HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. Ainu Ken

Ainu Ken

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 7 dk okuma süresi
29 0
Ainu Ken

Ainu Ken (Hokkaido)

Ainu Ken (Hokkaido), son derece atik bir köpek cinsidir. Kökeni çok eskilere dayanan bu cins, sahibine sadık olmasıyla da bilinmektedir. Bu köpek ırkının bir diğer önemli özelliği ise sahibine karşı son derece korumacı olmasıdır. Dolayısıyla korumacı bir köpek cinsi arayanlar, Hokkaido cinsi köpekleri tercih listelerine eklemelidirler.

Ainu Ken cinsinin enerjik bir cins olmasından dolayı sahibinin de enerjik olması lazımdır. Kısacası bu cinsteki bir köpek, sakin bir cins arayanlar için uygun değildir. Hokkaido cinsinin doğru bir şekilde eğitilmesi de önemli bir husustur. Gerekli sosyalleşme ve koruma eğitimlerini alması gereken söz konusu cins, böylelikle tam olarak cinsinin özelliklerini yansıtabilir konuma gelmektedir.

En zeki köpek ırklarının başında gelen Ainu Ken (Hokkaido), problem çözme konusunda ustadır. Bu da cinsimizin zekâ konusunda birçok köpek ırkından önde olduğuna işarettir. Görünüşleri son derece tatlı olsa da bu cinsin tam anlamıyla aile köpeği olduğunu söylemek yanlış olacaktır. Çünkü Ainu Ken cinsi, maceracı ve savaşçı ruhlu bir cinstir. Bu özellikleri sebebiyle de birçok “aile köpeği” cinsinden ayrılmaktadır.

Ainu Ken

Karakter Yapısı

Ainu Ken (Hokkaido) karakter yapısı, bu köpek cinsini daha önemli kılmaktadır. Belirtilen cinsin karakter yapısında ön plana çıkan birçok özellik bulunmaktadır. Bu da cinsimizi daha daha tercih edilebilir bir konuma getirmektedir.

Ainu Ken cinsinin en öne çıkan karakter özelliği kesinlikle itaatkâr olmasıdır. Birçok köpek cinsinde itaatkârlık özelliği öne çıkmaktadır. Ancak Ainu Ken cinsinde itaat seviyesi daha yüksektir. Bu da cinsimizin eğitilebilirliğini daha yüksek bir seviyeye çıkarmaktadır.

Söz konusu köpek cinsi, cesur ve maceracı bir yapıya sahip olsa da yalnız kalmaktan hoşlanmamaktadır. Bundan dolayı Hokkaido cinsi köpeklerle düzenli olarak ilgilenmek gereklidir. Böylelikle köpeğimizin daha sağlıklı bir yapıya sahip olması da desteklenmektedir.

Ainu Ken (Hokkaido), yapı itibariyle dar alanlarda yaşayamamaktadır. Bundan dolayı geniş bir alana sahip olan kişilerin bu köpeği almaları önerilmektedir. Bunun yanı sıra Ainu Ken ırkı, eski dönemlerde avcılıkta da kullanılmıştır. Bundan dolayı zaman zaman bu ırkın davranışlarında agresifleşmeler oluşabilmektedir. Ancak bu agresiflik, kesinlikle itaatsizlik olarak algılanmamalıdır.

Bakımı

Ainu Ken (Hokkaido) bakımı çok da zor değildir. Ancak elbette ki bakımda dikkat edilmesi gereken belli başlı hususlar vardır. Ainu Ken, uzun kıllara sahip bir köpek ırkıdır. Dolayısıyla bu ırkın düzenli aralıklarla taranması gereklidir. Bilindiği gibi bazı köpek ırklarının belirli dönemlerde tıraşlanması lazımdır. Bu durum Ainu Ken için geçerli değildir. Tıraşlama işlemi isteğe bağlı olsa da genel anlamda böyle bir işleme gerek yoktur.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Appenzell Dağ Köpeği

Ainu Ken (Hokkaido), çok sık banyoya sokulması gereken bir ırk da değildir. Yıl içerisinde özellikle mevsim başlarında birer kez yıkanması, temizlik açısından yeterli olacaktır. Zaten bu cins, çok kir tutan cinslerden de değildir. Sonuç olarak sık bir banyoya kesinlikle ihtiyaç duymamaktadırlar.

Hokkaido, orta hızda uzayan tırnaklara sahiptir. Köpek konforunun bozulmaması adına 1-2 ayda bir tırnak kontrolü yapmakta fayda vardır. Böylelikle gerek görüldüğü zaman tırnak kesimi yapılarak köpeğin daha rahat bir şekilde hareket etmesi sağlanabilmektedir.

Ekstra olarak Hokkaido, araştırmacı bir yapıya sahip olduğundan dolayı düzenli bir şekilde dışarıya çıkarılmalıdır. Böylelikle köpeğimizin ön plana çıkan karakteristik özellikleri de körelmemektedir.

Beslenmesi

Ainu Ken, hassas bir mideye sahiptir. Bundan dolayı bu cinsin beslenmesin ayrı bir hassasiyetle yaklaşmak lazımdır. Aksi takdirde çeşitli hastalıklara davetiye verilebilmektedir. Veteriner onaylı en yüksek kalite köpek mamalarının tercih edilmesi, Ainu Ken (Hokkaido) beslenmesi için oldukça yeterlidir. Bunun yanı sıra takviye vitaminlerin verilmesi de köpeğin sağlıklı bir şekilde büyümesi için önemlidir.

Cinsimiz, herhangi bir şekilde kuru veya yaş mama ayrımı da yapmamaktadır. Ancak zaman zaman kuru zaman zaman yaş mama verilmesi önerilmektedir. Böylelikle daha Ainu Ken, daha verimli bir şekilde beslenebilmektedir.

Ainu Ken cinsinin su tüketim ihtiyacı için her zaman su kabında taze su bulunmalıdır. Kısacası kap içerisinde bulunan su, düzenli bir şekilde değiştirilmelidir. Çünkü beklemiş sularda ortam koşullarına bağlı olarak çeşitli bakterilere rastlanılabilmektedir. Köpeğimizin bu bakterilerden zarar görmemesi için de suların belli aralıklarla değiştirilmesi önerilmektedir.

Ainu Ken

Kökeni

Japonya, cins köpek ırklarıyla bilinen bir ülkedir. Ainu Ken (Hokkaido) kökeni de Japonya’ya bağlanmaktadır. Şu an için net bir bilgi olmasa da söz konusu cinsin kökeninin 12. yüzyıla dayandığı hakkında belli başlı bilgiler bulunmaktadır.

Hokkaido ismi, Japonya’nın Hokkaido bölgesinden gelmektedir. Bundan dolayı Ainu Ken cinsinin de ilk olarak Hokkaido bölgesinde görüldüğü düşünülmektedir.

Ainu Ken (Hokkaido), Japon ordusu tarafından 20. yüzyıl içerisinde özellikle arama-kurtarma işlerinde sıklıkla kullanılmıştır. Bunun nedeni ise cinsimizin koku alma duyusunun gelişmiş olmasıdır.

Özellikle 21. yüzyılda popülerleşmiş olan Ainu Ken, günümüzde özellikle Japonya bölgesinde yoğun bir şekilde beslenmektedir. Bunun yanı sıra dünyanın her yerinde Ainu Ken cinsi köpeklerin beslendiği de rahatlıkla görülebilmektedir.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın