HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. Golden Retriever

Golden Retriever

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 7 dk okuma süresi
35 0
GoldenRetriever1

Golden Retriever Özellikleri ve Bakımı

Golden’ler bulunduğu ortamda sevimliliği, cana yakınlığı ve oyunculuğu ile tüm dikkatleri üzerine çekmektedir. Orta büyüklüğe sahip bu sevimli ırk, açık kahverengi ve krem tonlarındaki yumuşak ve göz alıcı bedeniyle beğeni kazanır.

Tür

Sportif

Ağırlık

25- 34 kg

Yükseklik

52- 61 cm

Aile

Retriever

Menşei

England

Menşei Tarihi

1800′ ler

Yaşam Süresi

10- 13 Yıl

GoldenRetriever

Kişilik ve Karakter Özellikleri

Golden Retriever ırkı sakin, tatlı, nazik ve oyuncu bir karakteri vardır. Tam bir aile köpeği olan Golden ırkı insanlarla, çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla oldukça iyi anlaşırlar. Kusursuz bir bekçilik yapma ve yüksek koruma içgüdüsü yoktur. Ama sadık birer dost oldukları için sahiplerine karşı olabilecek bir tehlike durumunda onları koruma içgüdüsüne sahiptirler.

Uyumlu bir ırk oldukları için eğitimleri kolaydır. Bu durum alışma süresini de kısaltır. Eğitimlerin ödül sistemi ile ilerlemesi onun için daha teşvik edici olur. Golden Retriever sevgi bekleyen ve sevgisini de sahibine gösterebilen bir köpektir.

Golden Retriever ev ortamında fazla havlamazlar. Uluma ve havlama durumları minimum seviyede ve belli durumlarda oluır. Gün içerisinde 10 ile 12 saat arasında uyuyabilen Golden Retriever kilo almaya müsait bir ırktır.

Golden Retriever ile gün içinde yürüyüş yapmak, oyun oynamak için belli bir vakit ayırmak gerekmektedir. Köpek parklarını ziyaret ederek köpeğinizin sosyalleşmesini sağlamak da önemlidir. Bu şekilde de köpeğiniz iyi huylar kazanabilir.

Golden Retriever bisiklet gezilerine eşlik etmeyi, bir eşyayı yakalayıp geri getirmek gibi aktiviteleri çok sever. Bu nedenle gün içerisinde minimum 1 saat ona vakit ayırmalı ve açık alanda çimlerde yürüyüş yaptırmalısınız.

Tarih

Golden Retriever ırkı, Lord Tweedmouth ismiyle bilinen Sir Dudley Majoribanks tarafından geliştirilmiştir.

Lord Tweedmounth 1835 yılından 1890’a kadar yaptığı üreme çalışmalarını kayıt altına almıştır. Böylelikle ırkın gelişimi ile ilgili bilgilere bu notlar arasında ulaşılmıştır.

Lord Tweedmouth 50 yıl boyunca avlanma yeteneği gelişmiş, suyu seven, sadık ve evde yaşayabilecek sarı tüyleri olan bir köpek cinsi yaratmak için çok çaba sarf etti. Doğan farklı tüy renklerine sahip yavruları çevresindeki insanlara vererek yalnızca sarı tüylü yavrular üzerinde çalışmasına devam etti ve en sonunda istediği gibi kabarık sarı tüyleri olan, avlanma yeteneğine sahip, koku alma becerisi yüksek, içgüdüsel olarak suyu seven, iyi huylu ve sadık bu Golden Retriever ırkını yarattı.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Great Dane

Golden Retriever cinsi 1920’de The Kennel Club of England tarafından resmen kabul edildi.

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Atletik ve simetrik bir vücut yapıları vardır. Erkeklerin köpekler dişilere göre daha iridir. Yaşlandıkça göğüsleri genişler ve vücutları daha kaslı bir yapıya sahip olur.

Kafa

Kafa yapısı köpeğin vücut büyüklüğü ile orantılı olup geniş yapıdadır. Burun kısmı siyahtır ve geniş ve açık deliklere sahiptir.

Kulaklar

Başının iki yanından aşağı doğru sarkan kulakları koştuğu ve yürüdüğünde tıpkı kuyruğu gibi ahenkle sallanır. Sese hassas olan, avcılık yeteneği yüksek Golden’in kulakları hiçbir zaman yukarı doğru dikilmez.

Gözler

Kahverengi veya siyah gözleri hafif çekik veya yuvarlak şekildedir. Daima sevgi dolu bakan gözleri ile güler yüzlü bir mizacı vardır.

Bacaklar ve Ayaklar

Orta kemerli, yuvarlak, perdeli ve sıkı yapıda ayakları vardır.

Kuyruk

Düz, tüylü kuyruğu hareket halindeyken neşeyle sallanır. Mutlu oldukları, sevildikleri, sevindikleri ve kimi zamanda endişe duydukları zaman sallanan kuyrukları tabandan geniş başlayıp uca doğru incelir.

Tüy

Parlak altın sarısı, krem ve kahverengi tonları arasında tüyleri vardır. Çift katmanlı kürkünün üst katmanı düz veya dalgalı olup, yumuşaktır. Alt kürk katmanı ise vücut ısısını korur ve suya dayanıklı yapıdadır. Kalın tüyleri ile su geçirmez bir özelliğe sahiptir.

Renk

Golden Retriever ırkının rengi altın sarısı, krem ve kahverengi, sarı ve sarının tonlarında görülür.

GoldenRetriever

Bakım

Golden Retriever tüylerini yıl içerisinde bir veya iki kez yoğun şekilde dökerler. Bu durumu günlük tarama, fırçalama ile azaltabilirsiniz. Haftada bir veya iki kez fırçalamanız gerekmektedir.


Golden Retriever temizliği için ayda 1 kez banyo yapması yeterli olacaktır. Aynı zamanda tırnak bakımına da gerekli özeni göstermelisiniz. Tırnaklarının yıpranmasına ve uzamasına bağlı olarak ayda 1 ya da 2 kez kesmelisiniz. Ağız ve diş sağlığı için haftada 2 kez diş fırçalama yapmanız önerilmektedir. Bunun yanında kulakları kontrol edilmeli varsa kir kalıntıları temizlenmelidir.

Köpeğinizi beslerken mamanın tamamını vermek yerine, ölçerek ve iki öğüne bölerek vermeniz önerilir. Fazla kilolu olup olmadığından emin değilseniz, göz testi ve dokunma testi yapabilirsiniz. Öncelikle ona bakın; belini görebiliyor olmalısınız. Daha sonra ellerinizi sırtına koyun ve baş parmaklarınız bel kemiğinde gelecek şekilde, parmaklarınıza aşağı doğru yayılma hareketi uygulayın. Omurgalarını göremiyor ancak parmaklarınızla fazla bastırmadan da hissedebiliyor olmanız gerekir. Eğer hissedemiyorsanız, daha az yemeli ve daha çok egzersiz yapmalıdır.

Bakımlarını düzenli yaptığınız köpeğinizin mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olursunuz.

Tam olarak besin miktarını öğrenmek ve bakımlarıyla ilgili detaylı bilgi almak için veterinerinize başvurmanızda fayda vardır.

 

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın