HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. Amerikan Su Spanieli

Amerikan Su Spanieli

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 7 dk okuma süresi
34 0
Amerikan Su Spanieli

Amerikan Su Spanieli

Amerikan Su Spanieli karakter yapısı nasıldır? Bu köpeklerin bakımında ve beslenmesinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Amerikan Su Spanieli kökeni hangi ülkeye dayanır? Bu köpekler, yüzme yeteneği oldukça gelişmiş olan tüylü köpek ırkıdır. Ortama ömürleri 10 ila 12 yıl olan bu köpeklerin yaşam süresini elbette ki bakımı belirler. Ördek avcılığı için tercih edilen bu köpekler zamanla evde bakmaya uygun hale gelmiştir. Kişilik özellikleri ise genel olarak sadık ve sıcakkanlıdır. Kalın ve sık tüyleri sayesinde mevsimsel şartlara uyum sağlarlar. Aynı biçimde kürk yapısının yüzme yetenekleri konusunda etkisi büyüktür.

Bu hayvanların daha kırılgan yapıları vardır. Bunun için eğitim aşamasında Amerikan Su Spanieli için cezaları iyi ayarlaması gerekir. Eğer bakımında sahibi veya farklı insanların sert tavırlarını görürse içe kapanmaları olasıdır. Uysal olsalar bile çocuklara karşı hassastırlar. Yakınlarında bulunan çocukları olası tehlikelerden korumak için uygun aksiyon alırlar. Her ne kadar karakteristik özelliği evde bakmaya uygun olsa da belirli ihtiyaçlarının düzenli karşılanıyor olması gerekir. Bu ihtiyaçların başında günlük enerji atabileceği şartların oluşması gelir. Eğer evde bakarken enerjisini atamazsa köpeğin davranışlarında bazı değişiklikler olur. Bunun da evde bakımı zorlaştıran olumsuz etkileri doğurması muhtemeldir.

Karakter Yapısı

Amerikan Su Spanieli karakter yapısı itibariyle hassastır. İnsanlara karşı pozitif bir yaklaşımı olan bu köpekler çocuklara karşı arkadaş canlısıdır. Eğitime pek fazla ihtiyaç duymaz ve kolay kavrayan bir yapısı vardır. Eğitimi sırasında cezaları köpeklerin karakterlerini göz önünde bulundurarak vermek gerekir. Bu köpeklerde sert cezalar kırılgan kişilikleri sebebiyle ters teper. Bu da hayvanın zamanla içe kapanması gibi istenmeyen sonuçlara yol açar. Ceza yerine ödüllendirmeyi tercih etmek eğitim sırasında daha etkili olur. Sadık bir ırk olan Su Spanyeli, sahiplerine ve çevresindeki insanlara karşı dostça yaklaşır. Her ne kadar hassas olsa bile çok iyi bir yüzücüdür. Bundan dolayı ördek avcılığı için tercih sebebi olmaktadır. Kısacası bu köpekler kişilik olarak hassas, azimli ve avcı yapıya sahiptir.

Bakımı

Av köpeği olan Amerikan Su Spanieli bakımı sırasında bazı koşulları oluşturmak gerekir. Tüylü bir yapıları olduğu için tüylerinin bakımına ayrıca dikkat etmek gerekir. Eğitim açısından pek fazla zorlamazlar. Ancak hayvanın belirli komutları öğrenmesi için uygun ödüllerle eğitim vermek gerekir. Bu köpekler uysal ve kırılmaya müsait yapıya sahiptir. Bundan dolayı bakımı sırasında sert davranışlarla yaklaşmak hayvanların üzülmesine sebep olur. Bu da elbette ki Amerikan Su Spanyeli davranışlarında belirgin değişikliklere sebep olur. Normalde hareketli ve enerjik olan hayvan sert ve otoriter hareketler sebebiyle içine kapanır. Kısacası, Amerikan Su Spanyeli bakımı sırasında hayvanın kişilik özelliklerine dikkat etmek önemlidir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Ariegeois

Amerikan Su Spanieli

Beslenmesi

Amerikan Su Spanieli beslenmesi sırasında insanların yediği yemekleri vermemeye özen göstermek gerekir. Karakter olarak hassas olan bu köpeklerin bünyeleri de hassastır. Bu nedenle, kaliteli kuru mamayı orta ırk şartlarını göz önünde bulundurarak vermek gerekir. Hayvanın enerjisi oldukça fazladır ancak boyutu da küçüktür. Yani, beslerken zaten enerjisini atar diye düşünerek fazlasıyla besin almasına imkan tanımamak gerekir. Her köpekte olduğu gibi Su spanyeli için de günlük ihtiyacı birden vermemek gerekir. Hayvanın metabolizmasına uygun beslenme planını veteriner hekimler hazırlayacaktır.

Kökeni

Amerikan Su Spanieli kökeni ABD’ye dayanır. İlk olarak 19. yüzyılda Amerika Birleşik Devletleri’nin Wisconsin eyaletinde üretilmiştir. Zamanla avcılığa uygun yapısı ve iyi yüzmesi sebebiyle popülerlik kazanmıştır. Bu sebeple günümüzde dahi ördek ve kuş avlama için tercih sebebi olan bir köpek ırkıdır. Bu köpeklerin ilk olarak Fox ve Wolf nehirleri arasında üretiminin yapıldığını düşünenler mevcuttur. Fakat ilk üretimi ile ilgili bilgiler net olmamakla birlikte hakkında birtakım iddialar mevcuttur.

Amerikan Su Spanieli çocuklarla arası nasıldır?

Bu köpekler genel olarak insanlara karşı sıcakkanlıdır. Çocuklara da her insanda olduğu gibi arkadaşça yaklaşır. Fakat çocuklara karşı korumacı davrandığına dair birtakım veriler mevcuttur.

Amerikan Su Spanieli suda zarar görür mü?

Hayır, bu köpeklerin doğası yüzücülüğe uygundur. Hatta, ördek avcılığında tercih sebebi olmasında iyi bir yüzücü olmasının etkisi vardır.

Amerikan Su Spanieli anavatanı neresidir?

Bu ırkın ilk olarak 1800’lü yıllarda Amerika Wisconsin’de ortaya çıktığına dair bazı iddialar vardır.

Amerikan Su Spanieli kaç kg olur?

Her canlıda olduğu gibi cinsiyete göre ulaşabileceği kilo değişir. Ortalama 18-20 kg arasında değişen bir kiloları vardır.

Amerikan Su Spanieli tüy bakımı nasıl olur?

Bu köpeklerin kürkleri sık ve kalın tüylerden oluşur. Bunun için tüyleri için veterinerden özel öneri almak gerekir. Mama tercihi ve besin ihtiyaçları Amerikan Su Spanieli tüy bakımı için önemlidir.

Amerikan Su Spanieli eğitilebilir mi?

Evet, bu köpekler itaatkar ve hassas bir yapıya sahiptir. Bu bakımdan eğitimi en kolay köpek türleri arasındadır.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın