HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. Englishs Cocker Spaniel

Englishs Cocker Spaniel

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 9 dk okuma süresi
35 0
Englishs Cocker Spaniel

Englishs Cocker Spaniel Özellikleri ve Bakımı

English Cocker Spaniel cinsinin en belirgin özelliği sıcakkanlı, neşeli halleri ve avcılık yeteneğidir.  Bu ırk etrafında olup bitenlere karşı meraklı, görev bilinci yüksek ve sahibine sadık bir köpektir.

Tür

Sportif Grubu, Av Köpeği

Ağırlık

11- 15 Kg

Yükseklik

38- 43 Cm

Aile

Gundog, Spaniel

Menşei

İngiltere

Menşei Tarihi

1800’ler

Yaşam Süresi

12- 15 Yıl

Kişilik ve Karakter Özellikleri

Englishs Cocker Spaniel ailesine çok bağlı oldukları için sevdikleriyle etkileşim içinde olmak, birlikte zaman geçirmek ve ailesiyle oyunlar oynamak onlar için çok önemlidir. Yeni insanlarla tanışmak, çocuklarla ve diğer evcil oynamaktan mutlu olurlar. Bazı Cocker’ların çekingen ve utangaç davrandığı görebilirsiniz ancak erken yaşta sosyalleştirilmeye başlanılırsa bu durum kolaylıkla atlatılır.

Her ne kadar sıcakkanlı köpekler olsalar da birisi kendi alanına yaklaştığında, sahibine ve sevdiklerine karşı tehdit oluşturduğunu düşündüğünde havlayarak tepki gösterebilir. Tabi karşısındaki insan ona en ufak bir sevgi gösterirse hızlı bir şekilde yumuşar ve onunla arkadaş olabilir. Yani bir bekçi köpeği gibi koruma becerisine sahip değillerdir.

Englishs Cocker Spaniel doğası gereği avcılık yeteneğine sahiptir. Bu durumda onların aktif yapılı, egzersiz ihtiyacı yüksek bir cins olduğunu gösterir. Ne kadar yeterli egzersiz yaparlarsa sağlığı, karakteri ve psikolojisi o kadar iyi olur. Aksi halde huysuz olmaları, sıkılgan davranışlar sergilemeleri mümkündür.

Apartman hayatına oldukça kısa sürede uyum sağlayan bu köpekler insanları korkutmaz, rahatsız etmez. Yalnız kalmaktan hoşlanmadıkları için uzun süre yalnız kalırlarsa psikolojileri olumsuz etkilenir.

Englishs Cocker Spaniel çok zeki bir ırktır ve dolayısıyla eğitimleri oldukça kolay geçer. Zaman zaman girdiği havlama atakları, inatçılığı, sevdiklerine karşı alıngan ve kıskanç tutumları sayabileceğimiz oldukça az olan kötü ve olumsuz davranışlarıdır. Bu huylarını da eğitimle aşmak mümkündür.

Tarih

Spaniel ailesi, yüzyıllar önce İspanyol kökenli köpeklerden geliştirilmiştir.

1892 yılında farklı boyutlara sahip olmaları nedeniyle cins iki ayrı ırk olarak kabul edildi. Boyutları dışında iki cinsinde atalarının aynı olduğu, aynı gen havuzunu paylaştığı ve hala aynı avlanma kabiliyetine sahip oldukları görülmektedir.

19. yüzyıldaki köpek gösterilerinin artması ile çeşitli spaniel türlerinin resmi ırklar olarak belirlendiği görüldü. Böylece 19. Yüzyıl sonlarında İngiliz yetiştiricileri spaniel cinsini kendi içerisinde ayırmaya başladılar.

Amerikalı köpek yetiştiricileri, geleneksel İngiliz Cocker Spaniel ırkını tüm itirazlara rağmen değiştirmeye çalıştılar ve Amerikan Cocker’ı geliştirdiler.

İngiliz ve Amerikan Cocker Spaniel köpekleri 1936 yılında kulüp kurulana kadar hep birlikte anılıyordu. Bu ayrım sayesinde iki türün birbirine karışması engellenmiş oldu.

Irklar ayrıldıktan sonra Amerika bölgesinde Amerikan Cocker, İngiliz Cocker’ların popülerliğini eline alsa da İngiliz Cocker dünya genelinde çok daha popülerdi. Dünya da ise İngiliz ya da Amerikan ayrımı yapılmadan sadece Cocker Spaniel olarak biliniyordu.

1946 senesinde ise Englishs Cocker Spaniel, AKC tarafından ayrı bir ırk olarak tanındı ve ırk standartları belirlendi.

Fiziksel Nitelikler

Vücut

English Cocker Spaniel, orta uzunlukta, sıkı bir vücuda sahiptir. Vücudu sağlam, güçlü ve formdadır. Dış görünüşleri, bedeni hantal yapıda değildir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Belçika Kurdu

Kafa

Kafa yapısı, kavisli yapıda ve yandan baktığınızda hafif basık görülür. Namlusu, yani burun uzunluğu neredeyse kafa ile aynı uzunluktadır. Çok güçlü, derin çene ve diş yapıları vardır.

Kulaklar

Englishs Cocker Spaniel uzun, sarkık ve tüylü kulaklarıdır. Kulakları kafa yapısına göre hafif alçak ve sarkık şekilde yerleşmiştir. Kulakları yumuşak ve dalgalı tüylerle kaplıdır.

Gözler

English Cocker Spaniel orta büyüklükteki yuvarlak gözleri, koyu kahverengi veya ela renklerinde olabilir.

Englishs Cocker Spaniel

Bacaklar ve Ayaklar

Englishs Cocker Spaniel bacak yapısı uzun, kaslı ve kemiklidir. Ayakları kavisli parmaklarıyla, sıkı ve kemerli şekliyle kedi ayağına benzetilir.

Kuyruk

English Cocker Spaniel ırkının kuyruğu çoğunlukla kenetlenir, kırpılır ve kısa yapısıyla karşınıza çıkar. Bu işlemlerin yasa dışı olduğu yerlerde ise doğal yapısı bozulmaz, kırpılmaz ve uzun tüylü yapıda oldukları görülür.

Tüy

Orta uzunlukta, çift katmanlı, kısa ve sık yapıdaki tüyleri yumuşak, düz ya da hafif dalgalı olarak farklı renk ve çeşitlere sahiptir. Kulaklarında, göğsünde, karnında ve bacaklarında tüylenme görülür.

Renk

Englishs Cocker Spaniel cinsinin kürk renkleri arasında siyah, kahverengi, bej, lekeli bej, kahverengi- kırmızı, beyaz-siyah, beyaz-kızıl renk tonlarında ve üzerinde de işaretler, benekler veya desenler görülebilir.

Bakım

Englishs Cocker Spaniel köpeğinizin tüylerinin birbirine karışmaması, matlaşmaması ve iyi görünmesi için haftada en az 2-3 kez kapsamlı şekilde tarama ve tüy bakımını yapmalısınız. Yoğun tüylere sahip olsalar da çok dökülmezler. Tabi köpeğinizin dışarıda, bahçede çalışmasına ve gezinmesine bağlı olarak her gün taranması ve fırçalanması da gerekebilir.

Her ay ya da tüylerin uzamasına bağlı olarak iki ayda bir boyun altı, ayakların çevresi, yüzü, kulak ve kuyruk altlarındaki tüyleri kırpılırsa daha temiz olacaklardır.

Banyo ihtiyaçları gerektiğinde yaptırabilir ya da kuru şampuan kullanabilirsiniz.

Tırnaklarını uzamasına bağlı olarak ayda 1- 2 kez kesmeli, aynı şekilde ağız, diş sağlığı ve kulak kiri temizliğine de dikkat etmelisiniz.

Beslenmesi

Önemli Not: Köpeğinizin günlük mama ihtiyacı büyüklüğüne, yaşına, yapısına, boyutlarına,  metabolizmasına ve aktifliğine bağlıdır. Köpekler de tıpkı insanlar gibi birbirinden farklıdır ve hepsinin aynı miktarda besine ihtiyacı yoktur. Son derece aktif olan bir köpeğin, uyuşuk ve aktif olmayan bir köpeğin yediğinden daha fazla besin ihtiyacı olacağını söylemeye muhtemelen gerek yoktur. Satın aldığınız mamanın kalitesi de fark yaratır. Aldığınız Mama ne kadar kaliteli olursa köpeğiniz o kadar fazla yemek isteyecektir, tersi durumlardaysa mama kabında kalanları göreceksiniz.

Köpeğinizi beslerken mamanın tamamını vermek yerine, ölçerek ve iki öğüne bölerek vermeniz önerilir. Fazla kilolu olup olmadığından emin değilseniz, göz testi ve dokunma testi yapabilirsiniz. Öncelikle ona bakın; belini görebiliyor olmalısınız. Daha sonra ellerinizi sırtına koyun ve baş parmaklarınız bel kemiğinde gelecek şekilde, parmaklarınıza aşağı doğru yayılma hareketi uygulayın. Omurgalarını göremiyor ancak parmaklarınızla fazla bastırmadan da hissedebiliyor olmanız gerekir. Eğer hissedemiyorsanız, daha az yemeli ve daha çok egzersiz yapmalıdır.

Bakımlarını düzenli yaptığınız köpeğinizin mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olursunuz.

Tam olarak besin miktarını öğrenmek ve bakımlarıyla ilgili detaylı bilgi almak için veterinerinize başvurmanızda fayda vardır.

 

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın