HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. Irish Wolfhound

Irish Wolfhound

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 7 dk okuma süresi
36 0
Irish Wolfhound

Irish Wolfhound (İrlanda Kurt Köpeği) Irkı & Kişilik Özellikleri ve Bakımı

Irish Wolfhound : Gözetleme Köpeği olarak da bilinen İrlanda Kurt Köpeği büyük ve uzun bir yapıya sahip olmasına rağmen ev köpekleri arasında yer almaktadır. İrlanda Kurt Köpeği, Irish Wolfhound, Cu Faoil adlarıyla da anılırlar.

Tür

Tazı, Hound, Av Köpeği

Ağırlık

47- 69 Kg

Yükseklik

76- 89 Cm

Aile

Sighthound

Menşei

İrlanda

Menşei Tarihi

Eski Çağlar

Yaşam Süresi

6- 8 Yıl

Irish Wolfhound

Kişilik ve Karakter Özellikleri

Irish Wolfhound büyük bir bedene sahip olsa da karakter ve kişilik bakımından yumuşak huylu ve uysal tür olarak bilinmektedir. Ailesine oldukça düşkündür ve onlarla vakit geçirmekten çok mutlu olurlar. Uyanık bir köpek olmasına rağmen şüpheci, agresif davranışlar sergilemezler.  Bu nedenle iyi bir bekçi köpeği değildir.

Çocuklarla da iyi bir arkadaşlık kurar ve onlara zarar vermemek için çaba gösterirler. Yabancı kişilere karşı şüpheci ve asi tavırları yoktur. Evcil hayvanlar ve köpeklerle de erken aşamada tanıştırıldığı, eğitildiği ve sosyalleştirildiğinde iyi ilişkileri olacaktır.

Apartman yaşamı için büyük bedeniyle ve egzersiz düzeniyle sizi zorlayabileceği için bahçesi olan, müstakil bir evde içeride bakıldığında ya da apartmanda ihtiyaçları karşılandığında uyum sağlayacaktır. İç mekânlarda çoğunlukla sakindir. Küçük alanlara, büyük bedeniyle sığamayacağı için kendisine uygun bir yaşam alanı sağlayabilecek kişilerin sahiplenmesi önerilir.

Bu dev ırk Irish Wolfhound fiziksel olarak gelişimi oldukça hızlıdır ve gelişimi için iyi bakılması, beslenmesi şarttır. Bunun yanında zihinsel olarak yavaş olgunlaşır ve tamamen erginliğe ulaşması iki yıl alır. Bu dönemde köpeğinizin eğitimlerini vermeli ve onları sosyalleştirmeniz gelişimi için önemlidir.

Tarih

İrlandalı Wolfhound köpek ırkından ilk kez kesin olarak, MS 391’de Roma’da bahsedilmiştir. Irk, tarihsel olarak heybetli, güvenilir yapısı ve savaşma yeteneği ile ün kazanmıştır. İrlanda’da dev köpekler o kadar çok beğenilip sevilmiş ki, savaş ve dövüşlerdeki kahramanlığını anlatan birçok efsaneye konu olmuştur. 

İrlanda kanunlarına göre İrlanda Kurt Tazısı’na sadece krallar ve soylular sahip olabilirdi. Ancak 18. yüzyılda İrlanda bölgesinde İrlanda Kurt Köpeklerinin soyu tükenme tehlikesi yaşamaya başladı. 1845 yılındaki kıtlıkta türü neredeyse yok oldu. 

İrlanda Kurt Tazısı’nın neslini yeniden devam ettirebilmek isteyen kişi İngiliz ordusu kaptanı olan George Augustus Graham olmuştur. 1862 ‘de İrlanda’daki en son kalan ve gerçek Wolfhound olduğu düşünülen Bran isimli bir İrlanda Kurt Tazısı ile İskoç Geyik Tazı Köpeği üzerinde yaptığı çalışmalarla soyu tükenme tehlikesi yaşayan İrlanda Wolfhound’u diriltmek için adım atmıştır.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Chihuahua

1870’ de ilk kez bir köpek gösterisinde Irish Wolfhound’un sergilenmesiyle yeniden doğan Wolfhound hayvan severler için bir dalgalanma etkisi yaratmıştır. Sakin, onurlu, nazik bir dev olan İrlandalı Wolfhound ırkı, tüm AKC ırkları arasındaki en uzun köpektir. 

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Irish Wolfhound kaslı, heybetli ve uzun bir köpektir ve hatta dünya üzerindeki en uzun boylu köpeklerden arasındadır. Bazılarının küçük bir midillinin boyuna geldiği görülmektedir. Dişiler, erkeklere göre daha küçük yapılıdır.

Kafa

İrlandalı Wolfhound Tazı köpeğinin uzun ve çok geniş olmayan bir kafaya vardır. Namlu uzun vw hafif sivridir.

Kulaklar

İrlandalı Tazı Köpeğinin küçük kulakları çoğunlukla rahat olduklarında arkaya doğru konumlanmıştır. Ancak heyecanlandıklarında, mutlu olduklarında vb. anlarda kulaklarının yarım dik konuma geldiği, kısmen dikleştiği görülür.

Gözler

İrlanda Kurt Tazısı köpek ırkının gözleri yuvarlak, parlak ve kahverengi tonlarındadır

Bacaklar ve Ayaklar

Güçlü, uzun bacaklara, yuvarlak ayaklara ve büyük ayak parmakları sahiptir. Parmak yapısının kavisli, tırnakları sert ve kıvrıktır.

Kuyruk

Irish Wolfhound köpek ırkının uzun, aşağı sarkan ve hafif kavisli kuyruğu oldukça uzun olduğu görülür.

Tüy

Kaba, sert, salaş ve bakımsız bir görünüme sahip kürkü çift kaplamalıdır. Tüyleri baş, vücut ve bacaklar bölgelerinde dokunulamayacak kadar serttir.

Renk

Irish Wolfhound ırkının kürkünün renkleri gri, brindle, kırmızı, siyah, saf beyaz veya açık kahverengi dahil olmak üzere birçok renkte olabilmektedir. 

Irish Wolfhound

Bakım

Irish Wolfhound haftada bir veya iki kez fırçalanmalı veya taranmalıdır. Yıl boyunca fazla tüy dökmezler. Tarama ve fırçalama işleminin dışında düzeltmek için ara sıra makasla kırpma ve kesme işlemi yapmalısınız.

Köpeğinizi yılda bir ya da iki kez yıkayabilirsiniz ama çok kirlendiğinde ve gerekli gördüğünüz zamanlarda da banyo yaptırabilirsiniz.

Irish Wolfhound tırnaklarının zaman içinde uzayarak, yürürken canını acıtmaması için ayda 1-2 kez kesilmesi, törpülenmesi gerekir. Kulakları da kir, enfeksiyon riskine karşı kontrol edilmeli ve temizlenmelidir. Ağız, diş sağlığı için de dişleri haftada birkaç kez fırçalanmalıdır.

Köpeğinizi beslerken mamanın tamamını vermek yerine, ölçerek ve iki öğüne bölerek vermeniz önerilir. Fazla kilolu olup olmadığından emin değilseniz, göz testi ve dokunma testi yapabilirsiniz. Öncelikle ona bakın; belini görebiliyor olmalısınız. Daha sonra ellerinizi sırtına koyun ve baş parmaklarınız bel kemiğinde gelecek şekilde, parmaklarınıza aşağı doğru yayılma hareketi uygulayın. Omurgalarını göremiyor ancak parmaklarınızla fazla bastırmadan da hissedebiliyor olmanız gerekir. Eğer hissedemiyorsanız, daha az yemeli ve daha çok egzersiz yapmalıdır.

Bakımlarını düzenli yaptığınız köpeğinizin mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olursunuz.

Tam olarak besin miktarını öğrenmek ve bakımlarıyla ilgili detaylı bilgi almak için veterinerinize başvurmanızda fayda vardır.

 

 

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın