HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. American Bully

American Bully

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 7 dk okuma süresi
33 0
American Bully

American Bully

American Bully ilk defa gelişimine Amerika Birleşik Devletleri’nde başlanmışlardır. Amerikan Pit Bull ile Terrier cinslerinin bir araya gelişiyle oluşmuştur. Bu yüzden saf bir ırk kabul edilmez.

Bu ırkın boyu 20 santimetreye kadar ulaşır. Kilosu ise 35 ila 40 arasında olabilir. Dişiler için bu oranlar daha az olabilir. Bu ırkın kafaları ise gövdelerine göre oldukça büyüktür. Gövdeleri oldukça güçlü ve kaslıdır. Bacakları ise vücuduna oranla kısadır. Geniş bir göğsü vardır bu ırkın. Kulakları ise küçüktür.

American Bully kürkleri ise genellikle koyu gridir. Maviye yakın olduğu da söylenebilir. Göğüs kısmında beyaz bir leke bulunur. Bu ırkın tüyleri kısadır. Burunları düz olduğundan solunum problemi yaşayabilirler.

Peki American Bully bakımı nasıl yapılır? American Bully bakımı yapılırken dikkat edilmesi gereken şeyler nelerdir? American Bully nasıl beslenmelidir? American Bully karakteristik özellikleri nelerdir? American Bully kökeni nedir? Tüm bu soruların cevabını bu başlık altında bulacaksınız.

American Bully Karakter Yapısı

American Bully karakter yapısı itibariyle sevecendir. Bu köpek ırkı iyi ilişkiler kurma konusunda başarılıdır. Görünüşü korkutabilse de karakteri itibarıyla arkadaş canlısıdır. Çocuklarınızla ve evcil hayvanlarınızla iyi anlaşılabilecek olan bu ırkı küçükken eğitmeye başlamanız önemlidir. Bu eğitim sonunda apartman dairesinde yaşama konusunda da zorluk çekmeyecektir. Ayrıca bu köpekler çok sadık ve çok cesurlardır. Sahiplerine çok bağlılardır. Sevdiklerine karşı bir tehlike hissettiklerinde agresif tavırlar sergileyebilirler. Ancak korumacı yönleri dışında eğlencelilerdir. Yalnız zaman geçirmekten hoşlanmazlar. Güçlü bacaklarıyla sürekli koşmak ve oynamak istediklerine şahit olabilirsiniz. Ayrıca bu fiziksel yapıları onları iyi bir bekçi köpeği de yapmaktadır.

American Bully

Bakımı

American Bully bakımı kısa tüylerinden dolayı çok kolaydır. Çok fazla tüy dökmez bu ırk. Bu yüzden haftada bir ya da 2 defa taramanız yetecektir. Ancak geçiş mevsimlerinde veya mamalarını değiştirdiğinizde ya da yeni bir ortamda bulunduklarında tüy dökümleri artar. Bu durumlarda köpeğinizi daha sık taramanız gerekir. Çok gerekmedikçe yıkamamanız tavsiye edilir. Özellikle çok dolaştırıyorsanız yıkama sıklığını azaltmanız gerekir. Çünkü tüyleri ince olduğundan soğuğa karşı hassaslardır.

Bu yüzden bu köpekler için bir köpek kıyafeti kullanmanız tavsiye edilir. Diş sağlığı dikkat etmeniz gereken bir diğer konudur. Dişlerini haftada 2 ya da 3 kez fırçalamanız yetecektir. Ayrıca kulak ve göz hijyenini de dikkat etmeniz gerekir. Yemek ve su kaplarını temiz tutmanız sağlıkları açısından önem arz etmektedir. Ayrıca bu ırkın bakımını düzenli bir veteriner kontrolü eşliğinde yapmanız daha sağlıklı olacaktır. Bu ayrıca gelişebilecek hastalıklar konusunda da erken müdahale fırsatı verecektir size.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Kerry Blue Terrier

Beslenmesi

American Bully beslenmesi konusunda diğer ırklarda olduğu gibi ilk dikkat etmeniz gereken şey alerjik reaksiyonlarıdır. Köpeğinizin alerji gösterebileceği ürünleri bilmeniz gerekir. Bu yüzden düzenli bir veteriner kontrolünden geçirmelisiniz. Ayrıca verdiğiniz mamaların içeriğine bakarak önlem alabilirsiniz. Köpeğinizi sevdiği yaş veya kuru mamalarla besleyebilirsiniz. Zaman zaman köpeğinize mutfağınızda hazırladığınız gıdaları da verebilirsiniz. Ancak bütün gıdaların hayvanlar için faydalı olmadığını bilerek bunlara dikkat etmek gerekir. Bu yüzden köpeğinizi beslerken faydalı besinleri bilmeniz gerekir.

Özellikle çok şekerli çok tuzlu ve çok yağlı gıdaları vermemeniz gerekir. Yine köpeğinizin boy kilo oranı beslerken dikkat etmeniz gereken bir diğer konudur. Yaşam kalitesinin düşmemesi için kilosunu kontrol altında tutmalısınız. Veterineriniz eşliğinde hazırlayacağınız bir diyet programı ile köpeğinizin kilosunu dengeleyebilirsiniz. Ayrıca düzenli bir egzersiz programı yine kilo kontrolü konusunda size yardımcı olacaktır. Köpeğinizin yaşı beslenme konusunda göz önünde bulunduracağınız bir diğer kriterdir. Köpeğiniz hamile ise buna uygun da ayrı bir program yapmanız gerekir. Hamileliğin ilk birkaç haftasından sonra vereceğiniz besinleri orantılı olarak arttırmanız gerekecektir. Ancak bu oranlar için en sağlıklı yol veterinerinizin tavsiyesini almak olacaktır. Köpeğinizin su ihtiyacını da düzenli olarak karşılamanız gerekir.

Kökeni

American Bully kökeni Amerika Birleşik Devletleri’dir. İlk olarak burada ortaya çıkmıştır.

American Bully

Ortalama Kaç Yıl Yaşar?

American Bully ortalama yaşam süresi 8 ile 12 yıl arasında değişir.

Kaç Yavru Doğurur?

American Bully 4 ile 10 arasında yavru dünyaya getirir.

Bakımı Kolay Mı?

American Bully çok fazla tüy dökmediğinden bakımı çok zor değildir. Ancak mevsim geçişlerinde veya yeni bir duruma uyum sağlaması gerektiğinde tüy dökümü artar. Bu dönemlerde tarama sıkıldığını da arttırmanız gerekmektedir. Bu ırkın yıkanma ihtiyacı da fazla olmadığından bakımı çok kolaydır. Haftada birkaç defa dişlerini fırçalayarak kolaylıkla ağız ve diş bakımını da yapabilirsiniz.

Ev Ortamında Yaşar Mı?

Bu köpek ırkı ev ortamına kolaylıkla uyum sağlayabilir. Çocuklarınız ve evcil hayvanlarınızla çok kolay uyum sağladıklarını gözlemleyebilirsiniz.

Eğitimi Kolay Mı?

Bu ırk zeki ve akıllı tavırlarıyla çok kolay eğitilir. Verdiğiniz komutları kolaylıkla öğrenir. Ancak her evcil hayvanda olduğu gibi bunlarda da ödül mekanizmasını kullanmak büyük bir önem taşır.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın