HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. Alman Kısa Tüylü Pointer

Alman Kısa Tüylü Pointer

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 7 dk okuma süresi
33 0
Alman Kısa Tüylü Pointer

Alman Kısa Tüylü Pointer

Alman Kısa Tüylü Pointer, adından da anlaşılabileceği üzere kısa tüylere sahiptir. Kısa tüylere sahip olması nedeniyle soğuk bölgelere adapte olmakta zorlanan bu ırk, çoğunlukla ılıman iklimlerde beslenmektedir. Irkımızın en öne çıktığı konuların başında da avcılık gelmektedir. Zamanında avcılık amacıyla geliştirilen Alman Kısa Tüylü Pointer, av köpeği olduğunu kanıtlayan karakteristik özelliklere de sahiptir.

Her melez ırkta görülebilen belli başlı hastalıklar vardır. Kısa tüylü pointerların en büyük problemi de kalçalarındadır. Kalça displazisine yakınlığıyla bilinen bu köpekler, Von Willebrand hastalığı ve Gastrik Torsiyon hastalıklarına da yakalanabilmektedir. Tabii ki bu hastalıklar bütün kısa tüylü pointerlarda görülmemektedir. Ancak yaşa ve genetiğe bağlı olarak böylesine hastalıklarla karşılaşma ihtimalleri bulunmaktadır.

Sayılan hastalıkların riski altında olmayan kısa tüylü pointerlar için yavrunun nereden alındığı önemlidir. İleride böylesine problemlerle karşılaşmak istemeyenler, aldıkları yavrunun anne ve babasının bu hastalıklara sahip olmadığından emin olmalıdır.

Alman Kısa Tüylü Pointer Karakter Yapısı

Her köpeğin kendine özgü karakter yapısı vardır. Alman Kısa Tüylü Pointer karakter yapısı da kalın tüylü pointerlarla benzerlik içerisindedir. Araştırmacı bir ruha sahip olan kısa tüylü pointerlar, doğada serbest bir şekilde dolaşmayı sevmektedir. Bundan dolayı günlük dolaşma ihtiyacının tasmasız bir şekilde yapılması, kısa tüylü pointerlar için daha iyi olmaktadır.

Alman Kısa Tüylü Pointer ırkı, insanlarla iç içe yaşamaya alışmış bir ırktır. Elbette insanlarla iyi anlaşmaları, aldıkları eğitimle de ilgilidir. Sosyalleşme eğitimini almamış bir kısa tüylü pointer, insanlara karşı daha agresif olabilmektedir. Bunun olmaması için de tam olarak zamanında sosyalleşme eğitiminin verilmesi lazımdır.

Orta güçte bir köpek olan kısa tüylü pointer, diğer hayvanlarla uyum içerisinde yaşayabilmektedir. Bundan dolayı kısa tüylü pointerin birlikte yaşadığı hayvanlarla arasında herhangi bir anlaşmazlık olmamaktadır. Son derece oyuncu bir ırk olan kısa tüylü pointer, avcı içgüdüsüne de sahiptir. Bundan dolayı zaman zaman bir av köpeğinin davranışlarını yansıtması son derece normaldir. Zaten daha önce de belirttiğimiz gibi karakter yapısı nedeniyle bu ırkların av köpeği olarak kullanıldığı da bilinmektedir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Dalmaçyalı

Alman Kısa Tüylü Pointer Bakımı

Egzersizi seven bir yapıda olan Alman Kısa Tüylü Pointer, gündelik olarak dışarıya çıkarılmalıdır. Mümkün olduğunca fazla egzersiz yaptırılması gereken bu ırk, egzersizlerden zevk almaktadır. Dolayısıyla kısa tüylü pointer besleyecek kişilerin egzersizlere ayıracak zamanı da olmalıdır.

Alman Kısa Tüylü Pointer bakımı için kesinlikle apartmanlı evler tercih edilmemelidir. Çünkü bu ırk, küçük alanlardan sıkılan bir ırktır. Dolayısıyla apartmanda yaşayan kısa tüylü pointerlarda agresifliğin görülmesi kuvvetle muhtemeldir. Kısa tüylü pointer alacakların bahçeli bir yere sahip olması önerilmektedir. Böylelikle köpeğin bakımı da daha verimli şekilde yapılmaktadır.

Köpeğe verilecek eğitimlerde hassas davranmanız lazımdır. Sert bir şekilde dediğinizi yaptırmaya çalıştığınızda köpekle inatlaşma durumu söz konusu olmaktadır. Alman Kısa Tüylü Pointer ırkı da inatçı bir ırk olduğundan emrinizi yerine getirmeyebilmektedir. Bu hususlar dışında özel olarak dikkat etmeniz gereken bir bakım işlemi yoktur. Veterinerlerle iletişime geçmeniz durumunda köpeğinize uygulayabileceğiniz ekstra bakımları öğrenebilmeniz de mümkündür.

Alman Kısa Tüylü Pointer

Alman Kısa Tüylü Pointer Beslenmesi

Alman Kısa Tüylü Pointer beslenmesi, orta büyüklükteki bir köpek ırkına göre baz alınmaktadır. Kısacası kısa tüylü pointerların beslenmesi için 2 ila 3 ölçek mama yeterlidir. Ancak bu mamayı birden vermeniz önerilmemektedir. 2 ila 3 ölçek mamayı birden verdiğiniz takdirde saatler içerisinde köpeğiniz yeniden mama ihtiyacı duyabilmektedir. Bundan dolayı belirlenen miktarı porsiyonlara bölmeniz lazımdır. Böylelikle köpeğiniz, kaliteli besini daha düzenli bir şekilde alabilmekte ve günün her saatinde tok kalabilmektedir.

Kısa Tüylü Pointer beslenmesi, köpeğinizin; yavru, yetişkin veya yaşlı olmasına göre de değişmektedir. Bu üç durumda da tercih edilmesi gereken mamalar farklıdır. Dolayısıyla köpeğinizin yaş durumuna göre mama tercihinde bulunmanız, köpeğinizin sağlığı açısından önemlidir.

Alman Kısa Tüylü Pointer Kökeni

Alman Kısa Tüylü Pointer kökeni de aynı kalın tüylü pointer ırkı gibi Almanya‘dır. İki ırk da 17. ve 19. yüzyıllarda geliştirilmiştir. Ekstra bir bilgi olarak kısa tüylü pointerların İspanyol Pointer ve Bloodhound köpek ırklarının birleşimiyle elde edildiğini söylememiz mümkündür.

Alman Kısa Tüylü Pointer Bebek ve Çocuklarla İyi Anlaşabilir Mi?

Kısa tüylü pointerların karakteristik özelliklerinden biri de şefkatli olmalarıdır. Bu şefkat, bebek ve çocuklarla ilgilendiklerinde daha da hissedilebilmektedir. Hatta bu ırk, bebek ve çocuklarla yetişkin insanlarla anlaştıklarından daha iyi anlaşmaktadır.

Alman Kısa Tüylü Pointer

Kısa Tüylü Pointerlar Sıklıkla Tüy Döker Mi?

Kısa tüylü olmaları sebebiyle yoğun bir şekilde tüy dökmemektedirler. Ancak yine de yılın belirli zamanlarında tüy dökme yoğunluğu artış gösterebilmektedir.

Kısa Tüylü Pointerların Egzersiz İhtiyacı Üst Seviyede Midir?

Alman Kısa Tüylü Pointer ırkı, üst seviyede egzersize ihtiyaç duymaktadır. Bundan dolayı kesinlikle günlük egzersizleri aksatılmamalıdır. Günlük olarak bir ya da iki kez egzersiz yaptırmanız, bu ırkın egzersiz ihtiyacını büyük oranda karşılamaktadır.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın