HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. Airedale Terrier

Airedale Terrier

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 7 dk okuma süresi
43 0
Airedale Terrier

Airedale Terrier

Airedale Terrier en büyük terrier cinsidir. Bu köpekler kıvırcık tüylere sahiptir. Sert tüylere sahip olan Airedale Terrier tüy rengi ise siyah, kahverengi veya sarı olmaktadır. Genellikle bu ırk benekli bir kürke sahip olmaktadır. Tüyleri iki katmandan oluşur ve alt katmandaki tüyler kısa ve daha yumuşaktır. Üst katman ise sert ve karışık bir görüntüye sahiptir.

Airedale Terrier boyu 60 santime kadar uzamaktadır. Bu köpek ırkının kilosu ise 22 ile 30 kg civarlarında olmaktadır. Airedale Terrier dış görünüş itibarıyla düz bir sırt ve derin bir göğüs yapısına sahiptir. Bacakları güçlü, uzun ve diktir. Kaslı ve dik bacakları bu ırkı uzun göstermektedir. Burnu siyah olan Airedale Terrier uçları öne doğru düşen kulaklara sahiptir. Gözleri ise yuvarlar ve küçüktür.

Peki Airedale Terrier bakımında dikkat edilmesi gereken şeyler nelerdir? Airedale Terrier kökeni nereye dayanmaktadır? Airedale Terrier nasıl beslenmelidir? Airedale Terrier karakteristik özellikleri nelerdir? Merak edebileceğiniz tüm bu soruları bu başlık altında tek tek cevaplayacağız.

Airedale Terrier Karakter Yapısı

Airedale Terrier karakter yapısı itibariyle cesur ve sadıktır. Sahiplerinin komutlarına kolaylıkla uyum sağlarlar. Eğlenmeyi seven bu köpeğimiz tek başına vakit geçirmeyi sevmez. Bir anda yalnız bırakılırlarsa terk edilme fobisi geliştirirler. Bu duruma çukur kazarak ve agresifleşerek tepki gösterirler.

Airedale Terrier cinsi ilk kez tanıştığı insanlara karşı ılımlı davranmaktadır. Çok kolay uyum sağlayan bu köpekler tam bir arkadaş canlısıdır. Sevecen yönlerini diğer hayvanlarla ilişkilerinde de görmek mümkün. Başka köpek cinslerine kıyasla Airedale Terrier kedilerle ve diğer köpeklerle çok iyi anlaşarak kısa sürede uyum yakalar.

Airedale Terrier zeki yapısıyla verilen eğitimi kolaylıkla öğrenir. Ancak eğitme yönteminizi sevmezse inatçı davranabilir. Çok fazla gürültü yapmasa da mutsuz olduğunda bu durum biraz değişebilmektedir. Bu durumlarda havlama sıklığı artar, toprağı kazmaya başlar ve çiğneme alışkanlığı geliştirebilir. Ancak eğlenceli ve oyun seven yapıları sebebiyle kolaylıkla bu durumdan kurtulabilirler.

Airedale Terrier Bakımı

Airedale Terrier bakımı konusunda tüyleri dikkat edilmesi gereken konuların başında gelmektedir. Yoğun kürk yapısı sebebiyle tarama işlemi ihmal edilmemelidir. Haftada iki defa taramak yeterli olacaktır. Airedale Terrier çok fazla tüy döken bir köpek cinsi değildir. Ancak uyum sağlaması gereken yeni şartlarla karşılaştığında tüy dökebilmektedir. Özellikle mevsim geçişlerinde tüy dökümlerinde artış gözlemlenebilir. Bu köpeğin çok sık yıkanması gerekmez. Kirlendikçe ve ihtiyaç duydukça yıkanması yeterlidir. Tırnak bakımı ihmal edilmemeli en az ayda bir tırnakları kesilmelidir. Diş sağlığı açısından haftada en az 2 3 defa dişleri fırçalanmalıdır. Beslerken kullandığınız mama ve su kaplarını temiz tutmanız da sağlıkları açısından önemlidir. Airedale Terrier bakımından daha iyi sonuç almak için düzenli veteriner kontrolü önemlidir.

Airedale Terrier Beslenmesi

Airedale Terrier beslenmesi konusunda lifli gıdalar tercih edilebilir. Damak tadına göre kuru veya yaş mama tercihi de yapılabilir. Öğünler belirlenirken köpeğin boy kilo oranı ve yaşı önemlidir. Köpeğinizin alerjik reaksiyon geliştirebildiği besinleri bilmeniz için veteriner kontrolü şarttır. Ayrıca yaşının ve boyunun üzerinde bir kiloya sahipse yine veterinere danışabilirsiniz. Bu durumda kilosuna uygun bir diyet ve egzersiz programı yapılabilir. Zaman zaman mutfağınızdaki besinlerle de besleyebilirsiniz. Ancak hayvanların metabolizması bizimkinden farklı olduğundan bu çok sık tekrarlanmamalıdır. Özellikle yağlı ve tuzlu gıdalar, çikolata dondurma gibi şekerli besinler köpekler için tavsiye edilmemektedir. Ancak pirinç, makarna, balık, kırmızı et, tavuk gibi gıdaları zaman zaman tercih edilebilirsiniz.

Airedale Terrier Kökeni

Airedale Terrier kökeni İngiltere’dir. Aire Vadisi’nde işçiler tarafından yetiştirildiği düşünülmektedir.

Airedale Terrier Yaşam Süresi Ne Kadar?

Airedale Terrier ortalama yaşam süresi 10 ile 14 yıl aralığında değişmektedir.

Airedale Terrier Kaç Yavru Doğurur?

Airedale Terrier ortalama 8 yavruya kadar doğurmaktadır.

Airedale Terrier Çok Tüy Döker Mi?

Airedale Terrier çok fazla tüy döken bir köpek değildir. Mevsim geçişlerinde bu durum değişkenlik gösterebilir.

Airedale Terrier Ev Yemeği Yer Mi?

Airedale Terrier beslerken ev yemeği, meyve, sebze tercih edebilirsiniz. Ancak her meyve sebze köpeğinize uygun olmayabilir. Bu yüzden veterineriniz ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Airedale Terrier En Çok Hangi Renkte Olur?

Airedale Terrier en sık görülen renkleri ten rengi, kahverengi ve siyahtır. Bu köpek ırkı lekeli tüylere sahip olmaktadır.

Airedale Terrier Evde Bakılır Mı?

Airedale Terrier evde bakılmaya pek müsait değildir. Özgürlüğüne düşkün bu köpekler için apartman dairesi de uygun olmamaktadır. Eğlenmeyi ve hareket etmeyi sevdiklerinden bahçeli bir ev bakımları için en uygun seçenek olacaktır.

Airedale Terrier Bakımı Zor Mu?

Airedale Terrier çok tüy dökmediğinden bakımı çok zor değildir. Haftada iki üç kez taramanız, gerektikçe yıkamanız, diş ve tırnak bakımına dikkat etmemiz yetecektir.

Airedale Terrier Eğitimi

Airedale Terrier eğitimi konusunda itaatkar yapısıyla size kolaylık sağlayacaktır. Tuvalet eğitimi ve komutları kolaylıkla öğretebilirsiniz.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın