HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Blog
  3. Köpeklerde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Köpeklerde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 5 dk okuma süresi
35 0
Kopeklerde beslenme nasil olmalidir

Köpeklerde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Köpeklerde beslenme nasıl olmalıdır sorusuna bakıldığında beslenmenin köpekler için oldukça önemli olduğu belirtilmektedir. Herkesin bildiği gibi köpekler insanlara oldukça yakın hayvan türü olarak görülmektedir. Her köpeğin kendine has olan özellikleri aslında insanları onlara hayran bırakan özellikler arasında yer almaktadır. Sahip oldukları yetenekler ve kendilerine has özellikleri de onları sahiplenmek için oldukça yeterli görülmektedir.

Bir köpek sahiplenmenin oldukça fazla sorumluluk istediği de bilinmektedir. Doğru bir şekilde bakılıp beslenilmesi ve buna ek olarak günlük rutinlerinin atlanılmadan gerçekleştirilmesi söz konusu canlılar için öneli bir kriterdir. Peki köpekler beslenirken nelere dikkat edilmelidir? Sizler de bu soruların cevaplarını merak ediyor ve bu konular üzerine araştırmalar gerçekleştiriyorsanız, bu yazımız içerisinde Köpeklerde beslenme nasıl olmalıdır sorusunun cevaplarına erişebilirsiniz.

Köpekler Beslenirken Nelere Dikkat Edilmelidir? 

Aslında bakıldığında köpeklerin beslenmesindeki en önemli durum, her köpeğin aynı şekilde beslenmemesi şeklindedir. Söz konusu durum daha detaylı bir şekilde anlatılır ise, yavru köpeklerin büyük köpeklere göre daha sık ve çok beslenilmesi örnek olarak verilebilmektedir. Aslında bu durum ve köpeklerin beslenilmesindeki en önemli durum, köpeğin olduğu yaş ile alakalı bir şekilde olduğu görülmektedir.

Yavru köpeklerin örneğin dört ayına ulaşana kadar bir gün içerisinde en az dört kere beslenmesi ve buna ek olarak altı aya ulaştığında bir günde en az üç kere beslenmesi gerekmektedir. Yavru köpeklerin beslenme düzeni genel itibari ile bu kurallar çerçevesi içerisinde belirlenmektedir. Bu aşamadan sonraki yani köpeğin erişkin olması ile birlikte beslenme düzeninin bir günde en az iki kere olması gerektiği de belirtilmektedir.

Erişkin köpeklerin cinsine ya da olduğu yaşa bağlı olarak değişen beslenme düzenin genel itibari ile günde iki kez olduğu belirtilmektedir. Bu durumun erişkin köpekler için oldukça yeterli bir beslenme düzeni olduğu görüşü kabul görmektedir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar

Köpeklerde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Köpeklerde Beslenme Düzeni Nasıl Belirlenmektedir? Köpeklerde beslenme nasıl olmalıdır ?

Her köpeğin farklı ırka sahip olabileceği düşünüldüğünde yukarıda da belirtildiği gibi erişkin köpeklerde beslenme düzeni bir gün içerisinde iki kez beslenme şeklindedir. Buna ek olarak ırktan ırka fark ettiği gibi köpeklerin hareketli olma durumu ya da sakin olma durumu da değişiklik göstermektedir. Söz konusu değişiklik hali de köpeklerin enerji ihtiyacını da değiştirmektedir.

Enerji ihtiyacı ve kilo kontrolüne göre bakıldığında ise köpeklerin ihtiyacı olan kalori miktarının hesaplanması gerektiği belirtilmektedir. Sözü geçen kalori miktarının değişmesine bağlı olarak da köpeklerin beslenme düzeninin şekillendiği görülmektedir. Belirlenen beslenme düzeni tam olarak köpeğin sahip olduğu kilo miktarına, ırka ve enerji ihtiyacına göre değişmektedir.

Köpekler Ne ile Beslenir?

Kopeklerde beslenme nasil olmalidir

Köpeklerde beslenme nasıl olmalıdır

Köpeklerin beslenmesinde önemli görülen bir kural da her zaman aynı yerde mama kabının olması durumudur. Söz konusu mama kabının yerinin sürekli bir şekilde değiştirilmemesi gerekmektedir. Buna ek olarak su kapları için de aynı durum geçerli görülmektedir.

Veterinerlerle görüşüldükten sonra köpeğin istediği ve ihtiyacı olduğu mama miktarı belirlenmektedir. Doğru seçilmiş bir kuru mama ile beslenilmesi durumunda sindirim sistemleri oldukça iyi bir şekilde çalışmakta ve köpekler çoğu zaman sıkıntı yaşamamaktadır.

Buna ek olarak köpeklerde beslenme nasıl olmalıdır sorusunun cevabına bakıldığında köpeklere her zaman ev yemeği ya da ödül mamasının verilmemesi gerektiği karşımıza çıkmaktadır. Söz konusu mamaların verilmesi köpeğin eğitimini zora sokmaktadır. Ev yemekleri dışında haşlanmış bazı yiyeceklerin örneğin havuç, yumurta, patates, bezelye ya da marul gibi besinlerin köpeklerin karnını doyurduğu görülmektedir. Fakat ilk seçenek kuru mamadan yana olmalıdır.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın