HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. Amerikan Eskimo

Amerikan Eskimo

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 7 dk okuma süresi
37 0
Amerikan Eskimo

Amerikan Eskimo

Amerikan Eskimo köpeği beyaz kabarık tüyleriyle dikkat çeken bir köpek ırkıdır. Spitz ailesine ait olan bu köpeklerin kulakları dik ve sivridir. Kuyrukları ise geriye doğru kıvrımlı olmaktadır. Bu köpeklerin birçok farklı ismi mevcuttur. Amerikan Eskimoların diğer isimleri sırasıyla; Miniature Eskimo Dog, Eskie, American Eskimo Spitz şeklindedir. Spitz özelliklerine bütünüyle sahip olan bu cinsin kökeni belirsizdir. Yani şu anlık bu köpeklerin anavatanının neresi olduğu muğlaktır. Kökeniyle ilgili bazı araştırmalar mevcuttur. Fakat bunlar sadece birtakım hipotezlere dayanır, şu anlık bir kesinliği yoktur.

Karda oynamayı seven Eskimo köpeği, soğuk iklime sahip ülkelerde tercih sebebidir. Fakat görüntüsü ve evcil olması sebebiyle Türkiye dahil birçok ülkeden bu türü sahiplenmek isteyenler vardır. Bazı ülkelerde bekçi köpeği olarak kullanılır. Bu köpekler genel olarak enerjik yapıdadır. Oyunu seven Amerikan Eskimolar dost canlısı yapısıyla da dikkat çeker. Sosyalleşmeyi seven yapısıyla herkese karşı sıcak bir tutum benimserler. Aynı zamanda eğitilebilir yapıları sebebiyle dünya çapında evde köpek besleme konusunda tercih edilirler.

Karakter Yapısı

Eskimo karakter yapısı olarak sıcak bir kişilikle öne çıkar. Sahiplerine karşı oldukça sadık olan bu köpekler, bakım veren kişilere karşı yoğun sevgi duyar. Her daim enerjik ve pozitif olmasına istinaden oyunu sevdiğini söylemek mümkündür. Yabancılara tutumu başlarda genel olarak şüpheyle yaklaşma biçimindedir. Özellikle bu kuşkusu bekçi köpeği olarak hizmet vermesinde etkilidir. Bu köpekler komutları öğrenme uygulama konusunda ileri seviyededir. Ancak küçüklükten beri sosyalleşen Amerikan Eskimoları insanlara karşı daha olumlu davranma potansiyeline sahip olur. American Eskie köpekleri ilgiyi ve şefkati oldukça sevmektedir. Yalnız kalmaktan korkan bu hayvanlar her daim etraflarında onunla ilgilenen birilerinin olmasını ister.

Bakımı

Pozitif kişiliği ve ilgi isteyen yapısıyla Eskimo bakımı yoğun çalışanlar için zor olmaktadır. Özellikle enerjik olması hayvanın gün içinde enerjisini atmasını gerektirir. Bundan dolayı bakım verenlerin onunla zaman zaman ilgilenmesi ve oyun oynaması gerekir. Kalın ve kabarık tüylerine karşı düzenli tarama yapılmalıdır. Beyaz renkte olmalarına rağmen dışarıda uzun süre kalsalar bile kirli görünmezler. Bunun için köpeğe kısa periyotlarla banyo yaptırmak gerekmez.

Fakat bu köpekler soğuk iklime alışkındır. Ciltleri güneşe karşı hassastır. Bundan dolayı sıcak havalarda hayvanı uzun süre dışarıda tutmamak gerekir. Sosyal bir hayvan olan bu köpeklere ilgi vermek hayvanın psikolojisine iyi gelir. Kısacası Amerikan Eskimo bakımında sevgi ve ilgi gibi duygusal ihtiyaçlar önemlidir. Ayrıca hayvanın daha temiz olması için tırnak bakımı sağlanmalı ve tüyleri düzenli olarak fırçalanmalıdır.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Beagle

Amerikan Eskimo

Beslenmesi

Amerikan Eskimo beslenmesi hayvanın kilosu ve boyuna göre olmaktadır. Bu hayvanlara genel olarak besin değeri yüksek mamalar vermek gerekir. Tüylerinin her daim parlak görünmesi konusunda temizlik kadar beslenme de etkilidir. Köpeğin yaşı, hareketliliği ve cinsiyeti beslenme planını belirler. Bu hayvanlar doğası gereği bazı kalıtsal hastalıklar taşıma ihtimali vardır. Bunun için veterinerde düzenli kontrol yaptırmak gerekir.

Veteriner kontrol sonrasında hastalığa göre beslenmesinde belirli öneriler yapacaktır. Amerikan Eskimoları ev yapımı gıdalar da tüketebilir. Fakat işlenmiş ürünleri hayvanlara vermemek özellikle kalıtsal hastalığa sahip olan bu ırklar için önemlidir. Köpeğin önüne gün içinde tüketeceği mama miktarını birden koymamak gerekir. Böyle durumlarda Eskimo köpekleri onu hızlıca bitirir. Sonrasında tekrar acıkacağı için kilo alması gibi hayvana zararlı olumsuz sonuçlardan kaçınmak gerekir. Bunun için hayvanın boyu ve kilosuna uygun mama miktarını iki parçaya bölmek gerekir.

Kökeni

Bu ırkın ilk olarak nerede ortaya çıktığıyla ilgili net bilgi yoktur. Ancak Kökeni konusunda araştırmalara göre şekillenen varsayımlar mevcuttur. Kökeninin Almanya’ya dayandığına dair birtakım bilgiler mevcuttur. Cinsin eski ismi Alman Eskimo Köpeği şeklindedir. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra bu isimde değişiklik olmuştur. Savaşta Hitler’in yaptıkları köpeğin isminin de Amerikan Eskimo olmasına yol açmıştır.

Amerikan Eskimo dışarıda yaşar mı?

Bu cins köpekler şartlar uygunsa bekçi köpeği olarak kullanılır. Dolayısıyla şartların uygunluğuna göre dışarıda yaşayabilirler. Fakat sıcak havalarda çok fazla dışarıda kalmaması gerekir.

Amerikan Eskimo hangi renklerde olur?

Amerikan Eskimo köpeği sadece beyaz olmaktadır. Bu, onu benzer aileden gelen diğer köpeklerden ayıran spesifik özelliklerden biridir.

Amerikan Eskimo çabuk kirlenir mi?

Bu hayvanlar renkleri açık olsa bile tüy yapısı gereği kirler bedene ulaşmaz. Bundan dolayı uzmanlar hayvanlara senede birkaç kez banyo yaptırmayı önerir.

Amerikan Eskimo köpeği hangi boylarda olur?

Amerikan Eskimo köpeği boyu itibariyle 3 ayrı sınıfa ayrılır. Boy ve ağırlık sıralamasına göre bu türler şu şekildedir; Oyuncak, Minyatür ve Standart

Amerikan Eskimo çabuk hastalanır mı?

Bu köpekler kalıtsal sebeplerle belirli hastalık riski fazladır. Kalıtsal sebepleri tetikleyen unsurların başında hayvanın bakımı gelmektedir.

Amerikan Eskimo çocuklara karşı nasıl davranır?

Genel olarak ilgiyi seven bu köpekler çocukla birlikte büyüdüyse davranışları oldukça sıcak yönde olur.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın