HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. Alpine Dachsbracke

Alpine Dachsbracke

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 7 dk okuma süresi
36 0
Alpine Dachsbracke

Alpine Dachsbracke

Alpine Dachsbracke küçük köpek ırkları grubuna giren av köpekleridir. Bu cins köpeklerin ilk bilinmesi 1800’lü yıllara dayanıyor. İlk olarak nasıl ortaya çıktıkları ile ilgili net bir kaynak yok. Ancak 19. yüzyılda Alman Kraliyet ailesi tarafından ilgiyle beslenen köpeklerdendendir. Aynı yüzyılda Avusturya Prensi Rudolf da farklı cins köpekleri bir arada getirdiği çiftliğinde bu cinse yer vermiştir. Hatta, ilk olarak bu cinsle ilgili net bilgiler Prens Rudolf’un yanında olmasıyla ortaya çıkar. Ancak nasıl melezlendiği konusunda net bir bilgi yoktur.

Alpine Dachsbracke köpek ırkının ismi kökeninin net olmamasına istinaden sürekli değişmiştir. Avusturalya’da köpek tescili yapan kişiler 1932’de bu cinsi “koklayarak iz süren tazı” sınıfına dahil etmiştir. Yabancı kaynaklarda bu tarz avcı köpekler “scent hounds” olarak adlandırılmaktadır. Bu yıllarda bu cinsin adı “Alpine Erzebrigs Dachsbracke” olarak geçer. Fakat bu tip tazıların kökeninin Avusturya’ya dayandığa dair verilerin ortaya çıkmasıyla ismi değişmiştir. 1975 yılından adı tekrar Alpine Dachsbracke olarak geçene kadar bu köpekler dünya çapında Alpenlaedische Dachsbracke olarak geçiyordu. 1991’den başlayarak ırkın adı halihazırdaki haliyle bilinir.

Karakter Yapısı

Alpine Dachsbracke karakter yapısı olarak genel olarak belirli niteliklere sahiptir. Bu cins köpekler, koklayarak iz süren tazılar olarak geçer. Dolayısıyla av köpeği olmalarının karakterine etkileri de belirgin olmaktadır. İnsanlarla birlikteyken daha dost canlısıdır. Söz dinleyen bir yapısının olması ise eğitimini kolaylaştırır. Yetiştiren kişinin onunla sıkı bir bağ kurması, mizacı üzerinde etkili olmaktadır. Av ortamında ise daha bağımsız hareket eder. Diğer av köpekleri gibi avını bulma konusunda inatçı bir yapıya sahiptir.

Bakımı

Köpek ırklarının spesifik özellikleri onların bakımı konusunda ipuçları verir. Alpine Dachsbracke Bakımı cinsin zeki bir doğası olması sebebiyle kolaydır. Sosyal bir cins olmalarından dolayı küçük yaşlardan itibaren ilgi vermek önemlidir. Küçük yaşlardan itibaren insanlarla kaynaşması, insanlara karşı daha sevecen olmasında etkilidir. Aynı şekilde farklı köpeklerle de sosyalleşmesini sağlamak gerekir. Bunun için belirli zamanlarda köpeklerin daha fazla olduğu ortamlara sokulabilir. Çoğu köpek gibi günlük gezintiye ihtiyaç duyar. Günde 45 dakika aktivite yapması veya yürüyüş yapması ile fazla enerjiyi atmak mümkündür. Bu egzersizler, hayvanın olası tehlikelere karşı atik olmasında da etkili olur.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Great Dane

Alpine Dachsbracke

Beslenmesi

Küçük bir köpek ırkı olan Alpine Dachsbracke beslenmesi buna göre ayarlanmalıdır. Beslenme konusunda, her köpek için net bilgiler vermek mümkün değildir. Köpeğin boyu, kilosu, günlük egzersiz süresi ona uygun beslenme düzenlemekte etkilidir. Köpeğin günlük besin ihtiyacını birden vermekten ziyade parçalara ayırmak faydalı olur. Alpine Dachsbracke cinsi köpekleri kaliteli kuru mama ile beslemek gerekir. Fakat zaman zaman hayvanın zevk alabileceği bazı tip besinler vermek de faydalı olur. Bu ırk yumurta, peynir ve çeşitli meyve sebzeleri sevmektedir. Eğitim sürecinde ise gerekli komutları yerine getirdikten sonra ödül maması vermek önemlidir. Böylelikle, köpek bu komuta karşı koşullanmış olur ve ödül olmadan da komutları tekrarlar.

Kökeni

Alpine Dachsbracke kökeni konusunda tahminler mevcuttur. Net belgeler olmasa da uzmanlar bu cinsle ilgili tarih üzerinden birtakım fikirler yürütmüştür. Aslında antik dönemlerden beri var olduğu ortadadır. Fakat, nasıl melezlendiği konusundaki bilgiler net değildir. Uzmanlar Avusturya’da belirli av köpeklerinin melezlenmesi yoluyla üretildiğini öne sürmektedir. Ancak Prens Rudolf’un çiftliğine girmesi bu köpek ırkının şu anki statüsünü belirlemiştir. Rudolf, Alpine Dachsbracke cinsi köpekleri özel av köpeği olarak kullanmıştır. Prensin seyahatleri sırasında köpeklerini de yanına alması farklı ülkelerde bu cinse olan ilgiyi artırdı. 1975’te kökeninin Avusturya’ya dayandığı ilan edildi. Bunda Prens Rudolf’un özel av köpeği olmasının etkisi büyüktür. Yani, ilk nasıl ortaya çıktığı konusundaki bilgiler belirsizdir. Kısacası Alpine Dachsbracke kökeni net olmamakla birlikte Avusturya’ya dayandığı tahmin ediliyor.

Alpine Dachsbracke köpek ırkının boyları ne kadardır?

Erkek Alpine Dachsbracke cinsi köpeklerin boyları 34 ila 42 cm arasında değişir. Dişilerin boyları ise ortalama 30 ila 38 cm şeklindedir.

Alpine Dachsbracke ağırlığı ne kadar olmalıdır?

Köpeklerin boyuna göre ideal ağırlıkları değişir. 18 kilograma kadar ulaşma ihtimalleri vardır. İdeal ağırlık ortalaması ise erkek köpekler için 9 ve 11 kilo arası; dişi köpekler için 8 ile 11 kilo arasıdır.

Alpine Dachsbracke ortalama ne kadar yaşar?

Bu cins köpeklerin ortalama yaşam süresi 12 yıl civarıdır.

Alpine Dachbracke ne yer?

Köpeklerin dengeli beslenmesi açısından kaliteli kuru mama ile beslenmesi önemlidir. Bu cins köpeklerin sevdiği bazı besinler olmaktadır. Örneğin süzme peynir bunlardan biridir. Alpine Dachbracke süzme peynir veya sevdiği diğer besinleri aşırıya kaçmamak kaydıyla vermek mümkündür.

Alpine Dachsbracke çocuklarla anlaşır mı?

Alpine Dachsbracke cinsi köpekler insanlara karşı uyumlu yapıdadır. Sahiplenen kişi ilk aldığı andan itibaren sosyalleşmesi için gerekli şartları sağlarsa insana alışması daha kolay olur. Bu da çocuklarla anlaşmasını etkileyen unsurlar arasında yer alır.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın