HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. Avusturya Tazısı

Avusturya Tazısı

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 7 dk okuma süresi
34 0
Avusturya Tazısı

Avusturya Tazısı

Avusturya Tazısı sosyalleşmeyi seven ve çocuklarla iyi anlaşan bir ırktır. Bu enerjik köpeklerin günlük egzersiz ihtiyaçları çok yüksek olmaktadır. Bu yüzden günlük olarak gerekli hareket alanının sağlanması önemlidir. Ayrıca bu egzersiz durumuna göre de bir beslenme programı yapılmalıdır. Bu sosyal hayvanlar diğer evcil hayvanlarınızla da iyi anlaşacaklardır.

Bu köpeklerin tüyleri genellikle siyah veya kahverengi olmaktadır. Kısa olan tüyleri bu anlamda bakım kolaylığı sağlar. Cana yakın olan bu köpeklerin siyah tüyleri genellikle ayak ve burun bölgesinde kahverengine dönmektedir. Bu köpeklerin özellikle arka bacakları kaslı ve güçlüdür. Bu sebeple çok hızlı koşar ve tehlikeli gördükleri durumlar karşısında kolay pozisyon alırlar.

Peki Avusturya Tazısı karakter yapısı nasıldır en karakteristik özellikleri nelerdir? Avusturya Tazısı nasıl beslenir beslenirken dikkat edilmesi gereken konular nelerdir? Avusturya Tazısı bakımı kolay mıdır bakımı konusunda hangi konular önem arz etmek? Avusturya Tazısı kökeni nedir? Kaç yavru dünyaya getirir ortalama kaç yıl yaşar? Tüm bu soruların cevabına bu başlık altında detaylı bir şekilde yer vereceğiz.

Karakter Yapısı

Avusturya Tazısı karakter yapısı itibariyle çok zeki hayvanlardır. Bu yüzden verilen eğitimi kolaylıkla öğrenirler. Ancak küçük yaşta eğitilmeye başlamaları çok önemlidir. Eğitirken inatlaşabildiklerinden ve dikkatleri çabuk dağıldığından eğitirken eğlenceli yollarla motive etmelisiniz. Bu köpekler iz sürme konusunda çok başarılıdır. Bu yüzden iyi bir avcı köpeğidir. Bu köpekler çok cana yakındır. Oynamayı çok severler. Bu sebeple çocuklarınız için iyi bir oyun arkadaşı olurlar. Yabancılara karşı kolay kolay saldırganlık göstermezler ancak temkinli yaklaşırlar. Bu köpekler gürültülü olduğundan apartman dairesi için çok uygun değillerdir. Bu eğlenceli ve hareketli köpekler günlük egzersiz ihtiyacı yüksektir bu yüzden rahat bir alanda bakılmaları gerekir. Bu köpekleri küçük yaştan itibaren sosyalleştirerek çocuklarınız diğer evcil hayvanlarınızla daha iyi anlaşmalarını sağlayabilirsiniz.

Bakımı

Avusturya Tazısı bakımı konusunda kısa tüyleri bakım kolaylığı sağlar. Kısa tüylerinden dolayı çok fazla taranma ihtiyaçları duymazlar. Haftada 1 ya da 2 defa taranmaları yeterlidir. Ayrıca çok fazla tüy dökümü olmamaktadır. Ancak adaptasyon gerektiren durumlarla karşılaştıklarında tüy dökümü artmaktadır. Örneğin yeni bir ortam yeni bakım ürünleri veya mama farklılığı durumunda stres yapıp fazla tüy dökebilmektedirler. Ayrıca mevsim geçişlerinde de tüyleri artan oranda dökülebilmektedir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Fransız Mastiff

Köpeğinizin düzenli olarak tırnak bakımını yaparak olası kırılma, kanama ve yaralanmaların da önüne geçebilirsiniz. Bu sebeple köpeğinizin tırnaklarını düzenli olacak şekilde kesmelisiniz. Ayda 1 ya da 2 defa tırnaklarını kesmeniz yeterlidir. Ayrıca köpeğinizin göz veya kulak bakımını düzenli olarak yaparak hijyenlerini sağlayabilirsiniz. Bu köpekler dışarıda yaşayabildiğinden ve tüyleri kısa olduğundan gerekmedikçe banyo yaptırılmamalıdır. Yıkandıklarında ise mutlaka kurtulmalıdırlar. Köpeğinizin ağız ve diş sağlığı için düzenli olarak dişlerini fırçalamalısınız. Haftada 2 ya da 3 defa dişlerini fırçalamanız yetecektir. Tüm bunlarla birlikte köpeğinizin bakımından daha iyi verim almak için düzenli olarak veteriner kontrolüne götürmeniz gerekir. Bu şekilde köpeğinizde oluşabilecek hastalıklar konusunda erken teşhis imkanınız oluşur.

Avusturya Tazısı

Beslenmesi

Avusturya Tazısı beslenmesi konusunda en önemli konu köpeğinizin alerjik reaksiyonlarını bilmenizdir. Köpeğinize verdiğiniz mamaların alerjik reaksiyonlara sebep olmaması için veterinerinizden yardım alabilirsiniz. Ayrıca köpeğiniz için kullanacağınız mamaların içeriğine bakarak yine bu tür rahatsızlıkların önüne geçebilirsiniz. Bunlar dışında köpeğinizin yaşına sağlığına boy kilo oranına göre bir beslenme programı yapmanız gerekmektedir. Bu köpek ırkı çok hareketli olduğundan buna uygun bir beslenme programı yapmalısınız. Aşırı kilo alıp hareket kapasitesini düşürmemesi için kontrollü bir beslenme programı yapmanız gerekir.

Köpeğiniz hamileyken ayrı bir program yapmalı belli bir haftadan sonra yiyecek miktarını arttırmalısınız. Tüm bu kriterlere dikkat ettikten sonra köpeğinizi sevdiği yaş veya kuru mamalarla besleyebilirsiniz. Ayrıca zaman zaman mutfağınızda hazırladığınız besinleri de köpeğinize verebilirsiniz. Ancak bilmeniz gerekir ki bütün insani gıdalar hayvanlar için faydalı değildir. Bu konuda yine veterinerinizden destek alabilirsiniz. Bunlarla birlikte köpeğinizin su ihtiyacını da düzenli olarak karşılamalısınız.

Kökeni

Avusturya Tazısı kökeni Avusturya‘dır.

Ortalama Kaç Yıl Yaşar?

Avusturya Tazısı ortalama yaşam süresi 12 ile 14 yıl arasında değişmektedir.

Bakımı Kolay Mıdır?

Avusturya Tazısı bakımı oldukça kolaydır.

Avusturya Tazısı Ortalama Kaç Yavru Dünyaya Getirir?

Avusturya Tazısı 3 ile 5 yavruya kadar dünyaya getirmektedir. Daha fazla yavru olması durumunda veteriner yardımı ile köpeğinize doğum yaptırmanız gerekmektedir.

Avusturya Tazısı Evde Beslenir Mi?

Avusturya Tazısı evde beslenmeye çok uygun bir köpek ırkı değildir. Özellikle gürültü yaptıklarından apartman dairesinde yaşamaya uygun değillerdir.

Avusturya Tazısı Hangi Besinleri Yer

Köpeğinizin yaşına, sağlığına, boy kilo oranına uygun bir beslenme programı yapmanız gerekir. Bunun için veterinerinizden yardım alabilirsiniz. Böylelikle köpeğinizin alerjik durumlarını öğrenip buna uygun bir beslenme programı yapabilirsiniz. Ayrıca köpeğiniz hamileyken buna göre beslemeniz de gerekir.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın