HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Blog
  3. Hayvanların Aşılanması Neden Önemlidir?

Hayvanların Aşılanması Neden Önemlidir?

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 5 dk okuma süresi
32 0
hayvanlarin asilanmasi neden onemlidir

Hayvanların Aşılanması Neden Önemlidir?

Hayvanlarda Aşının Önemi : Aslında bakıldığında hayvanların aşılanması neden önemlidir konusu gün geçtikçe daha çok öğrenilen bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Hemen hemen her hayvan sahibinin hayvanlarının zamanın aşılanması ya da neden aşılanması konusuna oldukça hakim olduğu görülmektedir. Buna ek olarak çoğu birey tarafından oldukça önemli görülen bu konu bazı bireylerin hakkında hiçbir bilgiye sahip olmadığı konular arasında görülmektedir.

Buna göre bakıldığında sizler de hayvanların neden aşılanması gerektiği ya da hayvanlarda aşılanmanın önemi hakkında araştırmalar yapıyorsanız, yazımızın devamında hayvanlar ve aşı konusunun önemini detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Evcil Hayvanlar Aşı Neden Bir İhtiyaç Olarak Görülmektedir?

Her hayvanın kendine özel doğuştan gelen bir bağışıklık sistemi olduğu bilinmektedir. Bu durum herkes tarafından bilinen bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Aslında bakıldığında hayvanların bağışıklığı ciddi hastalıkların yaşanmasını da önleyen bir savunma sistemi olarak görülmektedir. Buna ek olarak her hayvanın çoğu zaman yeni doğan hayvanların kendi bağışıklık sistemlerine ek olarak yaşamının ilk bölümlerinde anne sütü ile beslenmesi de onların sahip olduğu bağışıklığı kuvvetlendirdiği bilinmektedir.

Hayvanlar hakkında bilinen gerçeklere yaş aldıkça sahip oldukları bağışıklık sisteminin de yavaşladığı ve buna bağlı olarak da korumanın azaldığı görülmektedir. aslında bakıldığında çevrede bir sürü enfeksiyon olduğu ve bu enfeksiyonların da hayvanları ciddi anlamda etkileyebildiği bilinmektedir.

Hayvanlarda Aşının Önemi

Aşıların önemi işte bu konu altında gizli kalmaktadır. Aşı takvimine uygun bir şekilde aşılanan hayvan, çevreden kapabileceği enfeksiyon hastalıklarını kolay bir şekilde atlatabilme şansına da sahip olabilmektedir. Buna ek olarak çevrede bulunan birtakım parazitler ya da bulaşıcı olduğu bilinen her türlü hastalığın çok zarar almadan atlatılması tamamı ile aşılama ve doğru bir şekilde aşılamaya bağlı olduğu görülmektedir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Hayvanlara Karşı İşlenen Suçlar

Hayvanlara Aşı Yaptırılmasa da Sağlıklı Olurlar mı?

Hayvanları istediğiniz kadar izole edin ya da başka bir deyiş ile ev ortamı içerisinde hiçbir dış etken olmadan besleyin ya da bakın, hayvanların aşılanmaması durumu oldukça kötü sonuçlar doğurabilecek bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durum aslında bakıldığında bazı bireyler tarafından kabul görmüş bir olumlama olarak görülmektedir.

Dış çevre ile herhangi bir temas hali olmasa bile hayvanların mutlaka aşılanması gerektiği belirtilmektedir. Herhangi bir temas olmasa bile havadan da virüs ya da benzeri hastalık yapabilecek durumların yayıldığı gerçeği ortadır. Bu bilgilere göre bakıldığında ise mutlaka hayvanların aşılanması gerekmektedir.

Buna ek olarak hayvanlardan geçen bir kuduz virüsünün olduğu da hemen hemen herkes tarafından bilinmektedir. Söz konusu bu virüsün insanları da etkilediği görülmektedir. Bu neden ile insan sağlığı açısından da bakıldığında kuduz virüsünün de yayılmaması adına hayvanların düzenli ve doğru bir şekilde aşılanması ve bu aşı takviminin en uygun ve sıkı bir şekilde takip edilmesi gerekmektedir.

Hayvanların Aşılanması Neden Önemlidir?

Hayvanlarda Aşılar

Her hayvanın kendine özel aşı takviminin olduğu bilinmektedir. Bu takvim ise hayvanın sahibi tarafından takip edilmelidir. Bu durum hayvanın sağlıklı olması açısından oldukça önemli görülen bir konudur. Hem hayvanın hem sahibinin sağlığı aslında bakıldığında söz konusu aşılanmaya bağlıdır.

Hayvanların aşılanması neden önemlidir konusuna bakıldığında bazı mevsimlerde hayvanların hastalıklarının artış gösterdiği ve söz konusu bu hastalıkların bulaşıcı da olabildiği görülmektedir. Mevsimsel değişiklik ile hastalanan hayvanların da mutlaka aşılanması ve bu aşılar ile birlikte söz konusu virüs ya da parazitleri fazla zarar almadan atlatılması sağlanabilmektedir. Bu aşılamanın önemi düzenli ve sıkı bir takip ile atlanmamalıdır.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın