HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. Great Dane

Great Dane

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 8 dk okuma süresi
33 0
Great Dane köpeği

Great Dane Özellikleri ve Bakımı

Great Dane köpeği Büyük köpek cinsleri arasında yer alır ve sağlam yapısı, gücü ve zarafetiyle insanları etkisi altına alır. Vücudu kare orantılı ve genel olarak dengelidir. 

Tür

Çalışma Köpeği, Av Köpeği, Koruma Köpeği

Ağırlık

45- 91 Kg

Yükseklik

71- 81 Cm

Aile

Mastiff, Çiftlik köpeği

Menşei

Almanya

Menşei Tarihi

Orta Çağlar

Yaşam Süresi

7-10 yıl

Great Dane köpeği

Kişilik ve Karakter Özellikleri

Heybetli, büyük ve güçlü yapılı bir köpek olmasına rağmen sevdiklerine karşı son derece sevgi dolu bir ırktır. Cesur, güvenilir, sahibine ve sevdiklerine karşı sadıktır. Yabancı insanlar ve çocuklarla iyi anlaşır ve iyi bir oyun arkadaşıdır.

Great Dane köpeği her an tetikte yapılarıyla evlerini çok iyi korurlar. Büyük görünümü ve uyanık yapısıyla eve gelen davetsiz misafirleri korkutmaya yetecektir. Her ne kadar yumuşak başlı olsalar da, yeri geldiğinde cesur, güçlü yanlarıyla düşmanlarını korkutmayı çok iyi başarırlar.

Çocuklara karşı toleransları yüksektir. Hatta çoğu zaman çocuklara olan yaklaşımı, çocukları bunaltıp kaçırır. Aynı zamanda ev köpekleriyle, diğer evcil hayvanlarla iyi anlaşır. Yine de gözetiminiz altında sosyalleşmesi sağlanmalıdır. Erken aşamada sosyalleşmeleri gelişimlerini olumlu etkileyecektir.

Eğitimlerde sert davranışlara maruz kalmadığı sürece eğitilmeleri kolaydır. Köpeğinize sevgi dolu, tutarlı ve sabırlı davrandığınız sürece mükemmel bir aile köpeği olarak yetiştirebilirsiniz.

Great Dane günlük olarak fiziksel ve zihinsel egzersiz ihtiyacı karşılandığı sürece apartman yaşamına uyum sağlayabilir. Büyük ve heybetli olsalar da bu cins için geniş, bahçeli bir ev şart değildir. 

Bu köpekler her ne kadar büyük köpekler arasında yer alsa da davranışlarıyla tıpkı bir kucak köpeğidir. Hatta siz kucağınıza almamak için çabaladıkça, köpeğinizde size ulaşmak için çabalar. Avcı, koruyucu, bekçi köpeği olarak farklı görevlerde yaparlar.

Tarih

Great Danua, köpeklerin Apollon’u olarak tanınan ve tahminen eski Molossus savaş köpeği ve Greyhound’un ürünüdür. 14. yüzyılda bu köpekler, sert yaban domuzunu başarıyla yenmesinden sonra, dayanıklılık yetenekli birer avcı olduklarını Almanya’da kanıtladılar

16. yüzyılın ortalarına doğru İngiltere’ye getirilen köpeklerin çoğunlukla İrlanda Kurt Köpeği ve İngiliz Mastiff ile çaprazlanması sonucunda ortaya Great Dane (Danua) çıkmıştır. İngilizler, ilk olarak bu köpeklere Alman Boarhounds ismini vermişlerdir ancak daha sonra Danimarkalı olarak adlandırılması tam bir gizemdir.

Menşei Almanya olan, Alman cinsi Great Dane, Büyük Danimarkalılar adı ile de bilinir. Great Dane 1876’da Almanya’nın Ulusal Köpeği olarak ilan edilmiştir. 

