HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. Aksaray Malaklısı

Aksaray Malaklısı

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 7 dk okuma süresi
31 0
Aksaray Malaklısı

Aksaray Malaklısı

Aksaray Malaklısı dünyanın en büyük köpekleri arasındadır. Aksaray Malaklısı Anadolu’da çoban köpeği ismiyle anılmaktadır. Türkiye dışında ise bu köpeğe Türk mastifi denmektedir.

Aksaray Malaklısı kangal köpeği ile karıştırılsa da kangaldan farklı bir köpektir. Yanakları sarkık olan Aksaray Malaklısı’nın hem kafası hem de genel vücut yapısı kangaldan daha büyüktür. Ancak tüyleri kangal ile benzerlik gösterir. İki ırk da açık renk ve kısa tüylere sahiptir.

Büyük olmalarıyla meşhur Aksaray Malaklısı boyu dişi ve erkelerde farklılık göstermektedir. Dişilerde ortalama boy 100 110 cm aralığında değişmektedir. Erkeklerde ise boy 120 ile 130 aralığında olmaktadır. Ağırlık olarak dişi Aksaray Malaklısı kilosu 55 ile 85 kg arasında olmaktadır. Erkek Aksaray Malaklısı kilosu ise ortalama 80 ile 120 kg arasında değişmektedir.

Aksaray Malaklısı bacakları kalın, bilekleri kaslı ve kafası büyüktür. Ağzı uzun veya kısa olabilmektedir. Geniş bir alına ve uzun bir boyuna sahiptir. Gerdanı sarkıktır. Aksaray Malaklısı’nın göğsü genişken sırt bölgesi düz, beli ise incedir. Kuyruğu çok uzun değildir. Aksaray Malaklısı burnu ise uzun ve geniş bir yapıdadır. Yuvarlak gözlere ve sarkık göz kapaklarına sahip bu köpeğimizin gözlerinin çoğu zaman kanlı olduğunu görürsünüz. Bu görünümü sebebiyle Anadolu Aslanı ismini almıştır.

Aksaray Malaklısı

Aksaray Malaklısı Karakter Yapısı

Aksaray Malaklısı sadık oluşuyla bilinir. Ailesine ve sahibine çok bağlı ve itaatkardır. Bu yüzden onlara karşı çok korumacı tavırlar geliştirebilir. Heybetli görünüşü korkutsa da sevdiği insanlara karşı çok sevecen davranır. Diğer hayvanlarla da iyi anlaştığı gözlemlenmiştir. Ancak bir diğer karakteristik özelliği liderlik olduğundan diğer hayvanlarla ilişkilerinde bu yönü ön plana çıkmaktadır.

Aksaray Malaklısı karakter yapısı bir diğer özelliği ise cesur ve zeki oluşudur. İyi bir bekçi köpeğidir. Yabancı biri yaklaştığında korumacı yapısı devreye girmektedir. Aksaray Malaklısı’nın aynı zamanda iyi bir sürü köpeğidir. Hem küçükbaş hem de büyükbaş hayvan bekçiliği konusunda akla ilk gelen köpek ırkıdır.

Aksaray Malaklısı Bakımı

Aksaray Malaklısı kısa tüyleri sayesinde bakım kolaylığı sağlar. Çok fazla dökülme yapmayan tüyler zaman zaman taranıp fırçalanması daha düzenli bir görünüm sağlayacaktır. Ayrıca dökülen tüyleri hızlı toparlanıp çoğalmaktadır. Haftada bir ya da iki kez taranması yeterlidir bu köpeğimizin. Bu köpek ırkının dışarıda bakılıyor olması tüy dökülmesi konusunu sorun olmaktan çıkarmaktadır.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Giant Schnauzer

Aksaray Malaklısı bakımı konusunda bir diğer konu ise tırnak bakımıdır. Tırnak bakımı düzenli olarak yapılarak kırılmaların ve kanamaların önüne geçilmelidir. Diş bakımı da düzenli olarak yapılmalıdır. Haftada iki defa dişlerini fırçalamanız yetecektir. Sağlık durumları için düzenli olarak veteriner kontrolü gerekmektedir.

Aksaray Malaklısı Beslenmesi

Aksaray Malaklısı beslenmesi konusunda en çok tercih edilen ürünler arpa unu, yumurta ve süttür. Arpa unu süt veya arpa unu, süt, yumurta olmak üzere hazırlanan bu karışıma yal ismi verilmektedir. Bu karışım sayesinde Aksaray Malaklısı güçlü ve sağlıklı bir şekilde yetişmektedir. Et, et suyu, balık unu gibi ürünler de öğünlerinde düzenli olarak verilmelidir. Aksaray Malaklısı su ihtiyacını karşılaması için günde en az 3 defa su verilmelidir. Ayrıca su ve yemek kabının hijyeni de sağlığı için çok önemlidir. Hayat kalitesini olumsuz etkileyecek bir kiloya ulaşan Aksaray Malaklısı için veteriner tavsiyesi doğrultusunda beslenme programı yapılmalıdır. Yeni dünyaya gelen Aksaray Malaklısı yavrusunun bir yaşına kadar çok iyi beslenmesi gerekmektedir. Hamile bir Aksaray Malaklısı ise beşinci haftadan itibaren normal öğünleri arttırılarak beslenmelidir.

Aksaray Malaklısı Kökeni

Aksaray Malaklısı kökeni Aksaray ve çevresi kabul edilir. Aksaray Malaklısı’nın genetik araştırmaları yapılmadığından kökeni konusunda teferruatlı bir bilgi bulunmamaktadır.

Aksaray Malaklısı

Aksaray Malaklısı Ortalama Kaç Yıl Yaşar?

Aksaray Malaklısı ortalama yaşam süresi diğer birçok köpek gibi 12 yıl 15 yıl arasında değişmektedir.

Aksaray Malaklısı Yaşam Alanı Nasıl Olmalı?

Aksaray Malaklısı ev ortamında yaşamaya uygun bir ırk değildir. Hem yoğun salya akıtmaları hem de büyük iri yapıları buna sebep olmaktadır. Apartmanda yaşamaya uygun olmayan Aksaray Malaklısı etrafı çitler ile çevrili bahçe veya arazide yaşayabilmektedir. Hırsızların en çok tercih ettiği köpek cinsi olan Aksaray Malaklısı yaşam alanının güvenliği sağlanmalıdır.

Aksaray Malaklısı Çok Tüy Döker Mi?

Aksaray Malaklısı ortalama miktarda tüy dökmektedir. Bu köpeklerin tüyleri kısa ve sığ yapısıyla sıcak tutarak dışarıda yaşamalarını kolaylaştırır.

Aksaray Malaklısı Yıkanma Sıklığı Ne Kadardır?

Aksaray Malaklısı yılda en fazla bir defa yıkanabilir. Bu köpekler dışarıda bakıldığı için diğer köpek ırkları gibi çok sık yıkanması tavsiye edilmez. Verilen aralıktan daha fazla yıkanmaları hem deri yapısını bozmakta hem de hastalıklar karşısında bağışıklığını düşürmektedir.

Aksaray Malaklısı İnsan İlişkileri Nasıldır?

Aksaray Malaklısı heybetli görüntüsüne rağmen insanlarla sıcak ilişkiler geliştirebilmektedirler. Ancak sevdikleri söz konusu olduğunda saldırganlaşabilmektedirler.

Aksaray Malaklısı Diğer İsimleri Nelerdir?

Aksaray Malaklısı diğer isimleri; Anadolu Aslanı, Türk Masifi, Orta Anadolu çoban köpeği.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın