HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. Affenpinscher

Affenpinscher

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 7 dk okuma süresi
37 0
Affenpinscher

Affenpinscher

Affenpinscher en eski süs köpeklerinden kabul edilir. Bu köpek dış görünüş itibarıyla uzun sakallara, sığ ve uzun bir kürke sahiptir. Badem gözlere sahiptir Affenpinscher. Göz rengi çoğunlukla siyah olmaktadır. Uzun tüyleri genellikle kızıl, gri, siyah veya gümüş renginde olmaktadır. Deri rengi ise siyah olmaktadır. Boy aralığı genellikle 25 ile 38 aralığında değişir. Kulakları ise sivri uçlara sahiptir ve genellikle kesilerek kullanılır. Kare görünüme sahip bu köpek en eski oyuncak köpek türlerindendir. Sağlam bir vücut yapısı vardır. Boynu kemerlidir. Göğsü derindir.

Affenpinscher vücuduyla orantılı yuvarlak bir başa sahiptir. Kafa kısmında bulunan tüyleri vücudunun diğer bölümüne göre daha uzundur. Genellikle maymuna benzetilir. Kısa ve sivri bir buruna sahiptir. Bacakları ise yere yakındır. Kuyruğu ise kısa ve diktir. Affenpinscher tüyleri tek katmandan oluşur. Kabarık tüyleri dalgalı olabilmektedir. Kalça ve kuyruk kısmı tüyleri diğer yerlerine kıyasla kısadır. Boyun, omuz ve kafa kısmı daha tüylüdür. Genellikle mat bir görünüme sahiptir tüyleri.

Peki Affenpinscher bakımı yapılırken nelere dikkat edilmelidir? Affenpinscher nasıl beslenmelidir? Affenpinscher kökeni neresidir? Affenpinscher karakteristik özellikleri nelerdir? Tüm bu sorulara bu başlık altında cevap bulacaksınız.

Affenpinscher

Affenpinscher Karakter Yapısı

Affenpinscher karakter yapısı itibarıyla sevimli ve eğlencelidir. Çevresindeki insanları eğlendirmeyi sever. Bir diğer özelliği ise sadık oluşudur. Sahibinin komutlarına uyar. Sevdiği insanlar söz konusu olduğu zaman agresifleşir ve kolay kolay sakinleştirilemez. Sevimli ve küçük yapılarına karşı bu köpekler çok cesurdur. Bu cesaret kendilerinden daha büyük köpekler karşısında da kendini gösterir. Ancak normal şartlarda diğer evcil hayvanlarınızla iyi anlaşırlar.

Bu köpekler küçük çocuklarla çok iyi anlaşamasa da bebekken başlayacağınız eğitimle bu durumu değiştirebilirsiniz. Ev ortamına en uygun köpek türlerindendir Affenpinscher. Hatta apartman dairelerinde de uyumlu bir yaşam sürerler. Tehlike olarak gördüklerinde durumlar karşında çok havladıkları görülür. Ancak genel itibarıyla sessizlerdir. Küçükken yapacağınız bir eğitimle sessizlik komutunu siz de öğretebilirsiniz. Ancak eğitim aşamasında hassas davranmanız gerekir. Affenpinscher sert bir otorite karşısında inatçı davranabilir. Daha sevecen ve eğlenceli bir eğitimle komutları öğretebilirsiniz.

Affenpinscher Bakımı

Bakımı konusunda sığ tüyleri önem taşımaktadır. Tüyleri kolay dolaştığı için düzenli taranması gerekir. Haftada 2 veya 3 defa tarayarak tüy bakımını yapabilirsiniz. Ayrıca sert tüyleri için kolaylık sağlayacak bir tarak kullanmanız gerekecektir. Bu ırkın tüyleri orta sıklıkta dökülmektedir. Ancak bazı durumlarda artan oranda tüy dökerler. Bu durumlara yeni bir ortam, mevsim geçişleri veya mama değişimi örnek verilebilir. Bu durumlarda tarama işleme daha sık yapılmalıdır.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Bichon Frise 

Evde bakıldığından düzenli olarak yıkanabilir. Ancak kurulama işlemi ihmal edilmemelidir. Ayda bir defa tırnakları kesilerek olası kırılma ve kanamaların önüne geçilebilir. Kulak bakımı ihmal edilmemelidir. Dişleri haftada iki veya üç kez fırçalanmalıdır. Affenpinscher düzenli olarak veteriner kontrolüne götürülmelidir. Ayrıca uyuduğu yemek yiyip su içtiği alanların temizliği önemlidir.

Beslenmesi

Beslenmesi konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli şey alerjik reaksiyonlarını bilmenizdir. Aldığınız mamaların içeriğine bakarak ve veterinerinizden yardım alarak bu tür rahatsızlıklarından koruyabilirsiniz. Ayrıca köpeğinizi boy kilo oranına, egzersiz durumuna, sağlık durumuna ve yaşına göre de beslemeniz gerekmektedir.

Bu küçük köpekler orta derecede kilo almaya yatkınlardır. Bu yüzden sürekli kilo kontrolünü yapmanız gerekir. Sağlık sorunları yaşamaması ve hayat kalitesini etkilememesi açısından orantılı bir kilo da tutmanız gerekir. Köpeğinizi sevdiği kuru veya yaş mamalarla besleyebilirsiniz. Küçük ırklar için üretilen mamalar bu konuda en uygun seçenek olacaktır. Ayrıca kendi yediğiniz gıdalarla da besleyebilirsiniz. Ancak her insani gıdanın köpeklere uygun olmadığını unutmamanız gerekir. Köpeğinizin su ihtiyacını da düzenli olarak karşılamanız gerekir.

Affenpinscher

Kökeni

Kökeni belirsizdir. Ancak genel kabul kökenin Almanya olduğudur.

Diğer İsimleri Nelerdir?

Diğer isimlerini sıralayacak olursak bunlar; African Terrier, Ape Terrier, Affen, Monkey Dog.

Ortalama Ömür Süresi Kaç Yıldır?

Ortalama 12 ile 15 yıl arasında yaşar.

Çok Tüy Döker Mi?

Ortalama düzeyde tüy döker. Ancak uyum sağlamaları gereken yeni durumlar söz konusu olduğuna tüy dökümü artabilir. Bu dönemlerde daha sık taranmalıdır.

Evde Bakılmaya Müsait Bir Köpek Midir?

Evde bakılmaya en müsait köpek ırkıdır. Küçük sevimli halleriyle ev ortamına kolaylıkla uyum sağlarlar. Apartman için de bu köpekler çok uygundur.

Kaç Yavru Doğurur?

Affenpinscher 3 ya da 4 tane yavru dünyaya getirir. Daha fazla yavru olması durumunda veteriner yardımıyla doğum yapması gerekir.

Hangi Renklerde Olur?

Affenpinscher siyah, gri, kırmızı, kızıl, gümüş renklerinde olabilmektedir.

Bakımı Kolay Mıdır?

Bakımı en kolay köpeklerden biridir. Ancak çabuk dolanan, sert tüyleri özel bir bakım gerektirir. Bunun dışında tırnak bakımı, dış bakımı kolaylıkla yapılabilir. Ayrıca çok fazla tüy dökmemeleri de bakımlarını kolaylaştıran bir etmendir.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın