HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. Appenzell Dağ Köpeği

Appenzell Dağ Köpeği

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 7 dk okuma süresi
29 0
Appenzell Dag Kopegi

Appenzell Dağ Köpeği

Appenzell dağ köpeği İsviçre kökenli bir ırk olarak bilinir. Bu köpeklerin Alpler’de ve tarlalarda bekçi köpeği olarak kullanıldıkları da bilinmektedir. Bu köpek ırkı çok hareketli ve çok enerjik olduğundan egzersiz ihtiyaçları karşılanmalıdır. Ayrıca bu hareketli ve sevimli köpeklere terapi köpeği de denmektedir. Bu köpekler pozitif bir görünüm çizmektedir. Verilen görevleri her durumda eksiksiz yapmaya çalışan bu köpekler sahiplerine karşı çok sadıklardır. Bu köpekler enerjik yapılarıyla oyun oynamaktan çok hoşlanırlar. Bu yüzden çocuklarınız için iyi bir oyun arkadaşı olabilirler. Çocukların çok sevdiği ırklardan olan bu köpekler sürekli sizden ilgi bekleyebilirler.

Bu köpek ırkı görünüş itibarıyla çok iri değildir. Ancak güçlülerdir ve enerjiklerdir. Bu yüzden kilo problemi pek yaşamazlar. Sürekli koşarken gördüğünüz bu köpekleri ağızlarını açık dillerini ise bu sebeple dışarıda görürsünüz. Bu köpeklerin daha çok hayvan bekçiliği yaptığı ve çiftliklerde çokça kullanıldığı bilinmektedir. Bu azimli çalışkan köpekler aileleriyle uyumlu bir yaşam sürerler. Genellikle 3 renkli olarak görünen bu köpekler kare şeklinde bir ırktır. Tatlı ve kuvvetli olan bu çevik köpeklerin korkusuz oldukları da bilinmektedir. Yabancılara karşı temkinli olsalar da kolay iletişim kurarlar.

Peki Appenzell Dağ Köpeği karakter yapısı nasıldır en karakteristik özellikleri nelerdir? Appenzell nasıl beslenir beslenirken dikkat edilmesi gereken konular nelerdir? Appenzell Dağ Köpeği bakımı kolay mıdır bakımı konusunda hangi konular önem arz etmek? Appenzell Dağ Köpeği kökeni nedir? Kaç yavru dünyaya getirir ortalama kaç yıl yaşar? Tüm bu soruların cevabına bu başlık altında detaylı bir şekilde yer vereceğiz.

Karakter Yapısı

Appenzell Dağ Köpeği karakter yapısı itibarıyla çok sevecen ve eğlencelidirler. Bu köpek ırkı oyun oynamaya bayılır ve kendilerine ilgi gösterilsin isterler. Bu yüzden çocuklarla çok iyi anlaşırlar. Köpeklerin çocuklar üzerinde olumlu etkisi olduğunu düşünecek olursak bu köpekler çocuklar için iyi bir oyun arkadaşı olacaktır.

Appenzell Dağ Köpeği sevecen yapılarından dolayı çok kolay iletişim kurarlar. Ancak sahiplerine karşı çok korumacı olduklarından yabancılara karşı temkinli yaklaşırlar. Bu köpeklerin koku alma duyularının çok geliştiği de bilinmektedir. Bu yüzden aramalarda da çok sık tercih edilen köpek ırklarından biridir. Appenzell Dağ Köpeği’nin karakter yapısı itibariyle çok zeki olduğu bilinmektedir. Bu zeki yapıları nedeniyle verdiğiniz eğitimleri çok çabuk öğrenirler. Ancak yine de eğitimlerine küçük yaşta başlamanız gerekir ve eğitirken mutlu olacakları yollar bulmamız gerekir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Avusturya Tazısı

Bakımı

Appenzell Dağ Köpeği bakımı konusunda tüy bakımı tırnak bakımı kulak bakımı önem arz etmektedir. Tüylerinin düzenli olarak haftada birkaç kez taranması gerekir. Bu köpeklerin banyo ihtiyacı konusunda kirlendiklerinde ve gerektiğinde bu işlemi yapmanız gerekir. Tırnaklarının kırılmaması yaralanmaması kanamaması için düzenli olarak tırnaklarını kesmeniz gerekir. Ayrıca kulak bakımını konusunda temizliklerini aksatmadan yapmalısınız. Ayrıca bu köpekler çok hareketli olduklarından düzenli olarak gezdirmeniz ve egzersiz ihtiyaçlarını karşılamanız gerekir. Bütün evcil hayvanlarınızda olduğu gibi bu köpek ırkında da beslediğiniz yemek ve su kaplarının temizliği çok önemlidir. Appenzell Dağ Köpeği bakımı konusunda veterinerinizden yardım alarak daha iyi sonuçlar alabilirsiniz. Ayrıca düzenli veteriner kontrolleri köpeğinizde oluşabilecek hastalıkların da önüne geçecektir.

Appenzell Dağ Köpeği

Beslenmesi

Appenzell dağ köpeği beslenmesi konusunda en önemli konu köpeğinizin alerjik reaksiyonlarını bilmenizdir. Köpeğinize verdiğiniz mamaların alerjik reaksiyonlara sebep olmaması için veterinerinizden yardım alabilirsiniz. Ayrıca köpeğiniz için kullanacağınız mamaların içeriğine bakarak yine bu tür rahatsızlıkların önüne geçebilirsiniz. Bunlar dışında köpeğinizin yaşına sağlığına boy kilo oranına göre bir beslenme programı yapmanız gerekmektedir. Bu köpek ırkı çok hareketli olduğundan buna uygun bir beslenme programı yapmalısınız. Aşırı kilo alıp hareket kapasitesini düşürmemesi için kontrollü bir beslenme programı yapmanız gerekir.

Köpeğiniz hamileyken ayrı bir program yapmalı belli bir haftadan sonra yiyecek miktarını arttırmalısınız. Tüm bu kriterlere dikkat ettikten sonra köpeğinizi sevdiği yaş veya kuru mamalarla besleyebilirsiniz. Ayrıca zaman zaman mutfağınızda hazırladığınız besinleri de köpeğinize verebilirsiniz. Ancak bilmeniz gerekir ki bütün insani gıdalar hayvanlar için faydalı değildir. Bu konuda yine veterinerinizden destek alabilirsiniz. Bunlarla birlikte köpeğinizin su ihtiyacını da düzenli olarak karşılamalısınız.

Appenzell Dağ Köpeği Kökeni

Appenzell dağ köpeği kökeni İsviçre‘dir.

Appenzel Dağ Köpeği Ortalama Kaç Yıl Yaşar?

Appenzel Dağ Köpeği ortalama yaşam süresi 14’tür.

Appenzell Dağ Köpeği Bakımı Kolay Mıdır?

Appenzel Dağ Köpeği bakımı oldukça kolaydır.

Appenzell Dağ Köpeği Ortalama Kaç Yavru Dünyaya Getirir?

Appenzell Dağ Köpeği 8 ile 10 yavruya kadar dünyaya getirmektedir. Daha fazla yavru olması durumunda veteriner yardımı ile köpeğinize doğum yaptırmanız gerekmektedir.

Appenzell Dağ Köpeği Hangi Besinleri Yer?

Köpeğinizin yaşına, sağlığına, boy kilo oranına uygun bir beslenme programı yapmanız gerekir. Bunun için veterinerinizden yardım alabilirsiniz. Böylelikle köpeğinizin alerjik reaksiyonlarının da önüne geçebilirsiniz.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın