HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. Amerikan Yerli Köpeği

Amerikan Yerli Köpeği

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 7 dk okuma süresi
33 1
Amerikan Yerli Köpeği

Amerikan Yerli Köpeği

Amerikan Yerli Köpeği diğer adıyla Kızılderili Köpeği olarak bilinen bu köpek ırkı geçmişte Kızılderililerce yetiştirilmiştir. Bu köpekler orta büyüklükte köpek cinsi arasında yer alır. Bu köpeklerin ayakları perdelidir. Bu perde sayesinde karda yürüyebilir ve yüzebilirler.

Amerikan Yerli Köpeği’nin çok eski çağlarda Kızılderililer tarafından avcılıkta kullanıldıkları bilinmektedir. Bu köpekler hem balıkçılıkta hem de kara avcılığında kullanılmışlardır. Ayrıca bekçi köpeği olarak da kullanıldıklarından koruma konusundaki içgüdüleri yüksektir. Bu köpeklerin çok zeki oldukları da bilinen bir gerçektir. Bu zeki köpekler bu yönleriyle eğitilirken kolaylık sağlar ve çabuk öğrenirler. Amerikan Yerli Köpeği diğer evcil hayvanlarınızla birlikte yaşlı ve çocuklarla da çok iyi anlaşır. Bu köpekler sahiplerine karşı çok sadık ve çok bağlıdırlar.

Amerikan Yerli Köpeği ev ortamında beslenmeye uygun bir ırk değildir. Bu köpekler çok hareketli olmasalar da kısıtlanmayı istemezler ve özgürlüklerine çok düşkünlerdir. Ancak yalnız kalmaktan hiç hoşlanmazlar. Sevdikleriyle iletişim halinde olmak isterler. Aynı zamanda Amerikan Yerli Köpeği soğuk hava şartlarına karşı dayanıklıdır. Çok eski tarihlerde Kızılderililer tarafından avcılıkla birlikte kullanılan bu köpeklere dini törenlerde de kutsal sayılarak yer verilmiştir. Bu köpeklerin atlardan önce taşımacılıkta kullanıldığı da bilinen bir gerçektir. Bu köpek ırkının suyu o kadar eskilere dayanmaktır ki soy ağaçlarının bilinmesi neredeyse imkansızdır. Ayrıca günümüzde yanlış politikalardan dolayı bu köpeklerin soyu tükenme noktasına gelmiştir.

Peki Amerikan Yerli Köpeği karakter yapısı nasıldır en karakteristik özellikleri nelerdir? Amerikan Yerli Köpeği bakımı kolay mıdır bakımında dikkat edilmesi gereken şeyler nelerdir? Amerikan Yerli Köpeği beslenmesi konusunda nelere dikkat edilmelidir? Amerikan Yerli Köpeği kökeni neresidir? Ortalama kaç yıl yaşar kaç yavru dünyaya getirir? Tüm bu soruların cevabını da bu başlık altında bütün hatları ile birlikte bulacaksınız.

Karakter Yapısı

Amerikan Yerli Köpeği karakter yapısı itibariyle çok zeki bir köpektir. Bu sebeple kolay eğitilir kolay öğrenirler. Ancak küçükken eğitilmeye başlamazlarsa çok çekingen olabilirler. Ayrıca eğitilirken bu köpeklerin seveceği yöntemler bulmanız gerekir. Amerikan Yerli Köpeği karakter yapıları itibarıyla çok sadık ve korumacı köpeklerdir. Sahiplerine çok bağlı olan bu köpekler çocuklarla da iyi anlaşırlar. Çok fazla egzersiz ihtiyaçları yoktur. Bu köpekler daha çok bekçi, avcı köpeği olarak kullanılmışlardır. Bu yüzden ev ortamında bakılmaya müsait değillerdir. Ayrıca bu köpekler ev ortamı gibi kapalı alanlarda tutulduğunda depresif tutumlar da gösterebilmektedirler.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Appenzell Dağ Köpeği

Amerikan Yerli Köpeği

Bakımı

Bakımı konusunda tüyleri, tırnakları, banyo ihtiyaçları ihmal edilmemelidir. Tüyleri haftada iki ya da üç kez taranırsa yeterlidir. Bu köpeklerin ağız sağlığı konusunda belli bir sıklıkla dişlerinin fırçalaması önemlidir. Haftada iki üç kez dişlerini fırçalayabilirsiniz. Ayrıca kulak bakımı kulak temizliğini de ihmal etmemelisiniz. Amerikan Yerli Köpeği dışarıda bayılıyorsa gerekmedikçe banyo yaptırılmamalıdır. Bu köpek ırkında da tırnak bakımı önemlidir. Tırnaklarını düzenli keserek kırılmaların ve kanamaların önüne geçilebilir.

Beslenmesi

Beslenmesi konusunda yaşı sağlık durumu boy kilo oranı önem arz etmektedir. Köpeğinizin boy kilo oranına göre yapacağınız bir beslenme programı ile hayat kalitesini düşürecek fazla kiloların önüne geçebilirsiniz. Köpeğinizi beslerken yaşına göre besin vermeniz gerekmektedir. Beslenme programında köpeğinizin egzersiz sıklığı da önemlidir. Amerikan Yerli Köpeği beslerken dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan biri de köpeğinizin alerjik reaksiyonlarıdır. Alerjik reaksiyonlar konusunda veterinerinizle irtibata geçebilirsiniz. Ayrıca aldığınız mamaların içeriğine bakarak köpeğinizi bu tür reaksiyonlara karşı koruyabilirsiniz. Tüm bu kriterleri göz önünde bulundurarak köpeğinizin sevdiği yaş veya kuru mamaları verebilirsiniz.

Ayrıca köpeğinizin su ihtiyacını da düzenli olarak karşılamanız gerekir. Sağlığı için yemek ve su kaplarını temiz tutmanız gerekmektedir. Tüm bunlarla birlikte zaman zaman köpeğinize mutfağınızda kendiniz için yaptığınız yiyeceklerden verebilirsiniz. Bu konuda hayvanların yiyebileceği sebze meyve ve gıdaları bilmeniz gerekmektedir. Köpekler için zararsız olan gıdaları belli bir miktarda verebilirsiniz. Bu konuda dikkat etmeniz gereken şey insanların yediği her şeyin köpekler tarafından faydalı olmayacağıdır.

Kökeni

Kökeni Amerika Birleşik Devletleridir.

Ortalama Kaç Yıl Yaşar?

Ortalama yaşam süresi 16 ile 17 yıl arasında değişmektedir.

Bakımı Kolay Mıdır?

Bakımı oldukça kolaydır.

Ortalama Kaç Yavru Dünyaya Getirir?

Amerikan Yerli Köpeği 4 ile 10 yavruya kadar dünyaya getirmektedir. Daha fazla yavru olması durumunda veteriner yardımı ile köpeğinize doğum yaptırmanız gerekmektedir.

Evde Beslenir Mi?

Evde beslenmeye çok uygun bir köpek ırkı değildir. Bu köpeklerin kapalı alanda tutulduğunda depresyona girdikleri görülebilmektedir.

Hangi Besinleri Yer

Köpeğinizin yaşına, sağlığına, boy kilo oranına uygun bir beslenme programı yapmanız gerekir. Bunun için veterinerinizden yardım alabilirsiniz.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

1 Yorum

Bir yanıt yazın