1800’lü yılların sonunda, Büyük Danimarkalı olarak da bilinen Great Dane Amerika’ya getirilir ve kısa sürede dikkatleri üzerine çeker. 1889 senesinde Amerika’da Great Dana Kulübü kurulur. Amerikan Kennel Kulübüne katılmasına izin verilir ve ırk standartları belirlenir. AKC’ye katılan dördüncü köpek ırk kulübü olarak yerini alır.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Boxer

Great Dane köpeği

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Danua, büyük köpek ırkları arasında yer alır. Vücutları kare orantılıdır. Dişilerin gövdesi daha uzun olabilir. Kavisli boynu kaslı ve sağlamdır.

Kafa

Great Dane uzun, dar ve dikdörtgen kafasında belirgin bir alın çıkıntısı, derin namlusu ve iri burun delikleri yer alır. Çenesi güçlüdür ve dişleri iyi gelişmiştir.

Kulaklar

Danua cinsinin kulakları orta boyutta ve yüksekte konumlanır. Doğal halinde bırakılan kulakları uzun ve geniştir. Öne doğru katlanan bu kulakları yanaklarına doğru sarkar. Kulakları kırpıldığında ise dik şekilde dururlar.

Gözler

Great Dane köpeğinin gözleri orta büyüklükte, yuvarlak ve genellikle koyu renklere sahiptir.

Bacaklar ve Ayaklar

Danua’nın çoğu köpek ırkına göre bacak uzunlukları oldukça yüksektir. Sağlam bacaklar ve adaleli baldırlara sahiptir.

Kuyruk

Danua tabandan kalın başlayarak belli bir noktaya kadar incelen orta uzunlukta bir kuyruğa sahiptir. Kuyrukları aşağı doğru sarkar.

Tüy

Great Dane köpek cinsinin tek katmanlı, kısa, yumuşak, kalın, düz ve parlak yapılı kürkü vardır. Derisi vücuda yapışıktır. Bu nedenle kaslı, formada veya cılız bedeni ince derisiyle gözle görülür özelliktedir.

Renk

Çeşitli renkte kürklere sahip bu köpeklerinin en bilinen ve gözde rengi açık kahverengi, siyah, çizgili, siyah beyaz, brindle, mavimsi gri, manto alacalı ve bazen de merle renk ve tonlarıyla karşımıza çıkmaktadır.

Bakım

Great Dane’nin kısa, pürüzsüz ve çok fazla dökülmeyen tüylerini orta sertlikteki fırçayla yada lastik bakım eldiveniyle haftada 1-2 kez taramanız ve fırçalamanız yeterli olacaktır. Mevsim geçişlerinde daha fazla tüy dökecekleri için bu dönemde tarama ve fırçalama işlemi günlük yapılmalıdır.

Danua banyo ihtiyacı çok sık değildir. Ama çok kirlendiğinde, kötü koktuğunda ya da çamura bulaştığında kesinlikle yıkanmalıdır.

Great Dane’nin tırnakları düzenli kontrol edilmeli ve uzamasına bağlı olarak kesilmelidir. Kulaklarını da enfeksiyonlara karşı kontrol edip kirlerden arındırmalısınız. Dişlerini haftada en az iki, üç kez fırçalarsanız ağız kokusunun da önüne geçebilirsiniz.

Köpeğinizi beslerken mamanın tamamını vermek yerine, ölçerek ve iki öğüne bölerek vermeniz önerilir. Fazla kilolu olup olmadığından emin değilseniz, göz testi ve dokunma testi yapabilirsiniz. Öncelikle ona bakın; belini görebiliyor olmalısınız. Daha sonra ellerinizi sırtına koyun ve baş parmaklarınız bel kemiğinde gelecek şekilde, parmaklarınıza aşağı doğru yayılma hareketi uygulayın. Omurgalarını göremiyor ancak parmaklarınızla fazla bastırmadan da hissedebiliyor olmanız gerekir. Eğer hissedemiyorsanız, daha az yemeli ve daha çok egzersiz yapmalıdır.

Bakımlarını düzenli yaptığınız köpeğinizin mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olursunuz.

Tam olarak besin miktarını öğrenmek ve bakımlarıyla ilgili detaylı bilgi almak için veterinerinize başvurmanızda fayda vardır.

 

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın