HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

 1. Anasayfa
 2. Aşı Takvimi
 3. Kedi Aşı Takvimi

Kedi Aşı Takvimi

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 10 dk okuma süresi
41 0
Kedi asi takvimi

Kedi Aşı Takvimi

Dünyanin en şirin hayvanları arasında yer alan ve evcil hayvan beslemek için ilk tercih olan kedi aşı takvimi ile ilgili merak edilen konular bulunmaktadır.

Kedi aşı takvimi tüm minik dostlarımızın çeşitli hastalıkların korunması ve daha sağlıklı bir yaşam sürdürmeleri için gerekli olan aşı çizelgesi olmaktadır. Kedilerin sağlığının korunması için en önemli ihtiyaçlardan biri de kedi aşı takvimine uyum sağlanmasıdır. Kediler doğdukları günden itibaren bağışıklık sistemleri onları hastalıklardan koruyacak kadar güçlü olmamaktadır.

Fakat anne sütü kolostrum adında olan süt antikor bakımından çok zengin olmasından dolayı geçici olarak bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlıyor. Anne sütü ile elde edilen bağışıklık sistemi güçlendirici etkiler kediden kediye farklılık gösterebilir. Genel olarak yavru kediler anne sütü ile 8 ve 18 haftalık arasında bir süre boyunca hastalıklara karşı korunma sağlayabilir. Ancak bu sürenin sonunda temel hastalıklara karşı savunmasız kalabileceklerinden dolayı devreye kesi aşı takvimi girmektedir.

Kedi Aşı Takvimi Amacı

Kediler her zaman insanların en sevimli dostları olmaktadır. Özellikleri yapısının küçük olmasından dolayı hemen hemen herkes tarafından evde beslenmek üzere kediler tercih edilmektedir. Son derece dost canlısı olan kediler hem bakımları hem de yetiştirilmesi bakımından dikkat edilmesi gereken işlerin başında gelmektedir. Kedi aşılarının temel amacı küçük dostlarımızın hastalık etmenleri ile karşılaşmadan önce belli başlı hastalıklara karşı antikor üretmesi ile koruma altına alınmasıdır.

Tedavisi olmayan ya da zorlu bir tedavi sürecinde olan hastalıklara karlı oluşturulan aşıların aksatılmaması ile yavruluk dönemi kadar yetişkinlik dönemi aşılarına da özen gösterilmesi gerekir. Kedi aşı takvimi kedilerin hastalıklara karşı korunmasının ve sağlıklı bir yaşam sürdürmelerinin en önemli yolu olmaktadır. Her yaş grubunda aşıların gerekli olduğunu ve aşıların kedinin sağlıklı kalmasına yardımcı olduğunu bilmek ve takibinin yapılması bakımından son derece önemli bir yere sahip olmaktadır.

Kedi Aşı Takvimi

Yavru Kedi Aşı Takvimi

Evde beslenen hayvanların bağışıklık sistemlerinin güçlenmesi ve patojene özgü antikorlar geliştirilmesini sağlamak bakımından aşılara ihtiyaç duyulmaktadır. Kediler aşılandıktan sonra ileri zamanlarda yakalanacağı virüsü tanıyacak ve bağışıklık sistemi bu hastalıklara karşı her zaman hazır olacaktır. Yavru kedilerin bağışıklık sistemleri kendilerini koruyabilecek kadar yeterli olmamaktadır. Aşı takviminin doğru olarak belirlenmesi kedilerin ömrünün uzamasına yardımcı olmaktadır. Yavru kedi aşı takvimi içinde yer alan en önemli aşılar şunlardır;

 • FVRCP kombine aşısı; kedilerde Rinotracheitis, kedi korona virüsü ve panleukopenia dahil pek çok ölümcül hastalığın önüne geçilmesine yardımcı olmaktadır.

 • Kuduz aşısı, tükürük yolu ile evcil hayvanlara bulaşmaası mümkün olan ve beyin iltihabına sebep olan kuduz için yapılması gerekmektedir.

 • Feline lösemi (FEIV); açık alanda gezen kediler damızlık çiftliklerine kalanlar, kan, tükürük ya da diğer vücut sıvılarının değişimiyle kedi lösemisine kalma riskleri çok daha fazla olmaktadır.

 • Bordotella; köpek kulübesi öksürüğü olarak bilinen bir köpek kulübesi ya da bakımlarda aşılanmamış hayvanlara maruz kalan kedilerde genel olarak bordotella aşısının yapılması gerekmektedir.

 • Karma (Hibrit) Aşı; yavru kedilerinin aşıları arasında en önemlisi karma aşı türü olmaktadır. yavru kedileri viral ve bulaşıcılık olasılığı çok daha yüksek olan Feline parvos, herpes virüs ve felin calici gibi hastalıklardan korumaktadır. Yavru kedilerinin ölümüne neden olan bu hastalıklara yakalanmasını önlemek için tek çare karma aşının zamanında yapılmasıdır.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Köpek Aşı Takvimi

Yavru kedilerin daha sağlıklı bir gelişim elde etmesi ve çeşitli hastalıklardan korunması için gerekli dönemlerde uygun olan aşıların düzenli olarak yapılması gerekir. Yavru kedi aşı takvimi ve uygulama zamanları şunlardır;

 • 6- 8 hafta iç ve dış parazit ilaçları,

 • 8- 10 hafta 1. karma aşısı,

 • 9- 11 hafta 1. lösemi aşısı,

 • 10- 12 hafta 2. karma aşı tekrarı,

 • 11- 13 hafta 2. lösemi aşısı tekrarı,

 • 12- 14 hafta kuduz aşısı,

 • 13- 15 hata 3. karma aşısı tekrarı,

Kedilerin aşı takviminde ilk önce iç ve dış parazit ilaçları ile başlanmaktadır. Bağışıklık sisteminin gelişmeye devam ettiği bu süre içinde kedilerin iç parazitlere yatkın oldukları bilinmektedir. Özellikle ishale neden olabilen Protozoa ile kusma, dışkıda kan, kilo kaybı ce halsizlik gibi belirtiler ile etkisini gösteren bağırsak kurtları yavru kedilerin sağlığını olumsuz yönden etkilemektedir. Bu iç parazitlere ek olarak dış parazitlere karşı korunma sağlanması adına parazit ilaçlarının belli zaman içinde uygulanması gerekmektedir. Yavru kedi aşı takvimi içinde en önemli aşıların başında karma aşılar gelmektedir. 2. ayını geçen bütün yavru kedilere uygulanması gereken bu aşını kedilerde çok daha azla görülen viral enfeksiyonlara karşı korunmasını sağlamaktadır.

Yetişkin Kedi Aşı Takvimi

Yavru kediler 1 yaşlarının tamamladıktan sonra yetişkin kedi olarak kabul edilmektedir. Yetişkin dönemlerinde kedilerin düzenli bir şekilde aşılanmaları gerekir. Bu dönem içinde ilk senesinde yavruluk dönemi içinde yapılan esas aşıların yenilenmesi önerilmektedir. İlerleyen zaman içinde ise aşı sıklığı 1 ile 3 yıllık periyotlar içinde yapılmalıdır. Kedilerin aşıları ve kedilerin aşı sıklıkları belirlenmesi sırasında veteriner hekimlerden yardım alınması gerekmektedir.

Temel olan aşılar bir zorunluluk içinde yapılsa da temel olamayan aşılara da gerek olabilir. Bu durumda kedilerin yaşam koşulları genel sağlık duruları ile riskli oldukları hastalıklar özelinde detaylı planlanma yapılmasına dikkat edilmelidir. Düzenli olarak kontroller sırasında veteriner hekimler yetişkin kedi aşı takvimi ile alakalı gerekli olan tüm değişiklikleri yapabilirler. Kedilerin daha sağlıklı bir yaşam sürdürmeleri için hem yavruluk döneminde hem de yetişkin döneminde aşılarını düzenli olarak yapılmasına dikkat edilmesi gerekir.

Kedi Aşı Takvimi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kedi aşı takvimi için dikkat edilmesi gerekenler içinde pek çok etkenler bulunmaktadır. Aşıların spesifik nitelikler doğrultusunda belli dönemler içinde yapılması gerekmektedir. Farklı aşıların aynı enjektöre çekilip uygulanmaması gerekmektedir. Kedi aşılarının prospektüslerinde farklı bir aşı ile birlikte yapılıp yapılmayacağı hakkında bilgiler bulunmaktadır. Hamilelik döneminde olan kedilere kesinlikle aşı yapılmaz. Hamile kedilere aşı yapılabilmesi için aşı prospektüsünde özel bir şekilde belirtilmiş olmasına dikkat edilmelidir.

Kedilerde gebelik planlaması yapılmasından sonra bütün gerekli aşılamaların tamam olması son derece önemli olmaktadır. Ancak bu durumun istisnaları bulunur ve kediler daha önce hiç aşı olmamış ise kontaminasyon riski yüksek yerlerde yaşıyorlarsa veteriner hekimleri onayının alınması ile aşılama yapılabilir. Aşılama ile alakalı belirli riskler olmasına rağmen çok nadir görülen riskler vardır. Aşıya gösterilen reaksiyonlar ve aşı sonrası ortaya çıkan yan etkiler son derece az olmaktadır. Bu yan etkiler içinde enjeksiyon bölgesinde şişlik, hafif ateş, halsizlik ya da ağrı bulunur.

Şiddetli alerjik reaksiyonların görülme olasılığı oldukça az olmakla beraber bir sorun ortaya çıkması halinde tedaviye geçilmesi gerekir. Yavru kedilerde cilt sorunları, nefes darlığı ya da yüz bölgesinde şişlik gibi şikayetler ortaya çıkması durumunda veteriner hekime başvurulması doğru olacaktır. Kedi aşı takvimi kedilerin daha sağlıklı olması ve uzun süre hastalıklardan korunması bakımından son derece önemli bir yere sahip olmaktadır.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın