HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. Akita Inu

Akita Inu

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 7 dk okuma süresi
44 0
Akita Inu

Akita İnu

Akita İnu, son derece tatlı bir görünüme sahip olsa da oldukça korumacı bir köpektir. Gerektiği zaman kendini ve sahibini başarıyla savunan Akita Ken ırkı, savunma eğitimlerini alarak daha iyi bir noktaya gelebilmektedir.

Kuzey köpek ailesine mensup olan Akita İnu, 59 kilograma ve 71 santim yüksekliğe kadar büyüyebilmektedir. Ancak her köpek, bu ağırlığa ve yüksekliğe kadar büyüyecek diye bir durum da söz konusu değildir. Sonuç olarak köpeğin gelişimi, beslenme ve yaptırılan egzersizlerle yakından ilgilidir. Kısacası gelişimi etkileyen her türlü konuya dikkat etmeniz durumunda köpeğinizin gelişimi de daha iyi olacaktır.

Akita İnu, Japanese Akita ve Akita Ken olarak da adlandırılmaktadır. Dolayısıyla farklı isimlerin duyulduğu zaman da Akita İnu’dan bahsedildiği anlaşılmalıdır.

Akita İnu Karakter Yapısı

Akita İnu karakter yapısı özelliklerinde dikkat çeken en önemli özellik, inatçı yapısıdır. Bu inat, bir şeyleri başarma arzusundan kaynaklanmaktadır. Kısacası Japanese Akita, başarılı olmak için her türlü çabayı gösterebilecek bir köpektir. Bu da bahsedilen ırkı, tam bir görev köpeği yapmaktadır.

Gerekli eğitimleri görmediği durumlarda bu cinsin çekingen ve içeriye dönük olduğu görülmektedir. Bundan dolayı eğitim zamanı geldiğinde bu köpeğe gerekene eğitimler verilmelidir. Verilen eğitimlerle birlikte sosyallik anlamında daha iyi bir Akita İnu köpeğinin görülmesi mümkündür.

Enerjik bir ırk olması sebebiyle oyun ihtiyacı çok yüksektir. Bundan dolayı Akita Ken köpeği alacakların da aynı enerjiye sahip olması lazımdır. Bu özelliklerin yanı sıra; uyanık, zeki ve itaatkâr olma özellikleriyle de bilinen Akita Ken, alınabilecek en iyi köpek ırklarındandır.

Akita Inu

Bakımı

Akita İnu ırkı, bakımı ile zorlamayan bir ırktır. Hemen hemen herkesin sorunsuz bir şekilde bakım işlemlerini yapabilmesi mümkündür. Dolayısıyla bakım sırasında ekstra bir bilgi birikimine sahip olmak gerekmemektedir. Akita İnu bakımı işlemlerinde en önemli bakım kesinlikle tüylerin düzenli olarak taranmasıdır. Çünkü Akita Ken, belirli dönemlerde yoğun bir şekilde tüy dökebilmektedir. Bundan dolayı da özel tarak yardımıyla haftanın belirli günlerinde tarama işlemi yapılmalıdır.

Japanese Akita ırkının en önemli özelliği de su geçirmez yapıda bir kürke sahip olmasıdır. Dolayısıyla köpeğe duş aldırma sonucunda kürk tabakası zarar görebilmektedir. Bundan dolayı da yıkama işlemlerinin sık bir şekilde yapılmaması önerilmektedir. Kısacası Akita Ken cinsi, yalnızca zorunlu kalındığı durumlarda yıkanmalıdır.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Afgan Tazısı

Akita Ken ırkının diğer bakım ihtiyaçları, hemen hemen her köpeğin ihtiyaç duyduğu bakımlardır. Bu bakımlar ise; düzenli bir şekilde tırnak kesiminin yapılması, haftada en az bir kere diş temizliğinin yapılması ve pati temizliğinin yapılması şeklindedir.

Beslenmesi

Akita İnu gibi önemli köpek ırklarının Premium mamalarla beslenmesi, gelişim açısından daha önemlidir. Bilindiği gibi bu ırktan köpekler, yenilebilecek yiyecekler anlamında daha hassas bir bünyeye sahip olmaktadır. Bundan dolayı; Purina, Gimcat, Hills, Brit, Royal Canin ve Proplan gibi Premium köpek mamalarının tercih edilmesi köpeğinizin sağlığı için daha önemlidir.

Akita İnu beslenmesi konusunda kalori hesabına da önem gösterilmelidir. Köpeğin ihtiyaç duyduğu kalorinin üzerine çıkmaması, ileriki yaşlarda böbrek hastalığına yakalanmaması adına önemlidir. Çünkü Akita Ken ırkının böbrek hastalığına yakalanma oranı, diğer ırklara göre daha yüksektir. Bu nedenden dolayı köpeğin beslenmesinin hafif gıdalarla yapılması önemlidir.

Verilecek mamanın köpeğin ağırlığına göre verilmesi de dikkat edilmesi konulardan biridir. Verilmesi gereken miktarın üzerine çıkmanız, köpek sağlığına önemli etki bırakmaktadır. Zaten alınan mamanın arkasında da köpek özelliklerine göre verilmesi gereken besin miktarı belirtilmektedir.

Akita Inu

Kökeni

Herkes tarafından bilinen Akita İnu, Japon kökenli bir köpektir. Akita İnu kökeni de yaklaşık olarak 1600’lü yılların başına dayanmaktadır. Bu da söz konusu köpek ırkının en eski Japon ırklarından olduğunu göstermektedir.

Sadık olması sebebiyle geçmişte kraliyet tarafından kullanıldığı da söylentiler arasındadır. Nitekim yazılı kaynaklarda da bu tarz bilgilere yer verilmektedir. Bu özellikler doğrultusunda da Akita Ken’in saygın bir köpek ırkı olduğu rahatlıkla söylenebilmektedir.

Ev Yemeği Vermek Herhangi Bir Sorun Yaratır Mı?

Akita Ken köpeklerinin kronik olarak sindirim veya mide problemleri olabilmektedir. Dolayısıyla köpeğe herhangi bir zarar gelme ihtimaline karşılık herhangi bir şekilde ev yemeği vermemeniz önerilmektedir.

Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Japanese Akita, çok zorlayıcı bir bakıma sahip değildir. Bakımda dikkat etmeniz gereken konular, her köpek için geçerli olan konulardır. Bundan dolayı bakımda sizi ekstra zorlayacak bir durum söz konusu değildir.

Kaç Yıl Yaşar?

Akita İnu köpekleri 10 ila 14 yıl civarlarında yaşamaktadır. Elbette ki bu süre, sağlıklı bir Akita Ken köpeği için geçerlidir. Sağlıksız ortamlarda beslenen köpeklerin yaşam süresi de ciddi anlamda düşmektedir.

Kaç Yaşından İtibaren Çiftleşebilir?

Akita İnu besleyenlerin yaptığı en büyük yanlışlardan biri de 2 yaşından önce köpeklerini çiftleştirmeleridir. Akita Ken, 2 yaşından önce çiftleştirilmeye uygun bir köpek değildir. Çünkü köpeğin kemik gelişimi iki yaşına kadar hızlı bir şekilde devam etmektedir. Kemik gelişimi süren bir hayvan da çiftleşmeye uygun değildir.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın