HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. Alman Av Teriyeri

Alman Av Teriyeri

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 7 dk okuma süresi
35 0
Alman Av Teriyeri

Alman Av Terrieri

Alman Av Terrieri, 4 ila 10 kilo arasında değişen ağırlığıyla küçük köpek sınıfına girmektedir. Küçük olmasına karşın tarihin önemli sahnelerinde boy gösteren bu ırk, 1. dünya savaşında aktif olarak kullanılmış bir ırktır. Bu açıdan bakıldığında, bu teriyer cinsinin son derece önemli özelliklere sahip olduğu da anlaşılabilmektedir.

Çalışkan bir köpek cinsi olan Alman Av Teriyeri, insanlarla çok iyi bir şekilde anlaşmaktadır. Bu özelliği de Alman Av Teriyerini daha da popüler bir ırk yapmaktadır. Alman Av Teriyerini diğer küçük köpek ırklarından ayıran birçok özellik vardır. Dediğimiz gibi bu ırkın küçük köpek ırklarından olması, özellikleri bakımından sizleri yanıltmamalıdır. Bu ırkı diğer küçük köpek ırklarından ayıran en önemli özellik ise atletik yapısı ve insanlara daha açık olmasıdır.

Alman Av Teriyeri

Alman Av Terrieri Karakter Yapısı

Alman Av Teriyerlerinin karakter yapısında dikkat çeken en önemli özellik, kararlı bir yapıya sahip olmasıdır. Başta da belirtildiği üzere kararlı olması, tarihin önemli bölümlerinde aktif olarak rol almalarını da sağlamıştır. Sonuç olarak Alman Av Terrieri karakter yapısı, görev köpeği tanımına tam anlamıyla uymaktadır.

En eğitilebilir ırkların başında gelen Alman Av Terrieri, bütün komutları kolay anlayabilmektedir. Dolayısıyla ırkımız, bütün eğitimleri hızlı ve hatasız bir şekilde geçebilmektedir.

Ayrıca Alman Av Teriyeri, koku duyusu en gelişmiş ırklardandır. Bu özelliği, söz konusu ırkı mükemmel bir izci köpeği yapmaktadır. Ekstra olarak araştırmacı yapısı da izci köpeği özelliklerini pekiştirmektedir.

Günümüzde aile köpeği olarak beslenilen Alman Av Teriyerleri, özellikle çocuklarla çok iyi anlaşabilmektedir. Bundan dolayı iyi bir aile köpeği arayan kişilerin büyük çoğunluğu, bu ırkı tercih etmektedir.

Alman Av Terrieri Bakımı

Alman Av Teriyerinin bakımında dikkat edilecek en önemli konu, egzersizlerdir. Çünkü Alman Av Teriyerleri, her gün egzersize ihtiyaç duyan köpeklerdir. Bundan dolayı köpeğe uygun bir egzersiz programının uygulanması, köpeğin sağlıklı bir şekilde yaşaması için önemlidir. Alman Av Terrieri bakımı, zaman isteyen bir bakımdır. Sonuç olarak bu ırkı her gün yürüyüşe çıkarmak gerekmektedir. Bundan dolayı zamanı olmayan kişilerin bu ırkı almamaları daha iyi olacaktır.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  English Pointer

Alman Av Terrieri, çabuk kirlenebilen bir ırktır. Daha çabuk kirlenmesi de uzun ve kalın tüylere sahip olmasıyla ilgilidir. Dolayısıyla söz konusu köpek cinsi, diğer köpek cinslerine nazaran daha sık bir şekilde yıkanmalıdır.

Genel anlamda köpek bakımında kullanılan teknikler Alman Av Teriyeri için de geçerlidir. Kulakların, dişlerin, gözlerin ve tırnakların düzenli şekilde kontrol edilip bir problem görünmesi hâlinde bu bölgelerin temizliği ve bakımı da olması gerektiği gibi yapılmalıdır. Gereken durumlarda veterinere başvurmaktan da çekinilmemelidir.

Alman Av Teriyeri

Alman Av Terrieri Beslenmesi

Alman Av Teriyeri, küçük bir köpek ırkı olsa da diğer küçük köpek ırklarına göre daha yüksek kalori ihtiyacına sahiptir. Çünkü bu teriyer ırkının her gün egzersize ihtiyaç duymaktadır. Bundan dolayı Alman Av Terrieri beslenmesi işlemine de ekstra titizlik gösterilmelidir. Kullanılacak mamaların kalitesi, direkt olarak köpeğin sağlığına etki etmektedir. Örneğin kalitesiz bir mama, tüylerin sağlıklı bir şekilde büyümesini engellemekte ve sindirim sistemine de zarar vermektedir. Bundan dolayı her zaman kaliteli mamaların tercih edilmesi gerekmektedir.

Alman Av Teriyeri beslenmesi, genellikle kuru mamalarla yapılmaktadır. Söz konusu köpek ırkını yeni alacaklara da kuru mamaları tercih etmeleri önerilmektedir. Günlük olarak verilecek kuru mama miktarı, köpekten köpeğe değişebilmektedir. Ancak ortalama olarak bir ölçek kadar kaliteli kuru mama, teriyer beslenmesi için yeterli olmaktadır.

Alman Av Terrieri Kökeni

20. yüzyılın başlarında ilk olarak Almanya’da üretilmiş olan Alman Av Terrieri, günümüzde bütün coğrafyalarda beslenebilen bir ırktır. Özellikle görev köpekliğinde kullanılmış olan bu ırk, günümüzde de benzer görevler için kullanılabilmektedir.

Alman Av Terrieri kökeni, Black and Tan Terrier ve Old English Fox Terrier ırklarına dayanmaktadır. Çünkü bu ırkın üretim faaliyetleri, ilk olarak belirtilen iki ırkın melezlenmesiyle başlamıştır.

Alman Av Teriyerlerine Günde Kaç Saat Egzersiz Yaptırılmalıdır?

Alman Av Teriyerlerinin günde en az bir saat dolaşmayla karışık egzersiz yapmaları gerekmektedir. Bu süre, köpeğin egzersiz ihtiyacına göre daha yukarıya da çekilebilmektedir.

Alman Av Teriyerleri için Özel Bir Egzersiz Programı Hazırlanmalı Mıdır?

Alman Av Teriyerinin egzersiz ihtiyacı, büyüdüğü zaman kesinleşmektedir. Bundan dolayı belli bir yaşa gelmeden önce özel bir egzersiz programının yaptırılmasına gerek yoktur. Alman Av Terrieri, gelişimini tamamladıktan sonra isteğiniz doğrultusunda özel egzersiz programı yaptırılabilmektedir.

Alman Av Terrieri Türü Genelinde Etkili Olan Kronik Rahatsızlık Var Mı?

Alman Av Teriyerinin yatkın olduğu belli başlı kronik rahatsızlıklar vardır. Ancak her Alman Av Teriyeri, bu hastalıklara yakalanacak diye bir durum söz konusu değildir. Dolayısıyla Alman Av Terrieri yavrusu alacaklar, bu hastalığa sahip olmayan yavruları tercih etmelidir. Bu köpek ırkı; Katarakt, Hipotiroidizm, Glokom ve Legg-Calve-Perthes hastalığına yatkındır. Belirtilen hastalıklara sahip olan Alman Av Teriyerlerin tedavisine de veteriner hekim kontrolüne başlanmalıdır.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın