HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. Field Spaniel

Field Spaniel

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 9 dk okuma süresi
37 0
Field Spaniel

Field Spaniel Özellikleri ve Bakımı

Field Spaniel cana yakın, hassas, nazik, arkadaş canlısı, yetenekli, söz dinleyen, hızlı öğrenen, neşeli, eğlenmeyi ve bağımsız hareket etmeyi seven zeki bir köpek ırkıdır

Tür

Sportif Köpek, Av Köpeği,

Ağırlık

16-23 Kg

Yükseklik

40 – 48 Cm

Aile

Gundog, İspanyol (Spaniel)

Menşei

İngiltere

Menşei Tarihi

1800’ler

Yaşam Süresi

12- 14 Yıl

Kişilik ve Karakter Özellikleri

Yeni şeyler öğrenmeye hevesli, akıllı ve yetenekli iyi huylu köpekler olarak eğitilmesi ve yetiştirilmesi kolay bir cinstir. Kuyruklarının sürekli hareket halinde olmasından da enerjisini, mutluluğunu görebilirsiniz. Field Spaniel arkadaş canlısı ve sosyal köpekler olduğu için herkesle iyi anlaşabilirler.

Sahibine çok bağlıdır. Uzun süre yalnız bırakılmamalıdırlar. Bu durumlarda havlama, agresifleşme gibi olumsuz davranışlar gözlemlenir. Yabancı insanlara karşı temkinlidir. Ama Field Spaniel köpek cinsinin uzun süren ve herkese karşı devam eden utangaç, ürkek ve agresif davranması normal değildir. Bu durum uzun sürerse köpeğinizin gelişimi gözden geçirilmelidir.

Field Spaniel ırkının uysal ve uyumlu doğası sebebiyle çocukla arası çok iyidir. Kuş avcısı olarak geliştirildikleri için kuşlarla arası çok iyi olmayabilir ve ama diğer evcil hayvanlarla iyi anlaşırlar. Gelişimleri için erken aşamada sosyalleşmeleri önemlidir.

Field Spaniel gün içerisinde yeterli miktarda egzersiz yapması, enerjisini boşaltması ve sevdiği işlerle ilgilenmesi onların karakter gelişimini olumlu yönde etkilemektedir. Güçlü av içgüdüleri olduğu için, etrafı çitlerle çevrili güvenli bir alan dışında tasmaları çıkartılmamalıdır. Bahçede, dışarıda gezinmeyi sevseler de tek başına yaşayabilecek bir köpek değildir.

Aktif ve hareketli yapısı nedeniyle apartman yaşamı için çok fazla tavsiye edilmeyen bir ırktır. Bu nedenle büyük bir bahçede daha rahat hareket edeceklerdir. Ilıman iklimin olduğu yerlerde, güvenli bir bahçede tutulması önerilir. Hassas yapısı nedeniyle hayatları boyunca sert, kaba davranışlara maruz kalmamalı ve fazla azarlanmamalıdır. Bu durum karakterini olumsuz etkileyebilir. Daha çok yumuşak, otoriter, sabırlı ve sevgi dolu bir lidere ihtiyaç duyarlar.

Tarih

Field Spaniel köpek ırkı 1800’li yılların sonlarında ayrı bir cins olarak kabul edildi. Oldukça popüler bir hale gelmeye başlayınca Field Spaniel talebi karşılamak için kontrolsüz üremeye yenik düştü. Başarısız yapılan melezleme çalışmaları sonucunda ırkın görünümünde değişikliklere ve sağlığında sorunlara neden oldu. Irk bir avcı köpeği olarak geliştirilmesine rağmen bu kabiliyetini yitirdi ve değersizleşti. 

Orijinal Field Spaniel köpek cinsini yeniden yaratma çabasıyla İngiliz Springer Spaniel’lerle çaprazlamalar yapıldı. Bu çaprazlamalar başarılı sonuçlar verdi ve yetenekli bir avcı köpeğine ulaşıldı.

1960’lı yılların sonlarında Field Spaniel köpekleri Amerika’ya yeniden tanıtıldı ve Amerika’daki en nadir ırklardan biri olarak soyunu sürdürmeye devam etti.  Bugüne geldiğimizde Field Spaniel cinsi kayıtlı 117 köpek vardır. Field Spaniel’ler İngiltere’nin yetenekli avcıları olarak anılmakta ve nadir bir ırk olarak yaşamlarını sürdürmektedir.

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Field Spaniel sıkı yapılı köpek ırkıdır. Orta büyüklükte, dengeli ve orantılı vücuda sahiptir. Göğüs derin ve sırt uzunluğu ile yerden yükseklikleri aşağı yukarı aynı seviyededir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Ainu Ken

Kafa

Field Spaniel ırkının orta uzunluktaki, geniş kafası vardır. Kafalarının üzeri düzdür ve namlu kafatası ile aynı uzunluktadır.

Kulaklar

Field Spaniel ırkının uzun kulakları geniş, sarkık ve fazlasıyla tüylüdür. Göz hizasından başlayarak alt çene hizasına kadar uzanan kulakları vardır.

Gözler

Field Spaniel köpeklerinin iri, oval şekilli gözleri koyu ela ve koyu kahverengi renklerindedir. Zeki ve uyanık bakışları vardır

Bacaklar ve Ayaklar

Dayanıklı ve güçlü bacakları yere düz basmaktadır. Ayakları sıkı yapılıdır. Uzun, alçak adımları ve kendinden emin yürüyüşleri vardır.

Field Spaniel

Kuyruk

Field Spaniel köpeklerinde kuyruk çoğunlukla kenetlenir. Bu işlemin yasal olmadığı yerlerde kuyruk doğal haline bırakılır. Hareket halinde olan kuyrukları yukarı doğru değildir.

Tüy

Field Spaniel cinsi yoğun, orta uzunlukta ve tek katmanlı olmasına rağmen su geçirmez kürkleri parlak ve gösterişlidir. Bacakların arkasında, göğüste, kulak üzerinde, yanaklarda, kuyruğun alt kısmında ve karın bölgesinde bulunan tüyleri vücudun geneline göre daha uzundur.

Renk

Field Spaniel genellikle, siyah-beyaz, kızıl-kahverengi, karaciğer rengi, altın-kızıl ve gölgeli renk tonlarında görülebilir. Aynı zamanda ana renklerin üzerinde taba ya da ten rengi desenler veya benekler de görülmektedir. Gösteri için yetiştirilen köpeklerin kürkünde daha fazla karaciğer ve siyah tüyler vardır. Tarla köpeklerinde ise daha çok beyaz tüy görülür.

Bakım

Field Spaniel cinsi orta düzeyde tüy dökerler ve yapılan bakım işlemleri ile bu dökülmeler kontrol edilir bir seviyeye getirilir. Haftada 1-2 defa fırçalamanız ve taramanız yeterlidir. 

Düzenli olarak fırçaladığınız ve taradığınız sürece çok sık yıkanmasına gerek kalmaz. Gerçekten kirlendiği, çamura bulaştığı ve kötü kokmaya başladığı zaman yıkanmaları yeterli olacaktır.

Tırnaklarını uzamasına bağlı olarak ayda 1-2 kez kesmelisiniz. Kir ve enfeksiyon oluşumuna karşı kontrol etmeniz gereken kulaklarının, uzayan tüylerini kırpmalı ve gerektiğinde temizlemelisiniz. Ağız sağlığı için dişlerini düzenli olarak haftada 2-3 kez fırçalamanız önemlidir.

Beslenmesi

Önemli Not: Köpeğinizin günlük mama ihtiyacı büyüklüğüne, yaşına, yapısına, boyutlarına,  metabolizmasına ve aktifliğine bağlıdır. Köpekler de tıpkı insanlar gibi birbirinden farklıdır ve hepsinin aynı miktarda besine ihtiyacı yoktur. Son derece aktif olan bir köpeğin, uyuşuk ve aktif olmayan bir köpeğin yediğinden daha fazla besin ihtiyacı olacağını söylemeye muhtemelen gerek yoktur. Satın aldığınız mamanın kalitesi de fark yaratır. Aldığınız Mama ne kadar kaliteli olursa köpeğiniz o kadar fazla yemek isteyecektir, tersi durumlardaysa mama kabında kalanları göreceksiniz.

Köpeğinizi beslerken mamanın tamamını vermek yerine, ölçerek ve iki öğüne bölerek vermeniz önerilir. Fazla kilolu olup olmadığından emin değilseniz, göz testi ve dokunma testi yapabilirsiniz. Öncelikle ona bakın; belini görebiliyor olmalısınız. Daha sonra ellerinizi sırtına koyun ve baş parmaklarınız bel kemiğinde gelecek şekilde, parmaklarınıza aşağı doğru yayılma hareketi uygulayın. Omurgalarını göremiyor ancak parmaklarınızla fazla bastırmadan da hissedebiliyor olmanız gerekir. Eğer hissedemiyorsanız, daha az yemeli ve daha çok egzersiz yapmalıdır.

Bakımlarını düzenli yaptığınız köpeğinizin mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olursunuz.

Tam olarak besin miktarını öğrenmek ve bakımlarıyla ilgili detaylı bilgi almak için veterinerinize başvurmanızda fayda vardır.

 

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın