HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. Amerikan Tüysüz Terrieri

Amerikan Tüysüz Terrieri

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 7 dk okuma süresi
33 0
Amerikan Tüysüz Terrieri

Amerikan Tüysüz Terrieri

Amerikan Tüysüz Terrieri ilk defa 1972 yıllarında Amerika Birleşik Devletleri’nde görülmüştür. Bu köpek ırkı atalarından tüysüz oluşuyla farklıdır. Bakımları konusunda kolaylık sağlayan bu özellikleri köpeğin hava koşullarına karşı korumasız olmasına sebep olur. Ancak buna rağmen çok cesur bir köpek ırkıdır Amerikan Tüysüz Terrieri. Bu köpekler sahiplerine karşı da çok sadık çok bağlıdır. Tüm bu özellikleriyle birlikte bu ırkın ayrı bir cins olarak tanınması 2016 yıllarını bulmuştur.

Amerikan Tüysüz Terrieri genel özellikleri sayacak olursak, bu ırkın anavatanı Amerika Birleşik Devletleri olarak bilinir. 20 ile 40 santim arasındaki yükseklikleri sebebiyle küçük köpek ırklarından kabul edilirler. Ağırlıkları 3 kg ile 7 kg arasında değişmektedir. Amerikan Tüysüz Terrieri atası ise Rat Terrierler’dir. Bu ırkın bazıları tek renk deriye sahip olurken birçoğunun derisinde benekler ve lekeler bulunmaktadır. Baş ve gövde kısmında ise hiç tüy bulunmamaktadır. Deri renkleri ise daha çok kahverengi ve gri olmaktadır. Kaslı gövdeleri, küçük ama güçlü bacakları vardır. Bu köpekler çok enerjik olduğundan günlük egzersiz ihtiyaçları aksatılmadan yaptırılmalıdır. Zaman zaman çok inatçı olabildiklerinden eğitimleri konusunda zorluk çekebilirsiniz.

Ancak çok zeki olduklarından kolay öğrenirler. 15 ile 20 gün gibi bir aralıkta deri değişimi olan bu hayvanlar tüysüz özellikleri sebebiyle hastalıklara karşı hassastırlar. O yüzden beslenirken bu özellikleri dikkate alınarak destek sağlanmalıdır. Ortalama 15 -16 yıl yaşayan bu hayvanlar küçük köpek ırklarından olduğundan evde beslenebilirler. Ancak zaman zaman çok havladıklarından gürültü yapabilme özellikleri göz önünde bulundurulmalıdır. Sevdikleri ile çok iyi anlaşan ve korumacı tavırlar sergileyen bu hayvanların yabancılarla iletişimi mesafelidir.

Peki Amerikan Tüysüz Terrieri karakter yapısı nasıldır, en karakteristik özellikleri nelerdir? Amerikan Tüysüz Terrieri beslenirken nelere dikkat edilmelidir? Amerikan Tüysüz Terrieri bakımı nasıl yapılır, bakımı kolay mıdır? Amerikan Tüysüz Terrieri kökeni neresidir? Gelin tüm bu soruların cevabına birlikte bakalım.

Karakter Yapısı

Amerikan Tüysüz Terrieri karakter yapısı itibariyle sıcakkanlı ve hareketlidir. Sahiplerine çok bağlı olan bu köpekler korumacı tavırlar gösterebilirler. Yabancılara karşı saldırgan olmasalar da sahipleri için bir tehlike sezdiklerinde agresifleşirler. Korkup kızdıklarında ise havlama sıklıkları artar.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Bedlington Terrier

Bu köpek ırkı ev yaşamına çok uyumludur. Hem çok büyük olmayışları hem kolay adaptasyonları onlara bu uyumu katmaktadır. Küçük köpek ırklarından olan bu hayvanları kolaylıkla evde besleyebilirsiniz.

Amerikan Tüysüz Terrieri sıcakkanlı özellikleriyle birlikte çocuklar ve yaşlılarla çok iyi anlaşır. Çocuğunuz için iyi bir oyun arkadaşı olurlar. Evde evcil bir hayvanın çocukların gelişimi üzerindeki olumlu özelliklerini düşünecek olursak Amerikan Tüysüz Terrieri bu konuda çok iyi bir seçim olacaktır.

Karakteri itibarıyla çok hareketlidir. Bu yüzden günlük egzersiz ihtiyacı karşılanmalıdır. Köpeğinizle günlük zaman geçirmeli, koşmasına dolaşmasına fırsat vermelisiniz. Bu konularda getirilecek kısıtlamalar depresyona girmelerine sebep olabilmektedir.

Bu köpek ırkının en karakteristik özelliklerinden biri de inatçı oluşlarıdır. İnatçı yapıları sebebiyle eğitime direnebilmektedirler. Ancak çok meraklı olduklarından eğitirken eğlenceli yollar bulursanız daha kolay eğitilirler. Ayrıca çok zeki olduklarından çok kolay öğreneceklerdir. Eğitimlerine erken yaşlarda başlamanız daha iyi sonuç almanızı da sağlayacaktır.

Amerikan Tüysüz Terrieri

Bakımı

Amerikan tüysüz Terrieri bakımı konusunda tüysüz yapısı kolaylık sağlar. Tüylerinin taranma ihtiyacının olmayışı ve tüy dökme sorunun olmayışı oldukça rahat bir bakım sağlamaktadır. Ancak bu köpek ırkında tüy bulunmadığı için derisi korumasız kalmaktadır. Bu yüzden derisinin korunması amacıyla bakım kremleri kullanılmalıdır. Köpeğinizin dişlerini haftada 2 veya 3 defa fırçalayarak ağız bakımını da yapabilirsiniz. En az ayda bir defa tırnaklarını keserek kırılmaların yaralanmaların önüne de geçmiş olursunuz.

Beslenmesi

Amerikan tüysüz Terrieri beslenmesi konusunda en çok dikkat etmeniz gereken şey derisinde meydana gelebilecek olan alerjik reaksiyonlardır. Bu yüzden köpeğinize yiyecek seçmeden önce veterinerinizden yardım alabilir veya kullandığınız mamaların içeriğini inceleyerek seçim yapabilirsiniz. Bunun dışında beslerken köpeğinizin yaşına kilosuna sağlık şartlarına göre de tercih yapmanız gerekmektedir.

Kökeni

Amerikan Tüysüz Terrieri kökeni Amerika Birleşik Devletleri’dir.

Ortalama Kaç Yıl Yaşar?

Ortalama yaşam süresi 14 ile 16 yıl arasında değişmektedir.

Bakımı Kolay Mıdır?

Tüysüz yapısı sebebiyle oldukça kolay bir bakıma sahiptir.

Ortalama Kaç Yavru Dünyaya Getirir?

Amerikan Tüysüz Terrieri 4 -5 yavruya kadar dünyaya getirmektedir. Daha fazla yavru olması durumunda veteriner yardımı ile köpeğinize doğum yaptırmanız gerekmektedir.

Evde Beslenir Mi?

Küçük yapısı uyumlu karakteri sebebiyle evde beslenmeye uygundur. Ancak köpeğinizin günlük egzersiz ihtiyacını ihmal etmemeniz gerekir.

Hangi Besinleri Yer

Köpeğinizin yaşına, sağlığına, boy kilo oranına uygun bir beslenme programı yapmanız gerekir. Bunun için veterinerinizden yardım alabilirsiniz.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın