HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. Gordon Setter

Gordon Setter

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 9 dk okuma süresi
31 0
Gordon2Setter

Gordon Setter Özellikleri ve Bakımı

Gordon Setter kibar, nazik, itaatkar, ailesine sadık, duyarlı, eğlenceli, yeni şeyler öğrenmeye hevesli ve neşeli bir köpek ırkıdır. İyi huyludur ve sahibini memnun etmeye isteklidir.

Tür

Sportif Köpek, Av Köpeği

Ağırlık

20 – 36 kg

Yükseklik

58 – 69 cm

Aile

Gundog, Setter (Pasör), Pointer

Menşei

Büyük Britanya (İskoçya)

Menşei Tarihi

1600’ler

Yaşam Süresi

10- 13 Yıl

Gordon Setter

Kişilik ve Karakter Özellikleri

Kendisini ailesine adayan, sadakatiyle dikkat çeken bu köpekler sevdiği insanlarla birlikte olmak isterler. Sevdiklerine sevgisini gösterir ve onlara karşı koruyucudur. Bu nedenle yabancı insanlara ve ortamlara daha temkinli ve mesafeli yaklaşır. Hatta bazen saldırgan olabilirler. Yavru iken eğitilirlerse yabancı kişilere karşı olan ilişkilerinde istenmeyen olayların yaşanmasının önüne geçilebilir.

Gordon Setter’in çocuklarla arası iyi ve onlara karşı toleransı yüksektir. Her ne kadar evcil hayvanlarla iyi anlaşsa da zaman zaman aile üyelerini diğer hayvanlardan kıskanır ancak bununla baş eder ve arkadaşlıklarını bozmadan devam ederler. 

Zeki, çalışkan, cesur, dayanıklı ve iyi bir koku avcısıdır ve bu konuda nadiren yanıldıkları bilinen, metodik avcılardır. Yavru Gordon Setter biraz sakar davranışlar gösterebilir, bu nedenle sahibinin bu davranışlarına alışması ve aşırı tepki vermemesi gerekir. Erken aşamada eğitilirlerse, kolay şekilde eğitimi tamamlanır.

Gordon Setter’in otoriter bir lideri olmazsa, alfa köpek özellikleri sergilemesi mümkündür. Zorlu, baskın, inatçı, bağımsız ve alfa ruhlu olmaması için iyi, tutarlı ve sevgi dolu otoriter bir lider gereklidir.

Gordon Setter, yeterli egzersiz yaptığı sürece apartmanda yaşayabilir ama ideal yaşam alanı, özgürce hareket edebileceği bahçesi olan bir evdir. Güvenlik önlemleri alınmış bahçede koşmak, yürümek ve oyun oynamak onları çok mutlu eder. Zorlu araziye ve kötü hava koşullarına hem bedenen hem de psikolojik olarak dayanıklıdır.

Tarih

Bu köpekler yaklaşık 200 yıl önce kuşları avlamaya başladı. Sessizce uzanarak avını beklemek yada kuşları bulduklarında “avlamak” için geliştirildi.

Gordon Kalesi’ndeki seter köpeklerinin avcılık yeteneklerine ve güzel görünüme sahiptiler. O dönemde onlar hakkında alınan notlar da hızlı köpekler olmadıkları ancak dayanıklı, sessiz ve gece gündüz avlanmaya devam edebilecek güçte oldukları belirtilmişti.

Gordon Setterler, pasör ırkları içerisinde en ağır ve en yavaş çalışan cinsiydi. 1875 yılında Gordon’un aşırı hantal olduğunu söyleyenler ve gösteriye yönelik eğilimini hakkında yorum yapanlar Robert Chapman’ın çabalarıyla durduruldu.

1872 yılında İngiliz Kennel Kulübü, Black and Tan Setter’ı resmi bir ırk olarak ilan etti. 1878’de Amerika Birleşik Devletleri de tescil edildi ve 1884 yılında AKC tarafından tanındı.  Bu cins AKC tarafından tanınan ve 1892’de listenin başında yer alan ilk ırklar arasındaydı. Aradan geçen 8 yıl sonra AKC, köpeklerin ismini Gordon Castle Setter’den “Gordon Setter’e” olarak değiştirdi. 1 Ocak 1924 yılına kadar İngiliz Kennel Club, Gordon Setter ismini de kabul etmedi. 1925’ de ise ortak bir noktada buluşuldu ve cins resmi olarak Gordon Seter ismini aldı.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Amerikan Pitbull

Gordon Setter

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Gordon Setter, nadir bir yapıya sahip olmalarına rağmen güçlü ve sağlam bir vücudu vardır. Göğüs derindir ve dirseklere kadar iner. En iri ve en sağlam pasörler olarak kabul edilir. Ağırlıklarının 36 kg, yükseklikleri de 69 cm’ye ulaşabilir.

Kafa

Godon Setter’in uzun, kafa yapısı ve namlusu vardır. Alın çıkıntısı belirgindir ve uzun burnu uç kısmında kare şeklini alır ve siyah renktedir.

Kulaklar

Başın iki yanında bulunan tabanda kalın başlayıp uca doğru hafifçe sivrilen kulaklar uzun, alçak, gözlerle aynı seviyeden başlar ve hafif yatıktır. Sarkık kulakları yoğun, dalgalı tüylerle kaplıdır.

Gözler

Gordon Setter’in oval, belirgin, koyu kahverengi gözleri birbirine eşit mesafededir. Gözlerinin üzerinde bronz lekeler, pas renkleri olabilir.

Bacaklar ve Ayaklar

Gordon Setter’in ön bacakları sağlam kemikli, güçlüdür. Kavisli ayak yapısı kedilerin ayaklarına benzemektedir.

Kuyruk

Gordon Setter’in orta uzunlukta, yüksek konumlanmış, uca doğru sivrilen kuyruğu tüylüdür ve tüyler, taban kısımdan, kuyruk ucuna doğru kademeli olarak kısalmaktadır.

Tüy

Gordon Setter köpek ırkının orta uzunlukta, çift tabakalı, yumuşak, parlak, ipeksi, düz ya da hafif dalgalı kürkü soğuk havalara dayanıklıdır.

Renk

Gordon Setter, siyah ve pas rengi (taba) tüylere sahip olan tek setter ( pasör) köpeğidir. Kürk üzerinde en çok siyah renk ve üzerinde ten rengi lekeler görülür. Taba rengi lekeler, kestane renk tonunda ya da maun renginde olabilir.

Gordon Setter

Bakım

Gordon Setter köpek ırkının yoğun tüylerinin birbirine karışmaması, sağlıklı olması ve az dökülmesi için düzenli bakım gereklidir. 2 ila 3 günde bir kez fırçalaması ve taranması sonucunda istenmeyen sorunların önüne geçilmiş olur. Yıl boyunca orta seviyede tür dökecekleri için düzenli taramada dökülmenin minimum seviyeye inmesi mümkündür.

Aynı zamanda uzamasına bağlı olarak tıraş da yaptırabilirsiniz.

Banyo ihtiyaçlarını ayda bir kez ya da iki haftada bir kez karşılamaları gerekir. Banyo sonrasında tüylerinin kurumasına, nemli kalmamasına da özen göstermelisiniz.

Tırnaklarını haftalık kontrol etmeniz ve uzamasına bağlı olarak da ayda en az 1-2 kez kesmeniz gerekir. Ayaklarındaki tüyleri de uzamalarına bağlı olarak tıraş etmeniz gerekir. Kulakları uzun ve sarkık olduğu için kire ve enfeksiyon oluşumuna karşı kontrol edilmeli ve gerek varsa temizlenmelidir. Aynı şekilde ağız sağlığı için dişlerini de düzenli olarak fırçalamalısınız.

Köpeğinizi beslerken mamanın tamamını vermek yerine, ölçerek ve iki öğüne bölerek vermeniz önerilir. Fazla kilolu olup olmadığından emin değilseniz, göz testi ve dokunma testi yapabilirsiniz. Öncelikle ona bakın; belini görebiliyor olmalısınız. Daha sonra ellerinizi sırtına koyun ve baş parmaklarınız bel kemiğinde gelecek şekilde, parmaklarınıza aşağı doğru yayılma hareketi uygulayın. Omurgalarını göremiyor ancak parmaklarınızla fazla bastırmadan da hissedebiliyor olmanız gerekir. Eğer hissedemiyorsanız, daha az yemeli ve daha çok egzersiz yapmalıdır.

Bakımlarını düzenli yaptığınız köpeğinizin mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olursunuz.

Tam olarak besin miktarını öğrenmek ve bakımlarıyla ilgili detaylı bilgi almak için veterinerinize başvurmanızda fayda vardır.

 

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın