HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. Amerikan Staffordshire

Amerikan Staffordshire

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 7 dk okuma süresi
29 0
Amerikan Staffordshire

Amerikan Staffordshire Terrier

Amerikan Staffordshire Terrier cinsi köpekler karakteristik özellikler bakımından Pitbull’un neredeyse aynısıdır. Ancak sınıflandırmalara göre American Pitbull Terrier cinsi köpeklerden ayrılır. Gören birinin ilk bakışta Pittbull’dan ayırt etmesi oldukça zordur. Köpeğin davranışları genel olarak dost canlısı şeklindedir. Bu köpekler 19. yüzyılda Bulldog ve Terrier köpeklerin melezlenmesiyle ortaya çıkmıştır. Köpekler başlarda İngiltere’de ortaya çıkmış ancak zaman içerisinde insanlar Amerika’ya taşımışlardır. Bununla birlikte meraklı ve şüpheci yaklaşımları bekçi köpeği olmalarına müsaittir. Tüylerinin spesifik bir rengi yoktur. Ancak genel olarak tüyleri sık, ince ve kısadır. Kürk rengi beyaz, kahve, kızıl, siyah veya farklı renkler olmaktadır. Kuyruk boyları ise orta uzunluktadır.

Kaslı ve güçlü bir yapıya sahip olan Amerikan Staffordshire Terrier görüntüsü her ne kadar sert dursa da aile köpeğidir. Dışarıda bakmaya uygun olmayan bu ırk, soğuğa karşı epey duyarlıdır. Sahibine karşı itaatkar olan Staffordshire, sahibini korumak için elinden gelen her şeyi yapar. Çocuklar ile iyi anlaşan bu ırk, uygun sosyal imkanlar sağlandığında insanlara ve diğer canlılara karşı ilgiyle yaklaşır. Boy bakımından küçük olsa bile kasları ile diğer köpeklere karşı gövde gösterisi yapacak bir yapıdadır. Çene kasları, aynı aileden gelen Pitbull’lar gibi oldukça kuvvetlidir. Dişleri ise oldukça keskin olup ısırdığına zarar verecek yapıdadır. Göz yapısı yuvarlak olan bu köpeklerin göz rengi genel olarak siyahtır.

Amerikan Staffordshire Terrier Karakter Yapısı

Kaslı ve güçlü bir görüntüye sahip olan Amerikan Staffordshire Terrier karakter yapısı görüntüsünün tam tersi biçimdedir. İnsanlara karşı uyumlu, arkadaş canlısı ve sahiplerine karşı sadık olurlar. Pitbull ile aralarındaki ayrım genel olarak karakter farkından gelir. Bu köpekler daha ılımandır. Epey güçlü bir vücut yapısı ve keskin dişlerine rağmen ortada bir tehlike olmadığında gücünü göstermez. Bu bakımdan Staffordshire köpekler için sakin bir yapıda olduklarını söylemek mümkündür. Sakinliği, insanlara karşı arkadaş canlısı olmasında etkilidir. Fakat genel olarak miskin bir köpek değildir ve gün içinde hareket etmek ister. Etrafa karşı şüpheyle yaklaşan bu ırk, bu özelliğinden dolayı bekçi köpeği olarak tercih sebebidir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  English Bulldog

Amerikan Staffordshire

Amerikan Staffordshire Terrier Bakımı

Amerikan Staffordshire Terrier Bakımı için belirli noktalara dikkat etmek gerekir. Bekçi köpeği özelliklerine sahiptir, bu bakımdan bahçede bakıma da uygundur. Fakat besleyecek kişinin unutmaması gereken şey bu hayvanların soğuğa karşı dirençsiz oluşudur. Başka bir deyişle dışarıda bakacakların kulübe ve uygun sıcaklık ortamını hazırlaması gerekir. Tüyleri sık olsa bile kısadır. Bu sebeple düzenli olarak taramak gerekmez. Dışarı çıkarken özel kıyafet giydirmek bu köpekleri olumsuz hava şartlarından korumak için etkili olur. Bu köpek ırkında bazı kalıtsal rahatsızlıklar mevcuttur. Bunlardan korumak için beslenmesinde yeterli imkanları sağlamak gerekir.

Amerikan Staffordshire Terrier Beslenmesi

Amerikan Staffordshire Terrier beslenmesi vücut kitle endeksine göre olmaktadır. Köpeğin fiziksel özelliklerine ek olarak gün içindeki hareketi de önemlidir. Bu köpekler enerjik olduklarından dolayı beslerken bu enerji açığı kapatmak gerekir. Bunun yanı sıra beslerken köpek ırkında meydana gelme ihtimali olan hastalıklardan korumak gerekir. Bununla ilgili uygun planı veteriner hekim yapacaktır. Amerikan Staff köpek besleyenler kaliteli kuru mama tercih etmelidir. Bu sayede hayvanı deri hastalıklarından korumak mümkün olacaktır. Derisinde dökülme veya farklı enfeksiyonlarla karşılaşmamak için veterinerin önereceği besin takviyelerini de düzenli olarak vermek gerekir.

Amerikan Staffordshire Terrier Kökeni

Amerikan Staffordshire Terrier kökeni Amerika’dır. Bulldog ve Terrier kırması olan bu köpekler başlarda İngiltere’de ortaya çıkmıştır. Ancak zaman içerisinde ABD’ye taşınan Amerikan Staff köpekleri artık Amerika’ya uyum sağlamıştır. Bununla birlikte bekçi köpeği olarak kullanılmaya başlamış ve zamanla evlere adapte olmuşlardır. Günümüzde ev şartlarında beslemeye uygun köpekler arasındadır. Başka bir deyişle bu köpeklerin kökenleri İngiltere olsa bile ABD’ye taşınması kökenlerini artık Amerika yapmıştır. İsminden de anlayacağınız üzere bu bir Amerikan köpeğidir.

Amerikan Staffordshire Terrier ısırır mı?

Amerikan Staff ırkı köpekler genel olarak tehlike olmadığında ısırma veya saldırma gibi eylemlere girişmez.

Amerikan Staffordshire Terrier bakması yasak mıdır?

Birçok kişi Pitbull’a benzer görüntüsü sebebiyle yasaklı ırk sansa da bu köpekler yasaklı ırk kategorisinde değildir. Amerikan Staffordshire Terrier köpekleri Türkiye’de bakması yasak olan köpeklerden biri değildir.

Amerikan Staffordshire Terrier boyu kaç cm’e ulaşır?

Bu köpeklerin boyu genel olarak kısadır. Amerikan Staff boyu ortalama 43-48 cm arasında değişir. Köpeğin cinsiyetine göre ulaşacağı maksimum boy seviyesi değişir. Erkek olanlar genel olarak dişilerden daha uzun olurlar.

İnsanlarla iyi anlaşır mı?

Evet, bu köpekler uysal ve sadık olurlar. Bu bakımdan evde bakmaya uygun olan Amerikan Staffordshire cinsi köpekler insanlarla iyi anlaşır.

Eğitime uygun mudur?

Bu köpekler meraklı yapıları gereğiyle uygun eğitimle istenilen mizaca daha kolay ulaşır. Yapısal olarak itaatkar olan bu köpekler yavruluktan başlayarak eğitim sağlandığında buna uyum sağlayacaktır.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın