HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. Alman Spitz

Alman Spitz

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 7 dk okuma süresi
35 0
Alman Spitz

Alman Spitz (German Spitz)

Alman Spitz kısa boylu, tüylü, gövdesi kare şeklinde bir köpektir. Bu makalemizde bu sevimli köpeğin özelliklerine bütün detaylarıyla değineceğiz.

Alman Spitz (German Spitz) kilosu 3 ile 11 kg arasında değişmektedir. Bu köpeğimizin boyu ise 22 ile 38 cm arasında değişmektedir. Alman Spitz ırkının en küçük olanlarına Oyuncak Spitz denir. En büyük olanına ise Wolfspitz denir. Küçük vücutlarına kıyasla kafa yapıları büyüktür. Gözleri iri olan Alman Spitz (German Spitz), sevimli bakışlara ve sivri kulaklara sahiptir. Genel yüz ifadesi itibariyle sürekli gülümseyen bir görünüm verirler. Bu küçük köpeklerin bacakları kısadır, parmakları arasında kıllar vardır.

Alman Spitz (German Spitz) ırkının kuyruk boyu ise orta uzunluktadır. Kuyruğu da vücudunun diğer kısımları gibi tüylüdür. Bu ırkın tüyleri iki katlıdır. Alt kısımda yer alan tüyler kısa ve yumuşaktır. Üst kısımdaki tüyler ise görece daha uzun ve daha serttir. Alman Spitz ırkının kürk rengi ise siyah, gri, turuncu, krem, beyaz, kırmızı beyaz, kahverengi olabilmektedir.

Alman Spitz

Karakter Yapısı

Alman Spitz karakter yapısı olarak en çok öne çıkan şeyler zeki ve hareketli oluşudur. Hareketli yapıları eğitim aşamasında zorluk çıkarmaktadır. Bu yüzden eğitilirken eğlendirmek gerekmektedir. Ayrıca çok sıkıldıklarında rahatsız edene kadar bağırmaktadırlar. Yabancılara karşı temkinli davranan bu ırk birkaç defa gördükten sonra hemen ısınacaktır. Bu uyumu arttırmak için Alman Spitz ırkının küçük yaşlardan itibaren sosyalleştirilmesi gerekmektedir. Sosyalleşmeleri için yavruyken insanlarla ve diğer hayvanlarla ilişkisinin arttırılması gerekir. Sosyalleşen köpekler çocuklar için de çok iyi bir arkadaş olacaktır. Ayrıca bu köpek ırkı bekçi köpeği olarak kullanılma özelliğine de sahiptir.

Bakımı

Alman Spitz bakımı bazı hastalıklara karşı çok hassas olduklarından büyük önem taşımaktadır. Özellikle epilepsi, patella luksasyonu, progresif retinal atrofi bu ırkta kolay gelişebilen hastalıklardandır. Nöbet şeklinde gelişen epilepsi genellikle kalıtsal olarak gelişse de köpeğin bakımı hastalığın görülme sıklığını etkilemektedir. Patella luksasyonu ise küçük köpek ırklarında yaygın bir hastalıktır. Diğer adı diz kayması olan bu hastalıktan köpeğinizi korumak için hijyenik ve sağlam bir beslenme programı uygulamalısınız. Bir göz hastalığı olan progresif retinal atrofiye karşı düzenli bir veteriner kontrolüyle önlem alabilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Çekoslovak Kurt Köpeği 

Bu cinsin bakımı yapılırken kürk yapısının korumasına dikkat edilmelidir. Bu köpek ırkı bol tüylü olduğundan haftada iki veya üç kez taranmalıdır. Bu tarama fırçalama yoluyla tüylerinde düğümlemenin önüne geçilebilir. Bu ırkımız yılda 2 defa tüy dökmektedir. Yaklaşık iki hafta süren bu tüy dökme sürecinde taranma sıklığı arttırılmalıdır. Böylelikle daha kolay deri yenilenmesine yardımcı olunur. Tüyler çok uzadığında köpeğinizin daha rahat hareket edeceği bir boyuta kadar kırpma işlemi yapabilirsiniz.

German Spitz ırkının çok sık yıkanması şart değildir. Kirlendikçe yıkamak daha uygun bir seçenektir. Ayrıca yıkamak yerine nemli bir bez yardımıyla da köpeğinizin bakımını yapabilirsiniz. Köpeğinizin tırnak bakımını da ihmal etmemeniz gerekir. Düzenli olarak tırnaklarını kesmeniz kırılmaların önüne geçecektir. Ağız bakımı bir diğer önemli konudur. Köpeğinizin dişlerini haftada en az iki defa fırçalayarak parazitlere karşı koruyabilirsiniz. Bu ırkı beslerken kullandığınız kapların temizliği ve yatağının hijyeni de hastalıklara karşı korunması için önemlidir. Köpeğinizin daha sağlıklı ve uzun bir ömür sürmesi için veteriner kontrollerini de aksatmamanız gerekmektedir.

Beslenmesi

Alman Spitz beslenmesi konusunda en çok dikkat edilmesi gereken konu alerjik reaksiyonlarıdır. Aldığınız mamaların içeriğine bakarak tercih etmeniz köpeğinizin alerjik durumları için önem arz etmektedir. Ayrıca yaşına göre de beslenme programı yapmanız gerekir. Köpeğinizin egzersiz durumuna göre bir beslenme şekli belirlemek dikkat etmeniz gereken bir diğer husus. Alman Spitz için yaş veya kuru mama tercih edilebilirsiniz. Zaman zaman sebze, meyve veya evde hazırlayacağınız mamalar da kullanabilirsiniz. Fazla kilo alması bu ırk için sağlık problemlerine sebep olabilmektedir. Bu tür bir sorun yaşıyorsanız veterinerinizin kontrolünde bir diyet programı uygulayabilirsiniz.

Alman Spitz

Kökeni

Kökeni Almanya‘dır. Bu köpek ırkı en eski köpeklerdendir. Alman Spitz için en eski ulaşılan tarih 1450’lerdir.

Evde Beslemeye Uygun Mudur?

Ev ortamına kolaylıkla uyum sağlar. Bu köpek türü evde beslemeye en uygun köpek türüdür.

Ortalama Kaç Yıl Yaşar?

Ortalama ömür süresi 13 ile 15 yıl arasında değişmektedir.

Kaç Yavru Doğurur?

Alman Spitz 6 ile 12 arasında yavru dünyaya getirebilmektedir.

Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Eğitilebilir bir köpek ırkıdır. Bu köpekler eğitilmezse çok aykırı hareketler geliştirebilir. Alman Spitz eğitiminde eğlenceli yollar bulmak işinizi kolaylaştıracaktır.

Kaç Cinse Sahiptir?

Alman Spitz cinsleri sayılacak olursa bunlar; Toy Spitz, Miniature Spitz, Giant Spitz, Medium Spitz olmak üzere beş cinsten oluşur.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın