HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. English Setter

English Setter

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 8 dk okuma süresi
38 0
English Setter

English Setter Özellikleri ve Bakımı

English Setter geniş alanlarda özgürce koşmak ve avlanmaktan zevk alan bir köpek cinsidir. İngiltere, İrlanda ve İskoçya’nın farklı arazilerinde çalışması ve avcılara yardımcı olması için yetiştirilmiş dört İngiliz Setter cinsinden birisidir. 

Tür

Sportif Köpek, Av Köpeği

Ağırlık

20- 36 Kg

Yükseklik

58-69 Cm

Aile

Setter (Pasör), Pointer (işaretçi)

Menşei

İngiltere

Menşei Tarihi

1300’ler

Yaşam Süresi

10 -12 Yıl

Kişilik ve Karakter Özellikleri

Ailesine, yabancı kişilere ve diğer hayvanlara karşı sevgi dolu olan bu köpekler oldukça sadık ve sahibinin sözünü dinleyen uyumlu bir köpektir. Çocuklara karşı toleransı yüksektir ve çok iyi anlaşırlar. Erken aşamadan itibaren eğitmeye ve sosyalleştirmeye özen göstermelisiniz.

Köpek cinsleri arasında neşeli ve aktif yapısıyla tanınırlar. Yüksek enerjisini atması için fırsat verilmeli ve egzersizlerini yapmalıdır. Oyun isteği karşılanmazsa mutsuz ve huysuz oldukları görülür.

Apartman hayatına kolay uyum sağlayamazlar. Çok fazla havlamazlar ama yüksek egzersiz ihtiyacı yeteri kadar karşılanmazsa ev içerisinde çok aktif olarak rahatsızlık verebilirler. Bu nedenle İngiliz Seteri’nin daha çok ortalama bir büyüklüğe sahip olan bahçeli evde yaşaması idealdir.

Tanıdığı ve tanımadığı kişileri ayırt edebilen akıllı bir köpek olan İngiliz Seteri sevilmeyi ister ve kendi sevgisini göstermeyi de çok iyi bilirler. Çoğunlukla uzun süre yalnız kalmaktan hoşlanmazlar. Ama kısa süreli yalnız kalması gereken durumlarda, beklemeyi öğrettiğinizde ve alıştırdığınızda sizi sabırlı bir şekilde sizi beklediğini görürsünüz.

Tarih

English Setter ırkının kökeni yaklaşık 400-500 yıl öncesine ilk yetiştirildiği ve üretildiği yer olarak İngiltere olarak kaydedilmiştir.

Setter’in gelişimi İspanyol Pointer, Springer Spanyeller ve büyük Water Spaniel çaprazlanması sonucu üretilmiştir.

Setter, bozkırlardaki avı bulmak ve sonra avın başında bekleyerek sahibine ulaştırmak için geliştirildiler. Setter ırkı da günümüz işaretçilerinin öncüleri oldular ve yenilenen avcılık yöntemlerine uygun şekilde geliştirildiler.

19. yüzyıl da Modern İngiliz Seteri, Edward Laverack ve Welshman R.L. Purcell Llewellin adında iki İngiliz tarafından geliştirilmeye başlandı. 35 yıl süren çalışmaların sonun da bugünkü arazi uyumlu İngiliz Setter köpek ırkının temeli oluştu. Bu iki İngiliz adam ortaya donanımlı bir köpek türü çıkardı.

Az ya da çok benekleri, büyüklü küçüklü lekeleri görülen ve av yeteneğine sahip olan English Setter cinsi AKC tarafından saf ırk köpekler arasında yer aldı ve tanındı. Günümüze geldiğimizde, geçmişe göre sayısı azalmıştır ve nadir görülen köpekler arasına doğru giden bir sürece girmiştir.

Fiziksel Nitelikler

Vücut

English Setter orta boylu vücudu, zarif boyun yapısı ile göğüs yapısı derindir ama geniş ya da yuvarlak değildir. Bedeni tam olarak orantılı büyüklüğe sahiptir.

Kafa

English Setter köpeğinde belirgin, oval biçimli ve alın çıkıntısı olan uzun kafa yapısına sahiptir. Burun uzunluğu, kafa uzunluğunun yaklaşık yarısı kadardır. Geniş burun delikleri vardır ve burun rengi koyu renklidir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Fransız Mastiff

Kulaklar

English Setter köpeğinin orta büyüklükte olan kulakları sarkık yapıdadır. Baş bölgesinde, hafif arkaya doğru konumlanmış olan kulakları kadifemsi, ipeksi tüylere sahiptir.

English Setter

Gözler

English Setter iri, yuvarlak, parlak ve koyu kahverengi ya da ela renginde gözlere sahiptir.

Bacaklar ve Ayaklar

Aktif ve sporcu kimliğini destekleyecek güçte ve sağlamlıkta bacak ve ayak yapısına sahiptir. İki yaşına kadar yetişkin English Setter gücünü elde edemedikleri için kemik ve eklem gelişimleri tamamlanana kadar onları zorlayacak etkinliklerden kaçınmanız gereklidir.

Kuyruk

Kuyruk yapısı tabandan daha kalın başlayıp, uca doğru incelir. Düz, ipeksi ve sallanan bol tüylere sahip olan kuyruğu çoğunlukla dik durur.

Tüy

English Setter orta uzunlukta, tek katmanlı, düz ya da biraz dalgalı, yumuşacık tüylere sahiptir. Vücudun geneline göre tüyler kuyruk, bacakların arkası, alt kısımları, karın ve göğüs bölgesinde daha çok görülür.

Renk

Çeşitli renklere ve işaretlere, beneklere sahip olan kürkü mavi, turuncu (portakal rengi), belton, limon sarısı, ten rengi, kahverengi ile beyaz renk, benekleri ve desenleri olabilir. Kürkü belirtilen renklerle birlikte beyazın birbirine karışımı şeklinde farklı tonlarda görülebilir.

Bakım

İngiliz Setterlerin az tüy dökülmesiyle ve haftada 2-3 kez taranma ihtiyacı olmasıyla tüy bakımı konusunda sahibini zorlamayan bir ırktır. Daha iyi bir görünüm elde etmesi ve avlanırken tüylerinin onlara mani olmaması için bir veya iki ayda bir kırpma işlemini yapmanız önerilir.

Çok sık banyo yapmaları gerekmediği için dört ila altı haftada bir olacak şekilde, düzenli aralıklarda banyo yapmak onların güzel kokmasını ve kirlerinden arınmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda her ay düzenli olarak tırnaklarını 1- 2 kez kesmeli, ağız ve diş sağlığı için haftada 2-3 kez dişlerini fırçalamalısınız.

English Setter’in kulak, diş ve ağız sağlığına önem vermelisiniz. Düzenli aralıklarda kontrol edip kirden arındırmanız gerekmektedir.

Beslenmesi

Önemli Not: Köpeğinizin günlük mama ihtiyacı büyüklüğüne, yaşına, yapısına, boyutlarına,  metabolizmasına ve aktifliğine bağlıdır. Köpekler de tıpkı insanlar gibi birbirinden farklıdır ve hepsinin aynı miktarda besine ihtiyacı yoktur. Son derece aktif olan bir köpeğin, uyuşuk ve aktif olmayan bir köpeğin yediğinden daha fazla besin ihtiyacı olacağını söylemeye muhtemelen gerek yoktur. Satın aldığınız mamanın kalitesi de fark yaratır. Aldığınız Mama ne kadar kaliteli olursa köpeğiniz o kadar fazla yemek isteyecektir, tersi durumlardaysa mama kabında kalanları göreceksiniz.

Köpeğinizi beslerken mamanın tamamını vermek yerine, ölçerek ve iki öğüne bölerek vermeniz önerilir. Fazla kilolu olup olmadığından emin değilseniz, göz testi ve dokunma testi yapabilirsiniz. Öncelikle ona bakın; belini görebiliyor olmalısınız. Daha sonra ellerinizi sırtına koyun ve baş parmaklarınız bel kemiğinde gelecek şekilde, parmaklarınıza aşağı doğru yayılma hareketi uygulayın. Omurgalarını göremiyor ancak parmaklarınızla fazla bastırmadan da hissedebiliyor olmanız gerekir. Eğer hissedemiyorsanız, daha az yemeli ve daha çok egzersiz yapmalıdır.

Bakımlarını düzenli yaptığınız köpeğinizin mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olursunuz.

Tam olarak besin miktarını öğrenmek ve bakımlarıyla ilgili detaylı bilgi almak için veterinerinize başvurmanızda fayda vardır.

 

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın