HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. Ariegeois

Ariegeois

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 7 dk okuma süresi
39 0
Ariegeois

Ariegeois

Ariegeois köpek ırkının ilk defa Fransa’da görüldüğü bilinmektedir. Ancak tarihin çok daha eski dönemlerinde bu köpeğe rastlandığı da söylenmektedir. Avrupa’nın çok farklı bölgelerine yayılan bu köpek ırkı avcılıkta da çokça kullanılmıştır. Bu köpek ırkı çok sıcak kanlıdır. İnsanlarla arkadaşlık kurmayı çok sever. Bu anlamda çok kolay iletişim kurabilmektedir. Sahiplerine ve sevdiklerine karşı çok sadık olan bu köpekler onlarla çok uyumlu bir ilişki üretirler. Ayrıca çok hareketli olmadıkları için ev yaşamına da çok kolay uyum sağlarlar.

Bu ırkın birbirinden farklılık arz eden görevlerde kullanıldıkları görülmektedir. Bu görevleri yapmak konusunda çok azimli ve başarılı bir ırktır. Yok atik olan bu köpekler kolay kilo almazlar. Tüyleri az olduğundan bakımları çok kolaydır .Boyları çok uzun olmayan bu köpekler bu yönüyle evde beslenmeye de uygundur. Bu sıcakkanlı ve uyumlu köpekler evinizdeki evcil hayvanlarla, çocuklarınızla ve yaşlılarla da çok iyi anlaşırlar.

Ariegeois gelişmiş koku alma duygusu sayesinde avcı köpeği olarak çok başarılıdır. Bu köpeklerin ortalama 28 ile 30 kilogram arasında olduğu görülmektedir. Boyları ise 52 58 santim arasında değişen bu köpeklerin dişileri ile erkekleri arasında boy farkı görülmektedir.

Peki Ariegeois bakımı kolay mıdır bakımı konusunda dikkat edilmesi gereken detaylar nelerdir? Ne ile beslenmelidir beslenmesi konusunda nelere dikkat edilmelidir? Karakteristik özellikleri nelerdir? Kökeni neresidir? Kaç yavru dünyaya getirir ortalama kaç yıl yaşar? Tüm bunların cevabını bu başlık altında detayları ile birlikte açıklayacağız.

Karakter Yapısı

Ariegeois karakter yapısı itibariyle zeki çevik ve sadıktır. Bu ırk karakter yapısı itibariyle en iyi avcı köpeklerindendir. Ayrıca sevdiklerine karşı çok sadıklardır. Eğlenceli halleriyle çok kolay ilişki kurarlar. Verilen görevleri azimli ve başarılı bir şekilde yerine getirmektedirler. Ancak küçük yaşlarda eğitilmeleri çok önemlidir. Bütün evcil hayvanlarda olduğu gibi bu köpek ırkında da eğitirken eğlenceli yollar bulmak çok önemlidir. Zeki yapılarıyla verilen eğitimi çok kolay öğrenecek ve uyum sağlayacaklardır. Ev yaşamında gösterdikleri uyumdan dolayı bu köpekler çocuklarınız için de iyi bir arkadaş olacaktır.

Ariegeois

Bakımı

Ariegeois bakımı konusunda kısa tüyleri size kolaylık sağlayacaktır. Tüyleri kısa olduğu için haftada bir ya da iki kere taramanız yetecektir. Ayrıca çok fazla tüy dökmedikleri için temizlik konusunda da hijyeniklerdir. Tüm köpeklerde olduğu gibi bu köpek ırkı için de tırnak bakımı çok önemlidir. Tırnaklarının kırılıp kanayıp canını acıtmaması mikrop kapmaması için düzenli olarak kesilmesi gerekir. Köpeğinizin ağız sağlığı için dişlerini haftada iki veya üç defa fırçalayabilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Akbaş

Ayrıca köpeğinizin kulak temizliğini de aksatmamanız gerekir. Tüyleri kısa olduğu için çok fazla banyo yaptırmamanız önerilir. Gerektikçe banyo yaptırmanız en iyi tercih olacaktır. Ayrıca köpeğinizin su ve yemek kaplarını da temiz tutarak daha sağlıklı bir beslenme sağlayabilirsiniz. Köpeğinizin daha sağlıklı olması için düzenli bir veteriner kontrolünden geçirmeniz gerekir. Ayrıca düzenli bir veteriner programı köpeğinizde oluşabilecek hastalıklar için erken önlem almanıza da yardımcı olur.

Beslenmesi

Ariegeois beslenmesi konusunda alerjik reaksiyonlarını bilmeniz çok önemlidir. Köpeğinizin alerjik reaksiyon gösterdiği besinleri bilmeniz için veteriner kontrolünden geçirmeniz gerekir. Bu aşamadan sonra köpeğimiz için kullandığınız kuru ve yavaş mamaların içeriğine bakarak tercih yapabilirsiniz. Tüm bu kriterlere dikkat ettikten sonra köpeğinize sevdiği yaş ve kuru mamaları yedirebilirsiniz. Bununla birlikte köpeğinizin su ihtiyacını da düzenli olarak karşılamalısınız. Zaman zaman köpeğinize kendiniz için hazırladığınız yiyeceklerden de verebilirsiniz. Köpeklerin yiyebileceği meyve sebze ve gıdaları öğrendikten sonra bunları zaman zaman kullanabilirsiniz.

Ancak unutmamalısınız ki insanların kullandığı bütün besinler köpekler için faydalı değildir. Bu konuda yine veterinerinizden yardım almanız gerekebilir. Köpeğinizi beslerken egzersiz durumuna göre bir beslenme programı yapmalısınız. Fazla kiloların önüne geçmek için boy kilo oranına dikkat etmeniz de önemlidir. Ayrıca yaşına göre sağlık durumuna göre de bir program yapmalısınız. Bunlar dışında köpeğiniz hamileyken ayrı bir beslenme programı izlemeniz şarttır.

Kökeni

Ariegeois kökeni Fransa’dır.

Ortalama Kaç Yıl Yaşar?

Ariegeois ortalama yaşam süresi 15 ile 17 yıl arasında değişmektedir.

Ariegeois Bakımı Kolay Mıdır?

Ariegeois çok tüylü bir ırk olmadığından bakımı oldukça kolaydır.

Ariegeois Ortalama Kaç Yavru Dünyaya Getirir?

Ariegeois 5 -6 yavruya kadar dünyaya getirmektedir. Daha fazla yavru olması durumunda veteriner yardımı ile köpeğinize doğum yaptırmanız gerekmektedir.

Ariegeois Evde Beslenir Mi?

Ariegeois uyumlu karakteriyle ev yaşamına uygun bir ırktır.

Ariegeois Hangi Besinleri Yer

Köpeğinizin yaşına, sağlığına, boy kilo oranına uygun bir beslenme programı yapmanız gerekir. Hayat kalitesini olumsuz etkilememesi için köpeğinizin boy kilo oranına beslerken dikkat etmeniz gerekir. Bu konuda bir orantısızlık gördüğünüzde sağlıklı bir diyet programı uygulayabilirsiniz. Bunun için veterinerinizden yardım alabilirsiniz. Ayrıca köpeğiniz hamileyken buna uygun bir program da gerekmektedir. Bu dönemde köpeğinizin besinlerini ve öğünlerini belli bir haftadan sonra düzenli olarak arttırmanız gerekir.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın