HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Köpek Cinsleri
  3. Avustralyalı Kelpie

Avustralyalı Kelpie

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 7 dk okuma süresi
34 1
Avustralyalı Kelpie

Avustralyalı Kelpie

Avustralyalı Kelpei tilkiye benzeyen bir ırktır. Bu köpekler çok zeki olmaktadır. Bu sevimli köpekler kolay öğrenir, güçlülerdir, sahiplerine çok bağlılardır. Verilen görevi başarıyla yerine getirirler. Bu ırk rahat hareket etmek ister bu yüzden apartman yaşantısına uygun değillerdir. Güçlü kürk yapılarından dolayı dışarıda rahatça yaşayabilirler. Çalışmayı çok seven bu hareketli köpeklerin egzersiz ihtiyacı yüksektir. Bu yüzden günlük egzersiz ihtiyaçlarının aksatılmadan karşılanması gerekir.

Bu köpekler çoban, koruma ve bekçi köpeği olarak tercih edilmektedir. İletişimleri çok yüksek olan bu ırkın diğer köpeklerle çocuklarla arası iyidir. Tüy rengi kestane, kızıl, kahverengi, siyah, gri olabilen bu köpekler ortalama 10 ile 14 yıl yaşamaktadır. Bu köpeklerin kilosu 9 ile 14 kilo aralığında değişmektedir. Boyları ise 40 ile 50 arasında değişmektedir. Bu ırkın adında Avustralya geçse de bu ırkın anavatanı İngiltere’dir. Görünüm itibarıyla orta büyüklükte köpek ırklarındandırlar.

Peki Avustralyalı Kelpie bakımı konusunda dikkat edilmesi gereken şeyler nelerdir bakımı kolay mıdır? Avustralya Kelpie beslenirken nelere dikkat etmek gerekir? Bu köpek ırkının kökeni neresidir en karakteristik özellikleri nelerdir? Kaç yavruya kadar dünyaya getirir ortalama kaç yıl yaşar bu köpek ırkı evde bakılmaya uygun mudur? Tüm bu soruların cevabını bu başlık altında bulacaksınız

Avustralyalı Kelpie Karakter Yapısı

Avustralyalı Kelpie karakter yapısı itibarıyla belli başlı özelliklerini sayacak olursak bunlar:

Bu ırkın koku alma duyusu çok gelişmiştir.
Çok enerjiktirler. Hareketli yapılarından dolayı bu köpeklerin egzersiz ihtiyacı yüksektir.
Bu köpekler iş köpeği, çoban köpeği ve koruma köpekliği olarak kullanılabilir.
Zeki yapısıyla bu ırk öğrenmeye meraklıdır
Bu köpekler çok cesurdur. Sahiplerine karşı çok korumacılardır.
Bu ırk sadık yapısıyla sahibinin sözünden çıkmaz.
Yabancılara karşı temkinli yaklaşırlar. Bir tehlike sezdiklerinde saldırganlaşırlar
Bu hayvanlar zorlu kış havalarına karşı dayanıklıdır

Avustralyalı Kelpie Bakımı

Avustralyalı Kelpie bakımı konusunda dikkat edilmesi gereken hususların başında tüy bakım gelmektedir. Tüyleri çok uzun olmadığından döküm oldukça kolaydır haftada bir defa tüylerini tarayarak veya fırçalayarak bakımını sağlayabilirsiniz. Çok fazla Tüy dökmeyen bu köpekler mevsim geçişlerinde veya yerlerin değiştirilmesi durumunda tüy dökümü artar. Köpeğinizin tırnaklarını düzenli olarak keserek kırılmaların kanamaların yaralanmaların önüne geçebilirsiniz. Bu sebeple köpeğinizin tırnaklarını ayda iki ya da 3 defa kesebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken bir diğer konu göz ve kulak bakımıdır. Düzenli olarak köpeğinizin kulak ve gözlerini kontrol ederek temizliklerinin sağlamalı daha sağlıklı olmaları için düzenli olarak takip etmeniz gerekir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Avusturya Tazısı

Köpeğinizin banyosunu ise gerektikçe yapabilirsiniz. Köpeğinizin ağız diş sağlığı için düzenli olarak dişlerini fırçalamanız çok önemlidir. Bu sebeple köpeğinizin dişlerini haftada iki ya da 3 defa fırçalayarak oluşabilecek enfeksiyonların önüne geçebilirsiniz. Eğer köpeğiniz dışarıda yaşıyorsa çok sık banyo yaptırmamanız hatta gerekmedikçe hiç yaptırmamanız gerekir. Köpeğinizin daha sağlıklı olması için beslediğiniz kapların da temiz tutulması gerekir. Tüm bunlarla birlikte düzenli bir veteriner kontrolüyle bakımından daha iyi verim alabilirsiniz. Düzenli veteriner kontrolleri köpeğinizde oluşabilecek hastalıklar için erken teşhis olanağı da sağlar.

Avustralyalı Kelpie

Avustralyalı Kelpie Beslenmesi

Avustralyalı Kelpie beslenmesi konusunda dikkat etmeniz gereken ilk konu köpeğinizin alerjik reaksiyonlarından haberdar olmanız. Köpeğinizin hangi besinlere karşı alerjisi olduğunu öğrenmek için veteriner kontrolünden geçirmeniz gerekir. Gerekli kontroller yapıldıktan sonra köpeğinizin de damak tadına uygun sevdiği yaş veya kuru mamaları tercih edebilirsiniz. Beslerken yaşına sağlık durumuna boy kilo oranına egzersiz durumuna göre bir beslenme programı takip etmeniz gerekir. Boy kilo oranında bir orantısızlık olursa duruma göre veteriner kontrolünde bir beslenme programı yapabilirsiniz. Köpeğiniz hamileyken buna uygun özel bir program da gerekmektedir. Hamileliğin ilk haftalarından sonra köpeğinizin öğünlerini kontrollü olarak arttırmanız gerekecektir.

Zaman zaman mutfağımızda kendiniz için hazırladığınız gıdaları da köpeğinize yedirebilirsiniz. Ancak bütün insani gıdaların evcil hayvanlar için faydalı olmayacağını bilmeniz gerekir. Köpekler için faydalı olan sebze meyve bir gıdaları öğrendikten sonra bunları öğünlere ekleyebilirsiniz. Ancak çok tuzlu çok yağlı çok şekerli yiyecekler köpekler için zararlıdır. Bu yüzden bunları köpeğinizden uzak tutmanız önerilir. Köpeğinizin su ihtiyacını da düzenli olarak karşılamanız gerekir.

Avustralyalı Kelpie Kökeni

Avustralyalı Kelpie kökeni İngiltere‘dir.

Avustralyalı Kelpie Ortalama Kaç Yıl Yaşar?

Avustralyalı Kelpie ortalama yaşam süresi 14 yıl ile 17 yıl arasında değişmektedir

Avustralyalı Kelpie Bakımı Kolay Mıdır?

Avustralyalı Kelpie bakımı oldukça kolaydır.

Avustralyalı Kelpie Ortalama Kaç Yavru Dünyaya Getirir?

Avustralyalı Kelpie 4 ile 7 yavruya kadar dünyaya getirmektedir. Daha fazla yavru olması durumunda veteriner yardımı ile köpeğinize doğum yaptırmanız gerekmektedir.

Avustralyalı Kelpie Hangi Besinleri Yer?

Köpeğinizin yaşına, sağlığına, boy kilo oranına uygun bir beslenme programı yapmanız gerekir. Bunun için veterinerinizden yardım alabilirsiniz. Böylelikle köpeğinizin alerjik reaksiyonlarının da önüne geçebilirsiniz. Köpeğinizi zaman zaman mutfağınızda kendiniz için hazırladığınız gıdalarla besleyebilirsiniz. Ancak bu besinleri kontrollü bir şekilde vermeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

1 Yorum

  1. patidostu - -

    Bu köpeğin bir filmi vardı ama adını hatırlamıyorum. Çok güzel bir cins bunlar.

Bir yanıt yazın