HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

 1. Anasayfa
 2. Köpek Cinsleri
 3. Amerikan Pitbull

Amerikan Pitbull

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 7 dk okuma süresi
35 0
Amerikan Pitbull

Amerikan Pitbull Terrier

Amerikan Pitbull Terrier melez bir köpek ırkı olup zaman zaman karakter yapısı ve beslenmesi merak edilen bir cinstir. Köpeğin belirgin özellikleri dolayısıyla 1800’lü yıllardan itibaren dövüş köpeği olarak kullanılmıştır. Güçlü bir köpek türü olan bu ırk, kaslı ve kuvvetli yapısı sebebiyle hala zaman zaman kötü niyetli kişilerin kurbanı oluyor. Birçok ülkede bakımı yasaklanmış kategoridedir. Bu ülkeler arasında Türkiye de mevcuttur. Ancak hayvanın agresif yapısı genel olarak yetiştirme kaynaklı olmaktadır. Başka bir deyişle, bu ırk doğru sosyalleşmeyle birlikte dost canlısı halini alabilir. Amerikan Pitbull Terrier’ler belki de tüm bu özellikleri sebebiyle en tartışmalı köpek ırklarından biridir. Bu köpekleri bir dost olarak benimseyenler olduğu kadar korkanlar da vardır.

Amerikan Pitbull

Bu köpeğin kökeni Amerika Birleşik Devletleri’dir. Amerikan Pitbull Terrier safkan bir ırk olmayıp Bulldog ve Terrier köpeklerin çiftleşmesiyle elde edilmiştir. Boyut olarak görece küçük olsalar bile vücut ve karakter yapıları bunun tam tersidir. Kaslı bir görünüme sahip olan hayvanların özellikle çene kasları oldukça kuvvetlidir. Etrafa karşı şüpheci bir karakter yapısı olan bu köpeklerin olası tehditlerde ısırma veya saldırma gibi karakteristik özellikleri mevcuttur. Bilhassa çenelerinin kuvvetli yapısı ısırdıklarında büyük hasarların doğmasına sebep olur. Tüm bu özellikleri sebebiyle bazı ülkelerde tamamen yasak veya sınırlandırılmış üretime sahiptir. Pitbull’ların yasak olduğu ülkeler şu şekildedir:

 • Türkiye
 • Fransa
 • İngiltere
 • Polonya
 • Yeni Zelanda
 • Danimarka
 • Kanada
 • Belçika

Amerikan Pitbull Terrier Karakter Yapısı

Amerikan Pitbull Terrier karakter yapısı genel olarak tanıdığı insanlara ve canlılara karşı arkadaşça yaklaşmalarına sebep olur. Kaslı ve kuvvetli olmalarına rağmen kucakta sevilmeyi severler. Bu özellikleri aslında çoğu insanın düşündüğü “tehlikeli hayvan” kategorisiyle çelişir. Olası tehditlere karşı yaklaşımları Pitbull’ların iyi bir bekçi köpeği olmasında etkilidir. Köpeklerin birçoğunda olduğu gibi yetişkinlikte sergileyeceği davranışlar küçüklükteki bakımına bağlıdır. Bu ırk, aslında ev köpeğidir. Başka bir deyişle, dışarıda bakıma pek de uygun değildir. Özellikle sevdikleri insanları korumak için canları pahasına hareket ederler. Kısacası bu köpekler, genel olarak dost canlısı ancak olası tehditlere karşı cesaretli bir tutum benimserler.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Chihuahua

Amerikan Pitbull Terrier Bakımı

Bakımı ile ilgili ilk hesaba katılması gereken, bu hayvanların ev ortamına uygunluğudur. Özellikle tüylerinin kısa olması soğukta zarar görmelerine neden olur. Netice olarak evde bakımı gerekir. Irkın meraklı ve enerjik yapısı, bakımlarında da belirli noktalara dikkat etmeyi gerektirir. Yani, hayvanın hem enerjisini atması hem de güçten düşmemesi için günde 1 saat kadar yorucu aktivite yapması gerekir. Özellikle küçüklükte sahiplenenlerin uygun bir eğitime tabii tutması gerekir. Böylelikle hayvanın ilerleyen zamanlarda inatçı ve agresif yapısı önlenmiş olur. Bu köpeklerin eğitimini hayatı boyunca sürdürmek önemlidir. Her köpekte olduğu gibi ödül ile koşullaması eğitim sürecinde etkili sonuç almak için önemlidir.

Amerikan Pitbull

Amerikan Pitbull Terrier Beslenmesi

Beslenmesi için hayvanın vücut ölçülerine dikkat etmek gerekir. Beslerken kas kaybı olmaması için günlük besin ihtiyacını sağlamak oldukça önemlidir. Özellikle hayvanın günde 1 saat yorucu aktivite yapması aynı şekilde bu açığı kapatmayı gerektirir. Bunun için de kaliteli kuru mama ile beslenmesini gerektirir. Buna ek olarak veterinerin belirleyeceği ilave besinleri vermek de gerekir. Beslerken tüm ihtiyacını birden vermemek gerekir. Başka bir deyişle, hayvanın günlük besin ihtiyacını birkaç periyoda bölerek vermek gerekir.

Amerikan Pitbull Terrier Kökeni

Kökeni ABD’ye dayanır. Melez bir köpek türü olan Pitbull’ların ortaya çıkışı Terrier ve Bulldog köpeklerin çiftleştirilmesiyle başlamıştır. Bu köpeğin neredeyse tıpatıp aynısı olan köpek türü Amerikan Staffordshire Teriyeri’dir. Bu köpeklerle Pitbull’lar arasında ufak tefek farklılıklar mevcuttur. Ancak genel olarak AKC’nin dövüş köpeği geçmişinden ayırmak için kullandığı bir isimlendirmedir. Kısacası American Kennel Club ile The Kennel Club farklı isimlendirmeler yapmıştır.

Amerikan Pitbull Terrier tehlikeli midir?

Çoğu ülkede bu köpeklerin yasaklı ırk olması birçok kişinin Amerikan Pitbull Terrier için tehlikeli damgalamasına sebep olur. Ancak her köpek gibi uysal olarak yetiştirmek gerekir. Doğru yetiştirmeyle dost canlısı bir yapıları olur.

Amerikan Pitbull Terrier küçük ırk mıdır büyük ırk mı?

Bu köpekler büyük ırk köpekler kategorisine dahildir.

Amerikan Pitbull Terrier boyu kaç cm’dir?

Bu cinsin erkekleri ile dişileri arasında belirgin bir boy farkı mevcuttur. Erkek Pitbull’lar 45-48 cm olurken, dişi olanlar 43-47 cm olmaktadır.

Amerikan Pitbull Terrier çocuklara karşı davranışları nasıldır?

Bu konudaki tartışmalar oldukça yoğundur. Kimileri Amerikan Pitbull Terrier doğru yetiştirmeyle çocuklarla iyi anlaşır fikrini savunur. Köpeğin yavruluktan itibaren insanlarla aynı ortamda olması çocuklara ve diğer insanlara karşı davranışlarını belirler.

Amerikan Pitbull Terrier eğitimi nasıl olmalıdır?

Amerikan Pitbull Terrier köpekleri, yavruluktan itibaren itaatkarlığa alışmalıdır. Hayatının her zamanında uygun eğitim vermek gerekir. Bundan dolayı yavruluktan yetişkinliğe sıkı ve disiplinli bir eğitim izlemek önemlidir.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın