HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. Border Terrier 

Border Terrier 

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 8 dk okuma süresi
31 1
Border Terrier 

Border Terrier 

Border Terrier mutlu, sevecen bir köpek olup ailesiyle ve sevdikleriyle arası oldukça iyidir. Diğer köpekler ve kedilerlerle erken aşamada tanıştıkları zaman iyi anlaşırlar ama küçük hayvanlarla ilişkisi pek iyi değildir. Her yaştan insan için iyi bir arkadaştırlar.

Kişilik ve Karakter Özellikleri

Tür : Terrier
Ağırlık : 5- 8 Kg
Yükseklik : 25- 28 Cm
Aile : Terrier
Menşei : İskoçya Sınırı, İngiltere
Menşei Tarihi  : 1700’ler
Yaşam Süresi : 12- 15 Yıl

Border Terrier e uygun bir yer verildiğinde bahçeyi kazmaktan ve havlamaktan da mutlu olurlar. Eğer günlük egzersiz ihtiyaçları karşılanırsa apartman yaşamına uyum sağlarlar. Havlama alışkanlığı edinmemesi ve kontrol edilebilmesi için ilk başlardan itibaren eğitim almaları gerekmektedir.

Border Terrier köpek cinsinin iz sürme ve avcılık yeteneklerine de sahip olduğu bilinmektedir. Yeteneklerinin gelişmesi ve yeni yetenekler kazanması için sahibinin köpeğiyle geçireceği vakit oldukça önemlidir. Köpeğinizin günlük egzersiz ihtiyaçlarının karşılanmanız, onunla zaman geçirmeniz ve oyunlar oynamanız Border’in gelişimini olumlu yönde etkileyecektir.

Tarih

İngiltere’nin en eski teriyeri köpeklerinden birisi olan Border Terrier, tarihinin 18. yüzyıla kadar uzandığı bilinir. Atalarının tam olarak kim olduğu bilinmesede ,yapılan tahminlere göre büyük ölçüde Dandie Dinmont ve Bedlington Teriyerleri ile akraba oldukları düşünülür.

Irk hakkında bulunan ilk yazılı belgeler, Arthur Wentworth’un 1754 senesinde çizdiği iki Border Terrier resmidir. İngiltere ile İskoçya sınırında kalan bir bölgede yetiştirildiği bilinen köpeklerinde adları “sınır teriyeri” anlamına gelen Border Terrier olarak kabul edilmiş ve yaygınlık kazanmıştır.

Border Terrier uzun, dar ve esnek vücut özelliklerine sahip yetiştirilmiştir. Vücut yapısının neden böyle geliştirildiğinin nedeni ise; ırkın dar deliklerinden geçerek, tilkileri saklandıkları yerlerde bulması ve tilkiyi oradan çıkartabilmesi içindir. Bacakları fazlasıyla uzundur ve bu sayede at üstünde giden avcıları rahatlıkla takip edebilirler. Uzun bacaklarıyla terrier köpekleri arasında en küçük cins olsalar da bir ata ayak uyduracak kadar hızlı ve atik oldukları görülmektedir. Bu köpeklerin tilkileri avlarken zarar görmemesini sağlayan kalın ve gevşek bir derisi vardır. Bu deri sayesinde her türlü hava koşuluna karşı korunurlar.

İlk Border Terrier 1870’li yıllarda gösterildi ve Kennel Club İngiltere’de Border Terrier ırkını 1920 yılında tanıdı. Irk, 1930 senesinde AKC tarafından tanınarak ırk standartları belirlendi. Border Terrier ırkı köpeklerin 19. yüzyılın sonlarında Northumberland’deki tarım şovlarında çokça yer aldığı görüldü. Ancak Border Terrier köpeklerinin insanlar tarafından fark edilmesi ve öne çıkması 20. yüzyılın başlarını buldu.

Border Terrier 

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Border Terrier küçük, orta kemikli, dayanıklı ve sağlam bir köpek cinsidir. Orta uzunluktaki bedeni, omuza doğru genişler. Omuzlardan ölçülen yüksekliği gövdesi ile orantılıdır. Sırt yapısı esnektir ama zayıflık belirtisi yoktur.

Kafa

Border Terrier benzersiz kafa şekli sayesinde kolayca tanınır. Su samuruna benzeyen kafası, kendine özgü bir ifade katar. Burnu siyahtır, dudakları ise belirgin yapıda değildir. Yanakları dolgun olup, güçlü beyaz dişleri vardır.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Border Collie

Kulaklar

Border Terrier ırkının kulakları küçük ve orta kalınlıktadır. Kulaklar başın iki yanından yanaklara doğru düşüktür ve koyu renklidir.

Gözler

Border Terrier cinsinin orta büyüklükte, geniş ve koyu ela renginde gözleri vardır. Gözler arasındaki mesafe görece geniştir.

Bacaklar ve Ayaklar

Border Terrier’in küçük bedenine göre güçlü bacakları vardır. Uzun baldırlar, iyi, güçlü ve kıvrık dizlere sahiptir. Irkın bacakları, bir atı takip edecek kadar sağlamdır.

Kuyruk

Bu ırkın tabandan kalın başlayan ve uca doğru incelen kısa bir kuyruğu vardır. Kuyruk dikkatini çeken bir durum olduğunda yada neşeli olduklarında yukarı kalkar. Rahat oldukları zamanlarda ise aşağıya doğru sarkık konuma iner.

Tüy

Çift katmanlı, sırım gibi bir kürke sahiptir. Kısa, yoğun, yumuşak, kabarık alt katman tüyleri ile sert, düz üst katman tüyleri vardır.

Renk

Bu ırkın kürkü kırmızı, buğday, boz ve ten, mavi ve ten, açık kahverengi ve ten rengi olarak görülebilir.

Bakım

Bu köpekler yıl genelinde oldukça az tüy dökerler ve tüylerinin hipoalerjenik yapıda olduğu ifade edilir. Köpek tüylerine alerjisi olan kişileri en az etkileyen köpek türleri arasındadır. Haftalık olarak 3- 4 defa tarama ve fırçalama işlemlerini yapmanız yeterli gelecektir. Yılda dört kez de tıraşlamak gerekecektir.

Bordeer Terrier ırkının dış kaplaması, kürkü kiri iter ve kir tutmayan özelliktedir. Eğer çok sık yıkanırsa bu özelliğini tehlikeye girer. Bu nedenle köpeğinizi çok sık yıkamanıza gerek yoktur.

Tırnaklarının fazla uzayarak canını acıtmaması için ayda bir kez kesmeli veya törpülemelisiniz. Kir, enfeksiyon riskine karşı kulaklarını da kontrol edip kalıntı olduğu zaman temizlemelisiniz. Ağız sağlığı, kötü kokuların oluşmasını önlemek için de dişlerini fırçalamalısınız.

Beslenmesi

Önemli Not: Köpeğinizin günlük mama ihtiyacı büyüklüğüne, yaşına, yapısına, boyutlarına,  metabolizmasına ve aktifliğine bağlıdır. Köpekler de tıpkı insanlar gibi birbirinden farklıdır ve hepsinin aynı miktarda besine ihtiyacı yoktur. Son derece aktif olan bir köpeğin, uyuşuk ve aktif olmayan bir köpeğin yediğinden daha fazla besin ihtiyacı olacağını söylemeye muhtemelen gerek yoktur. Satın aldığınız mamanın kalitesi de fark yaratır. Aldığınız Mama ne kadar kaliteli olursa köpeğiniz o kadar fazla yemek isteyecektir, tersi durumlardaysa mama kabında kalanları göreceksiniz.

Köpeğinizi beslerken mamanın tamamını vermek yerine, ölçerek ve iki öğüne bölerek vermeniz önerilir. Fazla kilolu olup olmadığından emin değilseniz, göz testi ve dokunma testi yapabilirsiniz. Öncelikle ona bakın; belini görebiliyor olmalısınız. Daha sonra ellerinizi sırtına koyun ve baş parmaklarınız bel kemiğinde gelecek şekilde, parmaklarınıza aşağı doğru yayılma hareketi uygulayın. Omurgalarını göremiyor ancak parmaklarınızla fazla bastırmadan da hissedebiliyor olmanız gerekir. Eğer hissedemiyorsanız, daha az yemeli ve daha çok egzersiz yapmalıdır.

Tam olarak besin miktarını öğrenmek için Veterinerinizden detaylı bilgi almalısınız.

 

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

1 Yorum

Bir yanıt yazın