HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. Amerikan Cocker Spaniel

Amerikan Cocker Spaniel

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 7 dk okuma süresi
41 1
Amerikan Cocker Spaniel

Amerikan Cocker Spaniel

Amerikan Cocker Spaniel tüylü ve küçük yapısıyla dikkat çeken köpek ırkıdır. Bu ırk, daha çok evcil hayvan olarak tercih sebebidir. Ancak görüntüsünün sakinliğine ters biçimde av yetenekleri bakımından oldukça gelişmiştirler. Melez bir ırk olan bu türün ataları İngiliz Cocker’larıdır. Ancak Amerika’nın çevre şartları dolayısıyla köpeklerin bedeninde karakteristik değişimler olmuştur. Dolayısıyla American Cocker Spaniel cinsinin tüyleri İngiliz Cocker’a göre daha kısadır. Farkın belirginleşmesiyle birlikte aslında aynı köpek ırkını temsil eden bu iki tür, aynı türlere ayrılmıştır. Köpek sınıflandırmalarında Amerikan Cocker ile İngiliz Cocker ayrımı nettir.

Ortalama olarak 12 ile 15 yıl yaşayan bu köpekler uzun kulaklarıyla dikkat çeker. Avlanma güdüsü doğal şartlarda devam eder. Ancak yapay seçilim sonucunda insanların en çok tercih ettiği karakteristik yapılara sahip olmuşlardır. Genel olarak Amerikan Cocker Spaniel cinsi köpekler uysal olurlar. Köpeğin ortamına göre anlık tepkiler değişiyor olsa bile evcil bir köpeğe ait nitelikleriyle öne çıkarlar. Eğitim konusunda sahiplerine pek bir zorluk çıkarmazlar. Bu sayede beşeri ortama uyum sağlama konusunda da problemleri yoktur.

Amerikan Cocker Spaniel Karakter Yapısı

Amerikan Cocker Spaniel karakter yapısı itibariyle uysal, fakat aynı zamanda enerjiktir. İnsanlara karşı yumuşak tepkiler veren bu köpekler oldukça hareketlidir. Sakin yapısı sayesinde ev ortamına en uygun köpeklerden biridir. Fakat ortada bir uyaran varsa havlama eğilimde olurlar. Uygun bir eğitim sayesinde havlamalarını azaltmak mümkündür. Zeki bir köpek ırkı olmasından dolayı eğitim alırken kolay öğrenir. Bu cins köpek sahiplerine karşı sadık olurlar. Oyun oynamayı severler ve genel olarak enerjileri yoğun olur. Amerikan Cocker’ları arkadaş canlısı olmalarıyla bilinir. Her çeşit canlı ile zorluk yaşamadan dostluk ilişkisi kurarlar.

Amerikan Cocker Spaniel

Amerikan Cocker Spaniel Bakımı

Tüylerinin diğer ırklara göre kıvırcık olması Amerikan Cocker Spaniel bakımı için özel yöntemler gerektirir. Evcilleşmiş olsalar da esasında av köpeği olmaları dolayısıyla meraklı bir yapıları vardır. Bu da onların daha hareketli bir yapısı olmasını sağlar. Bunun için ev ortamında ona oyun oynayabileceği alan yaratmak ve dışarı çıkarmak gerekir. Zaten, Amerikan Cockerları gezmeyi sevmesiyle bilinen canlılardır. Sahipleri, bu cins köpekleri gezdirirken tasma kullanmalıdır. Bunun sebebi hem hareketli yapıları hem de avlanma güdüleridir. Bu da tasmasız gezdirirken hayvanın takibini zorlaştırır. Tüylerinin özel yapıları dolayısıyla belirli süreçlerle taranmaları gerekir. Bu süre uzmanlar tarafından genellikle her gün tüyleri tarama şeklindedir. Eğer tüyleri taranmazsa tüylerin birbirine karışması gibi köpeğe rahatsız verecek sonuçlar meydana gelir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Aksaray Malaklısı

