HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. Avustralya Çoban Köpeği

Avustralya Çoban Köpeği

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 7 dk okuma süresi
34 1
Avustralya Çoban Köpeği

Avustralya Çoban Köpeği

Avustralya çoban köpeği orta büyüklükte köpek ırklarından biridir. Bu köpek görünüm itibariyle kemikli bir yapıya sahiptir. Ayrıca atletik bir vücudu da vardır. Avustralya çoban köpeği kaslı uzun bir vücuda sahiptir. Bu köpekler çok hızlıdır ve tüm gün yorulmadan hareket edebilirler. Sağlam bünyesi olan Avustralya çoban köpeği yürürken çok rahat çok özgür bir görünüm çizer. Bu köpeklerin tüyleri iki katmanlıdır. İki katmanlı tüy yapısı sayesinde soğuk havalara karşı çok dayanıklıdırlar. Üst katman tüyler uzunken alt katman daha kısadır. Bu zeki köpeklerin en dikkat çekici özelliklerinden biri hızlarıdır.

Avustralya çoban köpeği geniş bir kafaya sahiptir. Kulaklarının uç kısmı sivri ve genel itibarıyla geniştir. Gözlerinin büyüklüğü orta seviyededir şekli ise ovaldir. Bu köpekler düzgün ve dik bacaklara sahiplerdir. Aynı zamanda bacakları kaslı bir görünüm itibariyle güçlülerdir.

Peki Avustralya çoban köpeği bakımı kolay mıdır bakımı konusunda dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir? Avustralya çoban köpeği nasıl beslenir beslenmesi konusunda nelere dikkat edilmelidir? Avustralya çoban köpeği karakter yapısı nasıldır? Avustralya çoban köpeği kökeni neresidir? Kaç yavru dünyaya getirir? Ortalama kaç yıl yaşar? Tüm bu sorunların cevabını bu başlık altında cevaplayacağız.

Karakter Yapısı

Avustralya Çoban Köpeği karakter yapısı dolayısıyla ilgiyi sever. Bu yüzden bu köpekler kendileriyle oynanmasını beklerler. Avustralya çoban köpeği hızlı ve hareketli olduğundan günlük egzersiz ihtiyacının karşılanması gerekir. Bu hareketlilik sebebiyle bu köpekler evde beslenmeye pek uygun değildir. Daha çok etrafı çitlerle çevrili geniş bahçeli bir ev veya arazi bu köpeklerin bakımı için daha uygun olmaktadır.

Avustralya çoban köpeği bir diğer karakteristik özelliği ise sivri zekasıdır. Zeki oldukları için verilen eğitimi çok kolay öğrenirler. Ancak tüm köpek ırklarında olduğu gibi bu köpeklerin de küçük yaşta eğitilmeye başlanması eğitimlerinin daha etkili olmasını sağlar. Eğitirken eğlenceni yollar bulmanız yine eğitimlerini kolaylaştıracaktır. Bu köpekler sahiplerine karşı çok sadık ve korumacıdırlar. Bu yüzden yabancılara karşı biraz temkinli yaklaşırlar. Diğer hayvanlarla iletişimi de yine orta seviyededir. Bu tür alışkanlıkları küçük yaşta sosyalleştirmeye başlayarak kazandırabilirsiniz. Köpeklerin içgüdülerinde sürü yönetme potansiyeli vardır. Bu yüzden birçok farklı işte tercih edilebildikleri görülmektedir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Alman Kısa Tüylü Pointer

Avustralya Çoban Köpeği

Bakımı

Salih çoban köpeği bakımı konusunda en çok dikkat edilmesi gereken şeylerden biri çift katmanlı tüyleridir bu tüylerin sağlıklı kalabilmesi için haftada bir ya da iki defa tarayıp fırçalamanız yeterlidir. Tüyleri yoğun olmasına rağmen çok fazla dökülme yapmaz. Ancak geçiş mevsimlerinde veya yeni bir duruma adapte olması gerektiğinde tüy dökümü artabilir. Bu köpek dışarda yaşadığı için çok sık banyo yatırmamalısınız. Ancak kirlendikçe veya yılda 1 ya da 2 defa banyo yaptırabilirsiniz.

Köpeğinizin tırnak bakımını düzenli olarak yaparak kırılmaların kanamaların önüne geçilebilirsiniz. Bu sebeple ayda 2 defa tırnaklarını kesmeniz gerekebilir. Düzenli olarak köpeğinizin kulak burun bakımını da yapmanız gerekir. Haftada bir ya da iki kere göbeğinizin dişlerini fırçalayarak Ağız ve Diş sağlığında korumuş olursunuz. Tüm bunlar dışında düzenli veteriner kontrolleriyle birlikte köpeğinizin bakımından maksimum verim alabilirsiniz. Ayrıca düzenli veteriner kontrolleri olası hastalıklar için erken önlem almanızı da sağlar.

Beslenmesi

Avustralya Çoban Köpeği Beslenmesi konusunda alerjik reaksiyonlarına uygun bir program yapılması gerekir. Alerji olabileceği besinleri bilmeniz için veteriner kontrolü gerekir. Bunun dışında kullanacağınız yaş veya kuru mamaların içeriğine dikkat ederek bu tür rahatsızlıkların önüne geçilebilirsiniz. Köpeğinizin yaşı, boy kilo oranı, sağlık durumu dikkat etmeniz gereken diğer kriterler. Daha rahat hareket edebilmesi için ve hastalıklara sebep olmaması için kilo kontrolü yapmanız gerekir. Gerektiğinde veterinerinizden yardım alarak bir diyet programı yapabilirsiniz. Ayrıca köpeğiniz hamileyse Bana uygun bir beslenme programında yapmanız gerekir köpeğinizin günlük su ihtiyacını da karşılamaya dikkat etmelisiniz tüm bunlarla birlikte zaman zaman göbeğinize mutfağınıza gelmeniz için hazırladınız gıdalardan yedirebilirsiniz Ancak bu konuda unutmamanız gereken şey bütün insani duaların hayvanlar için faydalı olmadığıdır

Kökeni

Kökeni Avustralya’dır.

Ortalama Kaç Yıl Yaşar?

Avustralya Çoban Köpeği ortalama yaşam süresi 13 ile 15 yıl arasında değişmektedir.

Bakımı Kolay Mıdır?

Avustralya Çoban Köpeği bakımı oldukça kolaydır.

Ortalama Kaç Yavru Dünyaya Getirir?

Avustralya Çoban Köpeği 6 ile 9 yavruya kadar dünyaya getirmektedir. Daha fazla yavru olması durumunda veteriner yardımı ile köpeğinize doğum yaptırmanız gerekmektedir.

Evde Beslenir Mi?

Evde beslenmeye çok uygun bir köpek ırkı değildir. Apartman dairelerinde mutlu yaşayamazlar. Bu köpekler için en uygun yaşam alanı geniş bahçeli evlerdir.

Hangi Besinleri Yer?

Köpeğinizin yaşına, sağlığına, boy kilo oranına uygun bir beslenme programı yapmanız gerekir. Bunun için veterinerinizden yardım alabilirsiniz.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

1 Yorum

Bir yanıt yazın