HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. Brezilya Mastiff

Brezilya Mastiff

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 9 dk okuma süresi
31 1
Brezilya Mastiff

Brezilya Mastiff (Brazilian Mastiff) 

Brezilya Mastiff cesur, güçlü, kararlı, sahibine bağlı ve itaatkar bir ırktır. Ailesine bağlıdır ve onları koruma içgüdüsü yüksektir. Sahibinin aile üyelerine, çocuklara karşı oldukça hoşgörülü ve sevgi doludur. Sevdiklerini korumayı Brezilya Mastiff’ine birisinin öğretmesi gerekmez, sevdiklerini korumak ve sadık olmak onların yapısında vardır.

Brezilya Mastiff (Brazilian Mastiff) Özellikleri ve Bakımı

Ağırlık : 40 – 55 Kg
Yükseklik : 60 – 75 Cm
Aile : Mastiff
Menşei : Brezilya
Menşei Tarihi, : 1600’ler
Yaşam Süresi : 8- 10 Yıl. 

Yabancı kişilere kaşı sadece güvensiz davranır. Cesur ve temkinli yaklaşımıyla iyi bir bekçi köpeğidir.

Karakter gelişimi için kararlı, tutarlı ve kendinden emin bir lider olduğunuz sürece köpeğinizin karakter ve kişilik gelişimini istediğiniz şekilde geliştirebilirsiniz. Ancak iyi bir lider olsanız ve köpeğinizi eğitseniz de eğer evinize çok fazla gelen misafiriniz, arkadaşınız ve akrabanız varsa bu ırk sizin için doğru bir tercih olmayabilir. Bu nedenle daha arkadaş canlısı ve yabancılarla iletişimi yüksek bir ırk tercih edebilirsiniz.

Yavruyken eğitim alması ve sosyalleşmesi genel olarak önerilmektedir. Ama bazı köpek sahipleri köpeği 4 aylıkken sosyalleşmesini durdurmaktadır. Böyle de olunca anti-sosyal bir köpeğe dönüşecektir. Sosyalleştirmek köpeğinizi çevresindeki dünya ile tanıştırır ve içgüdülerine rağmen uyumlu bir köpek olmasına yardımcı olur.

Brezilya Mastiffi iyi eğitim alıp, yeterli sosyalleşse de şehir yaşamına uygun bir ırk olmayacaktır. En uygun yaşam alanı geniş bir arazisi olan, bahçeli evdir. Zira güçlü vücuduyla, enerjisini özgürce atabilmesi gerekmektedir. Koşmalı, özgürce dolaşmalıdır. Ancak bu ortamı sağlayabilmek için evin çevresinin çitlerle çevrili, güvenlik önlemi alınmış şekilde olması gerekir.

Sert ve sağlam mizaçlarında dolayı İngiltere gibi bazı ülkelerde “Tehlikeli Köpekler Yasası” altında, yasaklı ırklar arasında yer alır ve kötü şöhrete sahip olduğu görülür. Bunun bir diğer nedeni köpeği yetiştirme konusunda başarıya ulaşamayan liderlerden ve köpeği kötü huylarıyla ön plana çıkarmak isteyen yetiştiricilerden dolayıdır. Bu cinsi deneyimli, sorumlu ve iyi yetiştiricilerden sahiplenmeye çalışınız.

Tarih

Brezilya Mastifi’nin kökeni Brezilya’dır. 15. Yüzyılda jaguar ve diğer hayvanların avlanması, sığır vs gibi sürü hayvanlarını koruması, sürüleri sürmesi, çiftliklerin gözetilmesi, bekçilik yapması ve hırsızları uzaklaştırması amacıyla Brezilya’da geliştirilmiştir bir cinstir.

Brezilya’da köleliğin yasal olduğu dönemlerde, bu köpeklerin kaçan köleleri yakalayıp, sahipleri gelene kadar köleleri kontrol altında tutması amacıyla da görevlendiriliyordu. Boyutlarına ve yapısına göre inanılmaz derecede hızlı, çevik, güçlü ve sağlam yapılıydı.

Brezilya Mastiffi köpek cinsi AKC ve UKC tarafından tanınmamakta ve köpek ırkları arasında yer almamaktadır

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Bu köpekler dikdörtgen bir yapıya sahip iyi kemikli güçlü köpekler olup düz sırt yapısı arka kısmına doğru hafifçe yükselmektedir. İri bedenine rağmen oldukça çevik ve hızlı bir yapıya sahiptir. Boyun bölgesinde kalın, gevşek ve belirgin gerdanları vardır.

Kafa

Brezilya Mastiff’i büyük, buruşuk ve geniş bir kafa yapısı ile aynı zamanda uzun bir namlusu vardır. Burun delikleri geniştir. Ağız kısmı ise ağırdır. Üst dudakları sarkık ve dişleri alt ısırıkta kapanır.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Köpekler

Brezilya Mastiff

Kulaklar

Köpeğin kafasının iki yanından aşağı doğru sarkan kulaklarının rengi kulak uçlarına doğru koyulaşır ve çoğunlukla kürk rengine göre daha koyudur.

Gözler

Brezilya Mastiff’inin göz rengi koyu kahverengidir ve çevresindeki koyuluk ve kürküyle uyumludur.

Bacaklar ve Ayaklar

Kaslı, güçlü ve sağlam bacakları ile esnek yürüyüşe sahiptir. Yürüyüşleri sırasında ilk önce bir tarafındaki iki bacağını, daha sonra diğer taraftaki bacaklarını hareket ettirir

Kuyruk

Brezilya Mastiffi’nin kuyruğu tabanda kalın başlar ve sonra kuyruk ucuna doğru incelir, sivrilir. Yürüyüşlerinin temposuna göre bir sağa bir sola doğru sallanır halde hareket eder.

Tüy

Brezilya Mastiff köpeklerinin kısa ve pürüzsüz bir kürk yapısı vardır.

Renk

Çoğunlukla kürk rengi sarı, açık kahverengi, siyah, siyah-ten veya çizgili olabilmektedir. Yüzünde ise siyah bir maske görülebilir.

Bakım

Brezilya Mastiff yıl genelinde orta seviyede tüy dökerler ve kısa tüylerinin bakımı kolaydır. Haftada 1-2 kez tüylerini taramanız ve fırçalamanız yeterli olacaktır ancak tüy miktarında dökülme görüldüğü zaman daha sık tarayabilirsiniz.

Brezilya Mastiff’i gerektiği zaman, çamura bulaştığında veya çok kirlendiğinde yıkamanız yeterli olacaktır. Sık banyo yaptırmak kürkünü nemli bir havlu ile silebilir ve kurulayabilirsiniz. Aynı zamanda kuru şampuanlayabilirsiniz.

Brezilya Mastiff’in tırnaklarının çok uzayarak canını acıtmaması ve hareketlerini engellememesi için aylık olarak kontrol edilip, tırnak makasıyla kesilmesi önerilir. Aynı zamanda kulakları kir, döküntü ve enfeksiyon riskine karşı kontrol edilerek temizlenmelidir. Ağız sağlığını korumak ve kötü koku oluşumunu engellemek için dişleri haftada en az bir, iki kez fırçalamak yeterli olacaktır.  Bu bakımlarının düzenli yapılmasının dışında Brezilya Mastiff’ini profesyonel kontrollerinin, taramalarının ve sağlık takibinin yapılması için veterinere götürmelisiniz. Bakımlarını düzenli olarak yaptığınız vr sağlık durumunu takip ettiğiniz taktirde Brezilya Mastiff ırkının daha mutlu ve uzun bir yaşam sürmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Beslenmesi
Önemli Not: Köpeğinizin günlük mama ihtiyacı büyüklüğüne, yaşına, yapısına, boyutlarına, metabolizmasına ve aktifliğine bağlıdır. Köpekler de tıpkı insanlar gibi birbirinden farklıdır ve hepsinin aynı miktarda besine ihtiyacı yoktur. Son derece aktif olan bir köpeğin, uyuşuk ve aktif olmayan bir köpeğin yediğinden daha fazla besin ihtiyacı olacağını söylemeye muhtemelen gerek yoktur. Satın aldığınız mamanın kalitesi de fark yaratır. Aldığınız Mama ne kadar kaliteli olursa köpeğiniz o kadar fazla yemek isteyecektir, tersi durumlardaysa mama kabında kalanları göreceksiniz.

Köpeğinizi beslerken mamanın tamamını vermek yerine, ölçerek ve iki öğüne bölerek vermeniz önerilir. Fazla kilolu olup olmadığından emin değilseniz, göz testi ve dokunma testi yapabilirsiniz. Öncelikle ona bakın; belini görebiliyor olmalısınız. Daha sonra ellerinizi sırtına koyun ve baş parmaklarınız bel kemiğinde gelecek şekilde, parmaklarınıza aşağı doğru yayılma hareketi uygulayın. Omurgalarını göremiyor ancak parmaklarınızla fazla bastırmadan da hissedebiliyor olmanız gerekir. Eğer hissedemiyorsanız, daha az yemeli ve daha çok egzersiz yapmalıdır.
Tam olarak besin miktarını öğrenmek için Veterinerinizden detaylı bilgi almalısınız.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

1 Yorum

Bir yanıt yazın