Amerikan Cocker Spaniel Beslenmesi

Evde Amerikan Cocker Spaniel beslenmesi oldukça kolaydır. Köpeklerin de tıpkı insanlar gibi günlük besin ihtiyaçları vardır. Bundan dolayı kaliteli mama ile beslemek gerekir. Tüylerinin parlaklığı ve daha sağlıklı olması için mama seçimini iyi yapmak gerekir. Amerikan Cocker bakımı üstlenen kişiler genel olarak beslemek için yaş ve kuru mamaları tercih eder. Köpeğin meraklı yapısı farklı besin tiplerine ilgisini arttırmaktadır. Fakat hayvanın sağlığı açısından kaliteli yaş ve kuru mama dışındaki besinleri kontrollü alması gerekmektedir. Bu cinsin birtakım alerjileri olma ihtimali vardır. Tahıl alerjisi ırkın üyelerinde görülmektedir. Bunun için takıl kaynaklı besinleri uzmana danışmadan vermemek gerekir.

Amerikan Cocker Spaniel Kökeni

Amerikan Cocker Spaniel kökeni en belirgin olan köpek ırklarından biridir. 19. Yüzyılda bazı İngiliz Cockerları Amerika’ya götürülmüştür. Zaman içerisinde bu türün tüylerinde kısalma meydana gelmiştir. Böylelikle İngiliz Cocker Spaniel cinsi köpekler artık Amerikan Cocker Spaniel türü olarak ayrılmıştır. Dolayısıyla bu türün kökeni Amerika olmaktadır. Türün tüylerindeki değişime ek olarak boyutta da değişim gerçekleşmiştir. Amerikan Cockerları boyut bakımından İngiliz Cockerlarından daha ufak yapıya sahiptir. Kısacası American Cocker, İngiliz Cocker cinsi köpeklerin tüylerindeki kısalma gerçekleşmiş halidir.

Amerikan Cocker Spaniel kolay eğitilebilir mi?

Dünyada bilinen en uysal köpeklerden biridir. Bundan dolayı av köpeği olmalarına rağmen zamanla evlerde tercih sebebi olmuştur. Sahibinin komutlarını alan Amerikan Cocker Spaniel kolay eğitilebilir bir köpek cinsidir.

Amerikan Cocker ile İngiliz Cocker arasındaki fark nedir?

Bu iki türün arasında belirgin fark yoktur. Amerikan Cocker’ları kökeni İngiltere olan İngiliz Cockerlarının Amerika’ya taşınmasıyla meydana çıkmıştır. Görüntüdeki ufak farklılık dışında spesifik farklılık yoktur. Ancak sınıflandırma olarak ikisi de ayrı köpek ırkına mensuptur.

Amerikan Cocker çocuklarla iyi anlaşır mı?

Amerikan Cocker cinsi köpekler insanlara karşı uysal bir yapıdadır. Genel olarak sosyal yapıları olan bu köpekler çocuklarla da iyi anlaşır.

Amerikan Cocker Spaniel çok havlar mı?

Köpeğin sakin yapısına rağmen havlayan bir yapısı vardır. Zaman içerisinde uygun eğitimlerle havlamalarını azaltmak mümkündür.

Evde Amerikan Cocker Spaniel beslenir mi?

Bu cins köpek dünya çapında evcil hayvan olarak en çok tercih sebebi olan türlerdendir. Boylarının küçük olması ve uyumlu yapısı evde beslemeye uygundur.

Amerikan Cocker Spaniel tüy döker mi?

Bu cinsin tüylü bir yapısı vardır. Bundan dolayı beslenmesi ile tüy kalitesini arttırmak gerekir. Ayrıca düzenli tüy bakımına dikkat etmek gerekir. Bu şekilde Amerikan Cocker Spaniel tüy dökse bile bu minimum seviyede olur.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

1 Yorum

Bir yanıt yazın