HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. Alman Çoban Köpeği

Alman Çoban Köpeği

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 7 dk okuma süresi
36 0
Alman Çoban Köpeği

Alman Çoban Köpeği

Alman Çoban Köpeği, K9 köpeği olarak da bilinen bir türdür. Hemen hemen her alanda kullanılmış olan bu köpekler, ilk olarak sürüyü korumaları için üretilmiştir. Bu ırk, eski zamanlarda çoban köpekliği için kullanılmış olsa da günümüzde çoğunlukla polis köpeği olarak kullanılmaktadır. Bu da ırkımızın sadık, atik ve görev köpeği özelliklerine sahip olduğunu kanıtlamaktadır.

Alman Kurdu, dünya genelinde en çok tercih edilen köpekler arasındadır. Büyük köpek ırkına giren Alman Kurdu, yaklaşık olarak 65 santim yüksekliğe ulaşabilmektedir. Köpeğin yüksekliği, dişi veya erkek olmasına göre de değişmektedir. Dişi Alman Kurtları da yaklaşık olarak 55 santim yüksekliğe kadar büyüyebilmektedir. Elbette iyi bakım ve iyi yaşam şartlarıyla bu sayıların üzerine de çıkılabilmektedir. Zaten Alman Çoban Köpekleri, iyi bir bakıma ihtiyaç duymaktadır. Dolayısıyla ihtiyaç duyulan bakımı karşılayamayacak olanlar, daha az bakıma ihtiyaç duyan başka ırkları almalıdır.

Alman Çoban Köpeği

Alman Çoban Köpeği Karakter Yapısı

Alman Çoban Köpeği karakter yapısı araştırması yapanlar, köpek karakterinin son derece güçlü olduklarını da görmektedir. Öncelikle Alman Kurtları, en zeki köpek ırklarından biri olarak gösterilmektedir. Zeki olmaları da karakter yapılarını yakından ilgilendirmektedir. Araştırmayı seven bir yapıda olan Alman Kurtları, sahibine sadık ve gerektiği yerde koruyucudur. Dolayısıyla hem aile köpeği hem de korumacı bir köpek arayanlara en uygun ırk, Alman Çoban Köpekleridir.

Yaş almadan önce bu ırka sosyalleşme eğitimi verilmesi gereklidir. Aksi takdirde tehdit altında olmadığı zamanlarda bile saldırgan olabilmeleri mümkündür. Genel anlamda insanlarla iyi anlaşan Alman Çoban Köpeği, farklı hayvanlarla da iyi anlaşabilmektedir. Belirttiğimiz bütün karakter özellikleri de Alman Çoban Köpeğini aile içi bakıma uygun hâle getirmektedir.

Alman Çoban Köpeği Bakımı

Alman Çoban Köpeği bakımı, apartman içerisinde yapılabilmektedir. Ancak köpeğimizin özgür ruhlu bir köpek olduğu unutulmamalıdır. Dolayısıyla apartman içerisinde yaşayan Alman Kurtları, daha sık bir şekilde gezdirilmelidir. Apartmanda yaşayan köpeklerin yeteri kadar gezdirilmemesiyle birtakım psikolojik sorunlarla karşılaşma ihtimaliniz bulunmaktadır.

Eğitime en ihtiyaç duyan ırkların başında şüphesiz ki Alman Çoban Köpekleri gelmektedir. Eğitilmedikleri takdirde son derece dengesiz hareketler gösteren bu ırk, 3 aylıktan itibaren çeşitli eğitimlere tabi tutulmalıdır.

Alman Kurdu bakımı konusunda özel hassasiyet göstereceğiniz bir başka konu da temizliktir. Alman Kurtları, egzersiz ihtiyacı yüksek bir ırk olduğundan kürklerinde kirlenme meydana gelebilmektedir. Detaylı bir yıkama işlemiyle de köpeğinizi kirlerden arındırmanız mümkündür. Suyun ılık olması, yıkama işleminde dikkat edilmesi gereken hususlardandır. Sıcak ve soğuk sular, Alman Kurtlarının tüylerine ve derisine zarar verebilmektedir. Elbette yıkama işlemi, yalnızca gerek görülen durumlarda yapılmalıdır. Gereksiz yıkama, köpeğinizin deri ve tüy sağlığına zarar vermektedir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Amerikan Pitbull

Beslenmesi

Alman Çoban Köpeği, hassas bir mideye sahiptir. Bu özelliğinden dolayı da mama tercihlerinde seçici olmak gereklidir. Alman Çoban Köpeği beslenmesi, Premium kuru mamalarla yapılmalıdır. Çünkü bu mamalarda kemik ve eklem sağlığını koruyacak daha fazla aminoasit bulunmaktadır.

Sindirim sistemini zorlamayacak şekilde besleme yapılması, köpek sağlığına olumlu bir etki bırakmaktadır. Ekstra olarak ev yemekleri de köpeğin sindirim sistemine zarar verebilmektedir. Bunun nedeni de ev yemeklerinin Alman Çoban Köpeklerine fazla gelecek seviyede besin değerine sahip olmasıdır. Dolayısıyla yalnızca kuru ve yaş mamalarla besleme yapmanız önerilmektedir.

Mamaların yanı sıra destekleyici besinlerle de beslenmedeki tekdüzeliği ortadan kaldırabilmeniz mümkündür. Böylelikle köpeğinizin beslenme kalitesi de artmaktadır.

Alman Çoban Köpeği

Kökeni

Adından da anlaşabileceği üzere Alman Çoban Köpeği kökeni, 19. yüzyıl Almanya’sına dayanmaktadır. Ortaya çıktığı zamandan bu yana önemli işlerde kullanılmış olan bu ırkın görev bilinci yüksektir. Bundan dolayı da geçmişten bugüne önemli işlerde Alman Çoban Köpekleri kullanılmıştır. Günümüzde ise çoğunlukla aile köpeği olarak kullanılan Alman Kurtları, itaatkâr ve korumacı olması sebebiyle birçok ailenin ilk tercihi olmaktadır.

Kaç Farklı Türü Bulunmaktadır?

Alman Çoban Köpeklerinin 4 farklı türü vardır. Bu türler de özellikler anlamında birbirinden farklılık göstermektedir. Alman Kurtları; Doğu Avrupa Alman Çoban Köpeği, Kral Alman Çoban Köpeği, Shiloh Alman Çoban Köpeği ve Beyaz Alman Çoban Köpeği türlerine ayrılmaktadır. Kral Alman Çoban Köpeği ise en fazla tercih edilen Alman Kurdudur.

Alman Çoban Köpeklerinde Kalça Çıkığı Kronik Bir Rahatsızlık Mı?

Birçok büyük köpek ırkında kronik kalça çıkığı hastalığı vardır. Bu hastalık genellikle köpeğin yetişkinlik zamanlarında ortaya çıkmaktadır. Ne yazık ki Alman Çoban Köpeklerinde de böyle bir kronik rahatsızlık söz konusudur. Bu hastalığa sahip olmayan bir yavru için de kalça çıkığına sahip olmayan anne ve baba Alman Çoban Köpeklerinin yavrusu alınmalıdır.

Fiziksel Özellikleri Nasıldır?

Alman Kurtları, dik kulaklara ve yere yakın bir kalçaya sahiptir. Bu iki fiziksel özellik, Alman Kurtlarının karakteristik bir görüntüye sahip olmasına neden olmaktadır. 67 santim yüksekliğe kadar büyüyebilen ve 40 kiloya kadar çıkabilen Alman Kurtları, günümüzdeki en iyi çoban köpeği ırklarındandır. Ekstra olarak Alman Çoban Köpeği, 10-14 yıllık bir yaşam süresine sahiptir.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın