaş yavaş popülerlik kazandı. Günümüzde de nadir bir cins olarak hayatlarına devam ederler.

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Ibizan Hound köpeği ince kemikli ve narin bir vücut yapısına sahiptir. Sırt yapısı düz, boyun kısmı uzun, ince ve hafif kemerlidir.

Kafa

Uzun, ince ve dar kafa yapısına sahip olan bu köpeklerin uzun namlusu ve koni görünümünde başı vardır. Uzun, ince yüz tipiyle ilgi çekerler. Burun pembe ve ten rengindedir ve güçlü bir çenesi vardır.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Amerikan Tilki Tazısı

Kulaklar

Ibizan Hound Tazısının kulakları büyük, dik ve sivri, aynı zamanda sese duyarlıdır.

Gözler

Ibizan Hound ırkının küçük gözleri, karamel veya kehribar renklerinde olduğu görülmektedir. Gözleriyle de takip ederek avlandığı bilinmektedir.

Bacaklar ve Ayaklar

Hızlı yapısıyla bilinen bu ırk kıvrak ve uzun bacaklara sahiptir. Birinci sınıf sprinterler ve sıçrayan köpekler olarak da ün yapmışlardır.

Kuyruk

Ibizan Hound Tazısının uzun, ince ve aşağı doğru sarkık kuyruğu kısa tüylerle kaplıdır. Av sırasında kuyruğu havaya kalkar ve ucundaki beyazlık sayesinde arazide fark edilebilirler.

Tüy

Ibizian Hound köpek ırkının 3 çeşit tüy yapısı olsa da en yaygın olarak düz tüylü kürke sahip olanlara rastlanmaktadır. Uzun tüylü ve tel tüylü kürklere sahip olanlara nadir rastlanır.

Renk

İbiza Tazısının kürk rengi de, beyaz/kahve, beyaz /kırmızı, beyaz/ten, düz beyaz ya da düz kahverengi gibi tek renkli veya iki renkli olarak farklılık gösterir. Tüyleri kahveden ten rengine doğru ana ve ara renklerle uyumlu bir bütünlüğe sağlar.

Ibizan Hound

Bakım

İbiza Tazı köpek ırkının haftalık bakımlarını 1-2 kere fırçalama işlemi olarak yaparsanız orta seviyede tüy dökerler. Yoğun bir tüy dökme gibi sorunu yoktur. Kürk tipi her ne olursa olsun zorlayıcı bir bakımı yoktur.

Köpeğinizi temizlemek için çok sık banyo yaptırmak yerine gerektiği zaman ve belirli aralıklarda yıkamanız ihtiyacını karşılayacaktır.

İbiza Tazısının tırnaklarının fazla uzayarak canını acıtmaması, koşmasını ve dışarıda avlanmasını engellememesi için ayda bir, iki kez kontrol edilmesi, kesilmesi veya törpülenmesi önerilir. Dik kulaklarının kir, enfeksiyon riskine karşı düzenli aralıklarda kontrol edilmeli ve temizlenmelidir. Köpeğinizin ağız sağlığını korumak ve oluşabilecek kötü kokular engellemek için de haftada birkaç kez dişleri fırçalanmalıdır.

Köpeğinizi beslerken mamanın tamamını vermek yerine, ölçerek ve iki öğüne bölerek vermeniz önerilir. Fazla kilolu olup olmadığından emin değilseniz, göz testi ve dokunma testi yapabilirsiniz. Öncelikle ona bakın; belini görebiliyor olmalısınız. Daha sonra ellerinizi sırtına koyun ve baş parmaklarınız bel kemiğinde gelecek şekilde, parmaklarınıza aşağı doğru yayılma hareketi uygulayın. Omurgalarını göremiyor ancak parmaklarınızla fazla bastırmadan da hissedebiliyor olmanız gerekir. Eğer hissedemiyorsanız, daha az yemeli ve daha çok egzersiz yapmalıdır.

Bakımlarını düzenli yaptığınız köpeğinizin mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olursunuz.

Tam olarak besin miktarını öğrenmek ve bakımlarıyla ilgili detaylı bilgi almak için veterinerinize başvurmanızda fayda vardır.

 

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın